Plavání je pohybová aktivita vhodná pro každý věk

28. července 2003, 00:00 - Gabriela Bobková, styl@profit.cz
28. července 2003, 00:00

ZdravíPlavání je nejen krásný, ale i zdravý sport. Mezi lidmi je oblíbené - věnují se mu v každém věku a bez ohledu na tělesnou kondici. Je totiž přínosné i pro jedince oslabené nebo zdravotně postižené.Při vodních sportech můžeme fyzicky a duševně relaxovat a zároveň udělat něco pro své zdraví.

Zdraví

Plavání je nejen krásný, ale i zdravý sport. Mezi lidmi je oblíbené - věnují se mu v každém věku a bez ohledu na tělesnou kondici. Je totiž přínosné i pro jedince oslabené nebo zdravotně postižené.

Při vodních sportech můžeme fyzicky a duševně relaxovat a zároveň udělat něco pro své zdraví. Mezi různými vodními aktivitami dominuje kondiční plavání, kondiční cvičení ve vodě a nově také zdravotní plavání. Kondičnímu plavání jako nejtěžší disciplíně se věnují lidé, kteří aktivně závodí nebo se zajímají o vysoce náročné zátěžové sporty. Cvičení ve vodě jsou podstatně méně náročná na fyzickou kondici.

Cvičení ve vodě

Cvičí se většinou ve stoje s hlavou nad vodou, základem je chůze, poskoky, běh (případně tanec) v mělké až hluboké vodě, dále také splývání, vznášení a různá protahovací a posilovači cvičení. Často se používají pomůcky stabilizující vhodnou polohu ve vodě nebo pomůcky ke zvýšení efektivity cvičení, jako jsou závaží na různé části těla nebo odporové destičky. Kondiční cvičení je vhodné i pro lidi s velmi nízkou plaveckou úrovní.

Poloplavci a ti ostatní

Pro laika je plavec člověk, který je schopen uplavat určitou vzdálenost a netopí se v hloubce. Z hlediska teorie plavání to ale nestačí. Abychom nebyli „poloplavci“, musíme zvládnout pět základních plaveckých dovedností: plavecké dýchání - tedy výdechy do vody; vznášení se ve vodě - plavecké polohy a splývání; skoky do vody a schopnost zvládnout pád; orientaci ve vodě - ponoření, potápění a tzv. pocit vody - rozvoj vnímání vodního prostředí. Jestliže tyto základní dovednosti nemáme, může se nám snadno stát, že budeme „plavci“ jen do první vlny, která se nám přelije přes obličej. Jako nejistí plavci nezvládneme přírodní proudění do vody nebo nečekaný pád do hloubky, při kterém se potopíme. Pokud se z jakéhokoli důvodu nechcete nebo nemůžete naučit všechny plavecké dovednosti, neznamená to, že musíte na plavání zapomenout. Pouze se místo kondičního plavání zaměřte na plavání zdravotní.

Zdravotní plavání

Zdravotní plavání se na rozdíl od kondičního snaží o prevenci nebo korekci oslabení, kterými trpíme. Víc než o intenzitu cvičení jde o kvalitu a přesnost provedení jednotlivých cviků. Ve zdravotním plavání se vychází z pohybových možností jedince, které jsou často velmi omezené. Proto téměř nenajdeme člověka, který by se tomuto „sportu“ nemohl věnovat - týká se to i lidí s poruchami učení nebo mentální retardací, plavecké dovednosti znovu objevují i lidé po operacích nebo vážných úrazech.

Nejlepší sport?

Kondiční plavání patří spolu s během, jízdou na kole, chůzí a během na lyžích mezi 5 cyklických pohybových aktivit s velkým aerobním potenciálem. Plavání má oproti ostatním jmenovaným sportům široké možnosti, jak korigovat intenzitu tělesné zátěže, tedy usnadnit pohyb, ale i zvýšit náročnost některých částí pohybu ve vodě. Řadí se tak k nejzdravějším aerobním cvičením vůbec.

Zvláštnosti a výhody plavání

* Voda nám při pohybu klade mnohonásobně vyšší odpor než vzduch. Ve srovnání s během nebo chůzí musíme vynaložit podstatně více energie na vlastní pohyb.

* Spotřeba energie na jednotku překonané vzdálenosti je ve srovnání s chůzí 2-5 krát vyšší při plavání (závisí na technice).

* Tepelná vodivost vody je přibližné 25 krát vyšší než tepelná vodivost vzduchu. K zajištění stálosti vnitřního prostředí v chladnějším okolí musíme vynaložit více energie.

* Ženy plavou při stejné rychlosti s menší energetickou spotřebou než muži.

* Mezi čtyřmi plaveckými způsoby jsou při stejné rychlosti plavání značné rozdíly v energetické náročnosti. U vrcholových sportovců jsou nejnáročnější prsa, potom znak, motýlek a nakonec kraul.

* Spotřeba kyslíku vzrůstá s rychlostí plavání exponenciálně u plavců s nižší výkonností, u plavců s vyšší výkonností lineárně.

* Odpor vodního prostředí vzrůstá s rychlostí plavání rovněž exponenciálně.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít