Plaťte i za rádia v prodejně!

18. června 2007, 00:00 - DUŠAN ŠRÁMEK
18. června 2007, 00:00

OCHRANNÝ SVAZ AUTORSKÝ: Prodejci elektrospotřebičů mohou mít problémy s kontrolou Ochranného svazu autorského. Ministerstvo kultury totiž souhlasí s názorem, že puštěné televizory či rádia v elektroprodejnách splňují podmínky takzvané veřejné produkce. A za tu obchodníci musejí platit.

OCHRANNÝ SVAZ AUTORSKÝ: Prodejci elektrospotřebičů mohou mít problémy s kontrolou Ochranného svazu autorského. Ministerstvo kultury totiž souhlasí s názorem, že puštěné televizory či rádia v elektroprodejnách splňují podmínky takzvané veřejné produkce. A za tu obchodníci musejí platit. Postihlo to například podnikatele Vlastimila Dvořáka.

Před časem přišla do obchodu ve Světlé nad Sázavou majiteli několika prodejen elektro Vlastimilu Dvořákovi kontrola z Ochranného svazu autorského (OSA). Chtěla, aby zaplatil poplatek za veřejnou produkci ve smyslu zákona. Podnikatel nebyl přítomen, a tak jej zaměstnanec zavolal telefonem. Dvořák mu zakázal podepsat záznam o kontrole.

„S poplatkem zásadně nesouhlasím,“ vysvětluje Dvořák svůj krok. „Předváděné přijímače zde nejsou proto, aby zajišťovaly veřejnou produkci. Ale z toho důvodu, aby předvedly potenciálním zákazníkům svou funkčnost. To je přece něco jiného než například hudební produkce v pohostinských zařízeních,“ dodává.

Majiteli rovněž přišlo absurdní, že kontrolor argumentoval veřejnou produkcí, když v prodejně zrovna nikdo nebyl. „O jakou jde potom veřejnou produkci, a pro koho, když byl v době kontroly obchod prázdný?“ vrtí Dvořák hlavou. „Ostatně, kdyby se to vzalo důsledně, je i prodavač v mém obchodě potenciální zákazník.“ O správnosti svého postupu je Dvořák podle svých slov přesvědčen od doby, kdy jej údajný předkladatel autorského zákona upozornil, že ve zmíněném případě platit nemusí. „Předtím jsem platil z jednoho rádia a jednoho televizoru v každé provozovně,“ upozorňuje podnikatel.

OSA: VŠE BYLO V POŘÁDKU

Opačného názoru je vedoucí pobočky OSA v Havlíčkově Brodě Zdeněk Čebiš. Ten hájí postup svého kontrolora. „Jestliže je puštěn přijímač na místě přístupném veřejnosti, jedná se o veřejnou produkci. Důvody této produkce nejsou pro zpoplatnění rozhodující,“ tvrdí. Výjimkou by podle něj mohl být případ, kdy je produkce součástí předvádění přístroje konkrétnímu zákazníkovi. „V takovém případě se o veřejnou produkci nejedná.“ Čebiš zároveň dodává, že poplatek kontrolor požadoval pouze za autorádio, neboť u televizního přijímače byl puštěn pouze obraz. Nyní je podle jeho slov na řadě pokus o smír. „Pokud by i na ten nereagoval, museli bychom věc řešit soudní cestou,“ varuje.

MINISTERSTVO SOUHLASÍ S KONTROLORY

Ministerstvo kultury jako gestor autorského zákona je na straně svazu. „Jsme toho názoru, že OSA má v tomto případě nejspíš pravdu. Výjimka (obsahuje ji paragraf 30b autorského zákona), které se dovolává majitel obchodu, je totiž v zákoně formulována velice úzce. Do práva autorského nezasahuje ten, kdo užije dílo v souvislosti s předvedením či opravou přístroje zákazníkovi v rozsahu k tomu nezbytném,“ cituje mluvčí ministerstva kultury Marcela Žižková.

Podle ní je navíc uplatnění této výjimky, tak jako u všech zákonných licencí, limitováno takzvaným třístupňovým testem (paragraf 29 odst. 2 zákona), kde by uvedený případ užití zřejmě neobstál.

(O problémech podnikatelů s OSA psal Profit podrobně v č. 17/2007.)

KONTROLY OSA Setkali jste se v rámci vašeho podnikání s kontrolou Ochranného svazu autorského?

Museli jste uhradit autorské poplatky?

Zajímá nás vበnázor i zkušenosti.

Napište nám na adresu profit@profit.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít