Platební morálka: české faktury se proplácejí rychleji než britské nebo švýcarské - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Platební morálka: české faktury se proplácejí rychleji než britské nebo švýcarské

, Jakub Procházka,
Platební morálka: české faktury se proplácejí rychleji než britské nebo švýcarské
Zdroj: Michael Tomeš/archiv MF

Není důvod sypat si popel na hlavu, ale ani k přílišnému optimismu. Ačkoli se české faktury proplácejí dokonce rychleji než v některých západních zemích, s pozdním splácením se potkalo devět tuzemských firem z deseti.

V České republice se pohledávky v řádném termínu bez zbytečných průtahů naplňují ve dvou třetinách případů. Vůbec nejlépe si přitom vedou nejmenší podniky.

České firmy proplácejí faktury rychleji než podniky ve Velké Británii, Rakousku nebo Švýcarsku. Výrazně lépe než Češi jsou na tom například v Německu či Dánsku. K pozdnímu splácení dochází v tuzemsku jen ve 34,1 procenta případů, zatímco u jižních sousedů či Britů dosahuje podíl pozdě splněných pohledávek až 40 procent.

Česko podle analýzy projektu Evropa v datech patří také k evropským lídrům ve využívání elektronických faktur. Tuzemské podniky na ně spoléhají nejčastěji z celé východní Evropy.

Damoklův meč pro byznys

S pozdními platbami se však Češi setkávají velmi často, což potvrzují výsledky průzkumu společnosti Atradius. Negativní zkušenost má totiž téměř 90 procent respondentů.

Pro 38 procent podnikatelů přitom pozdě splacené faktury představují závažný (často dokonce existenční) problém. Téměř pětina podniků musí odkládat platby vlastním dodavatelům. Ztrátu příjmů na základě pozdě splacených faktur zaznamenalo asi 11 procent firem.

Máte zkušenost s opožděným proplacením faktury?

Splatnost je v Česku průměrně stanovena na 28 dní. V tomto ohledu je ČR ve východní Evropě premiantem.

„Domácí zákazníci mají na zaplacení průměrně 25 dnů, zahraniční jen o šest dní více. Téměř 80 procent pohledávek se má splatit do třiceti dní a pouhé jedno procento převyšuje devadesátidenní lhůtu. Nejpřísnější je ve stanovování mezních termínů splatnosti Německo s 91 procentem faktur splatných do třiceti dnů,” vysvětluje Tomáš Odstrčil z analytického projektu Evropa v datech.

Elektronickou fakturaci u nás uplatňuje téměř 80 procent firem, což je opět nejlepší číslo mezi státy východní Evropy. S přechodem na online fakturaci ale zaznamenalo zrychlení plateb paradoxně jen 39 procent firem.

„Nejlepší platební morálku mají menší firmy z oblasti služeb, protože se musejí podřídit přísným platebním požadavkům velkých podniků. U faktur vystavených většími společnostmi naopak není výjimkou splatnost až 90 dní. Malým a středním podnikům, často závislým na každé platbě, přitom může tak dlouhá splatnost způsobovat velké problémy,“ uvádí Marek Hejdušek, ředitel služby Cashbot.

Napříč Evropou je hlavním důvodem pro pozdní splatnost faktur nedostatek dostupných finančních prostředků nakupujících.
V České republice může za zpoždění ve většině pozdržení platby dodavateli, aby měl odběratel peníze na financování dalších potřebných věcí.

Děje se tak v 57 procentech případů, což je v rámci Evropy opět rekordní číslo. Obdobně si Češi stojí i v rámci zahraničních transakcí, kde nás však převyšuje Slovensko.

Článek vyšel v magazínu Profit