Platinová mince pro Kellnera - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Platinová mince pro Kellnera

, Adam Junek,
Platinová mince pro Kellnera

Barack Obama by mohl Petru Kellnerovi závidět. Marně přemýšlí, jak by zalepil americké dluhy, nebo spíš jak by si pořídil nové. Nejnovější rada pro amerického prezidenta zní: Vydej platinovou minci. A rovnou za bilion dolarů. Platinová by byla proto, že na tento kov se žádné omezení ražby v amerických zákonech nevztahuje. Mince by se uložila v centrální bance, a ta by zase výměnou poslala peníze na účet ministerstva financí, které je zoufale potřebuje.

To Petr Kellner si před lety půjčil přes dvě miliardy eur na své podnikání se skupinou PPF. Ve stejné době prodal nadpoloviční podíl v České pojišťovně italskému pojišťovacímu obru Generali. Teď mu v zásadě vnutil zbytek za 2,5 miliardy eur, jimiž své tehdejší dluhy pěkně splatí a může si půjčovat nanovo.

A to jistě hodlá a chce zase nakupovat nový byznys, který by pak mohl třeba opět zpeněžit tak dobře jako pojišťovnu. Jednou z mála věcí, kterou si asi koupit nemůže, by byla právě Obamova platinová mince.

A svůj kousek s Generali provedl Kellner dobře. Jako již dříve s řadou jiných partnerů si ještě na odchodnou vyzobal část byznysu, která se mu pořád líbí. V tomto případě pojišťovny v bývalých státech Sovětského svazu. Tam pojišťovnictví na rozdíl od Česka utěšeně roste a pěkně doplňuje ostatní finanční služby, jež tam firmy ze skupiny PPF poskytují.

Generali ať si poradí sama s upadajícím podílem České pojišťovny na místním trhu. Ostatně v Terstu se žije podobně jako ve Washingtonu – na dluh. První část transakce totiž Italové zafinancují z výnosu z 30letých dluhopisů, které vydali v prosinci.


Další komentáře Adama Junka:

Hrobokupectví hvězd

Hurá, dárky budou!

Paragraf příživnictví ožívá


Ohodnoťte tento článek
Diskuze