Plynárenství může změnit podobu celé energetiky

02. února 2004, 00:00 - VÍT SMRČKA
02. února 2004, 00:00

DECETRALIZOVANÁ PRODUKCE ELEKTŘINY A TEPLA MIMO VELKÉ ELEKTRÁRNY A TEPLÁRNY MŮŽE V POMĚRNĚ BLÍZKÉ BUDOUCNOSTI ZMĚNIT PODOBU ENERGETIKY ZALOŽENOU DOSUD PŘEDEVŠÍM NA VELKOVÝROBĚ. ROZHODUJÍCÍ SLOVO PŘITOM BUDOU MÍT PALIVOVÉ ČLÁNKY.

Palivové články firem Vaillant a Plug Power

Unikátní vodíkovou elektrárnu spustilo sdružení firem v německém Remscheidu

V samých základech se může otřást současná podoba energetiky založená na gigantických energetických zdrojích s výkonem stovek, někdy i tisíců megawatů. Během několika let nastoupí do běžného provozu mnohem mobilnější zařízení, palivové články (PČ), které chemickou cestou, bez produkce spalin, vyrobí souběžně elektřinu i teplo, případně chlad. Palivem bude vodík, připravovaný ze zemního plynu přímo v článcích. Místo kouře mají produkovat čistou vodu.

ČLÁNKY OVLÁDÁ POČÍTAČ

Jeden z důležitých kroků k této podobě energetiky byl učiněn v minulých dnech v německém městě Remscheid, sídle koncernu Vaillant. Zástupci několika významných firem, představitelé státní správy a vědeckých institucí zde spustili unikátní „virtuální“ elektrárnu sestávající z 31 palivových článků umístěných v N ěmecku, Nizozemí, Španělsku a Portugalsku. Každý z těchto PČ dosahuje při výrobě elektřiny výkon 4,6 kW a při výrobě tepla až sedm kW. Na různých místech Evropy dodávají proud a teplo do obytných domů, firem i administrativních budov. Jsou ovládány a kontrolovány z jednoho centra pomocí počítače, najednou může být ukončen nebo zahájen jejich provoz. „Lidé jsou s tímto zařízením velice spokojeni,“ řekl Profitu o zkušenostech z provozu PČ v obytném domě v Remscheidu Achim Braun zfirmy EWR, která objekt spravuje. Obyvatelé domu za nejmodernější zdroj energie nic neplatili, v rámci testu jim ho dodalo sdružení firem. Podle Brauna platí pouze za dodanou elektřinu a teplo jako obyvatelé jiných domů, které EWR spravuje. Palivový článek do tohoto objektu, stejně jako na dalších 30 míst, vyrobila firma Vaillant ve spolupráci s americkou společností Plug Power, která má v Evropě zastoupení v Nizozemí. Vaillant je jedním z největších světových producentů plynových kotlů se 7 tisíci zaměstnanci a ročním obratem 1,4 miliardy euro. Projektu se zúčastní rovněž společnost E.ON, druhá největší energetická firma v Evropě, dále německá plynárenská společnosti Ruhrgas a nizozemská plynárenská firma Gasunie. Projekt v celkové výši 8,6 milionů euro je podporován Evropskou unií, která na něj významnou částkou přispívá. Trvat by měl do března příštího roku. Podle expertů je přelomové to, že se nejedná pouze o laboratorní testy, ale praktické fungování palivových článků v běžném provozu, které realizují významné energetické a výrobní firmy.

TEPLO A ELEKTŘINA PŘÍMO NA MÍSTĚ

„Pro zemní plyn je to nová éra,“ vyjádřil se jeden ze zástupců přítomných firem krátce po spuštění elektrárny. S tím souhlasí profesor Christian P. Beckervordersandforth z Ruhrgasu. „Chceme nabízet palivové články svým zákazníkům,“ řekl Profitu. Již nyní nejsou v provozu dražší než tradiční vytápění. Jejich předností je kromě čistého provozu vysoká účinnost. Při výrobě elektřiny přesahuje 30 procent a celkově s výrobou tepla 80 procent. Teplo a elektřinu vyrábí přímo na místě spotřeby, takže odpadají ztráty energie z dálkového přenosu. Oboru plynárenství se nabízí významný energetický zdroj, který mu může pomoci získat náskok v konkurenci s jinými palivy. Do budoucna by to mohlo ještě zvýšit podíl zemního plynu na celkové energetické spotřebě. „Byl dosažen významný krok ve vývoji kogenerace vyrábějící souběžně teplo a elektřinu svysokou účinností,“ řekl v souvislosti s realizací ve světě unikátní elektrárny výkonný ředitel Vaillantu Michel Brosset. Experti předpokládají, že plynárenské firmy se zaváděním PČ vstoupí významněji na trh s elektřinou. Posílí se význam tzv. utilit, tedy společností, které zákazníkům současně dodávají elektřinu, plyn a teplo. Vaillant dosud vyrobil 58 palivových článků, určených především pro testování. Proto zástupci zúčastněných firem nechtějí zatím hovořit o současné ceně těchto zařízení. Do pěti let plánuje Vaillant zahájit běžnou komerční výrobu PČ. Podle Kala Klindera z marketingu firmy by se pak cena palivových článků měla pohybovat mezi 20 až 25 000 euro. Firma začala palivové články vyrábět v roce 1999. Nyní se již jedná o třetí generaci zařízení, které během pěti let při lepším výkonu a zvýšení účinnosti výrazně snížilo hmotnost. Zařízení dokáže vytápět i větší objekty, v Remscheidu například dodává teplo a elektřinu v domě s osmi bytovými jednotkami. Experti přepokládají, že s PČ budou zájemci podnikat. Například v době, kdy nebudou sami potřebovat proud, přebytky dodají do sítě. To výrazně pomůže k rychlé návratnosti investice na pořízení energetického zdroje.

Parametry1. generace(r. 1999) 2. generace (2001-02) 3. generace (2003)
Váha (kg)800750 500 
Výkon v kW (elektřina)44,6 
Účinnost při výrobě elektřiny (%)   23 25 - 28 31 
Počet instalací  18 43 

Zdroj: Vaillant

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde o Vánocích čekají na váš dobrý skutek?
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Vypočítejte si vaši čistou mzdu v roce 2018: liší se od té z roku 2017?
Jak zadat příkaz v bance, aby platba došla do konce roku 2017
Máte už novou dálniční známku?
Auta
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude…
Škoda láká anglické záchranné složky na upravený Kodiaq a policii na rychlý Superb
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky výfuku?
Značka Alpine je definitivně zpět. Renault v Dieppe odstartoval výrobu A110
Co udělá víc oktanů s výkonem tříválce 1.0 TSI? Naše dlouhodobá Škoda Fabia vám to ukáže
Technologie
Intel začíná brát vážně ovladače GPU. Lepší výkon a „launch driver“ pro Ōkami HD
Nejlepší mobil od LG je v Česku. V30 má příliš sebevědomovou cenu
Problémy? Nová konzole Ataribox byla na poslední chvíli odložena
Internet dostal velkou facku. V USA po dvou letech zrušili síťovou neutralitu
Dokonáno. Norský rozhlas jako první na světě ukončil FM vysílání
Hry pro příležitostné hráče