Plýtvání v časech koronaviru. Aerolinky létají s prázdnými letadly - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Plýtvání v časech koronaviru. Aerolinky létají s prázdnými letadly

,
Plýtvání v časech koronaviru. Aerolinky létají s prázdnými letadly
Zdroj: Liau Chung-ren / Zuma Press / Profimedia

Z dlouhodobého hlediska hrozí, že letecké společnosti při masivním rušení letů přijdou na letištích o časová okna. Například německá Lufthansa plánuje v následujících týdnech snížit letový řád o 50 procent. Pokud se nezmění současná pravidla, budou muset společnosti udržovat prázdné lety. Evropská komise už oznámila, že pravidla uvolní.

Terminály na nejrušnějších letištích v Německu jsou poloprázdné. Obvyklé fronty pasažérů před bezpečnostními kontrolami jsou minulostí. Mnoho lidí cesty letadlem ruší. Německá společnost Lufthansa oznámila, že v následujících týdnech bude muset počet letů snížit o 50 procent, protože lidé rezervace letenek hromadně ruší. Stejně se vyjadřují i ostatní společnosti.

Podle současných mezinárodních pravidel to je pro aerolinie problém, protože by přišly o takzvané sloty (doby startů a přistání letadel) v nejrušnějších časech na jednotlivých letištích. Musí držet 80 procent svých dosavadních slotů, aby si harmonogram letů na daném letišti udržely. Proto dochází k tomu, že mnoho letadel létá fakticky prázdných, jen s několika klienty.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová už nicméně oznámila, že se legislativa v rámci EU bude muset změnit, aby zbytečně nelétala „letadla duchů“. Kdy dojde ke zrušení tohoto pravidla v EU, zatím není jasné. Von der Leyenová pouze oznámila, že nová pravidla předloží „velmi rychle“, aby ulehčila leteckým společnostem v těžké době šíření koronaviru.

Běžně panuje boj o místo na stovkách letišť

Německý deník Süddeutsche Zeitung napsal, že běžně je na celém světě 200 mezinárodních letišť, která registrují větší poptávku po slotech, než mohou nabídnout. Pokud některé časové okno není danou leteckou společností využíváno, je poskytnuto konkurenci.

Šéf letecké společnosti Lufthansa Carsten Spohr si postěžoval, že ekonomická situace se pro leteckou osobní dopravu dramaticky zhoršuje. Analytik Daniel Röska ze společnosti Sanford C. Bernstein odhadl, že evropské společnosti bude propad zájmu pasažérů znamenat ztrátu ve výši pěti miliard eur (129 miliard korun).

Ztráty v bilionech korun

S tím, jak se virus v rámci EU každým dnem šíří, je pravděpodobné, že ztráty budou větší. Mezinárodní asociace leteckých dopravců IATA počítala 5. března se ztrátou tržeb až do výše 113 miliard dolarů (2,6 bilionu korun).

Röska přepokládá, že velké firmy mohou propad tržeb o 50 procent vydržet dva až tři měsíce. Od června by mohl podle něj zájem o létání zase růst a do konce roku by se mohl vrátit na původní úroveň.

Zdroj: sueddeutsche.de, reuters.com

Dále čtěte:

V epicentru koronaviru v Německu. Místní byznys kolabuje

Stát kvůli koronaviru zakazuje všechny akce nad sto lidí. Uzavírají se školy

Přečtěte si komentář: Babišovy zavirované dobroty: pořádně hustá bramboračka

Plýtvání v časech koronaviru. Aerolinky létají s prázdnými letadly
5 (100%) 2 hlasování
Diskuze