Planetu mají zachránit umělé stromy

31. srpna 2009, 03:59 - <a href="http://www.euractiv.cz">EurActiv.cz</a>
31. srpna 2009, 03:59

V boji s klimatickými změnami mají světu pomoci umělé stromy. Ty by měly pohlcovat více oxidu uhličitého než běžné stromy. Kritici ale namítají, že je nebezpečné si takto zahrávat s klimatem a že problém globálního oteplování může vyřešit pouze snižování emisí CO2.

Autor: Martin Siebert

Nemá-li dojít k naplnění nejčernějších vizí, nesmí se planeta podle klimatologů z Mezinárodního panelu pro klimatické změny (IPCC) oteplit o více než 2°C. Známá Sternova zpráva ale varuje, že pokud nedojde ke změně stávajících trendů, Země se v příštích padesáti letech oteplí o 2 až 3°C.

Představitelé nejvyspělejších ekonomik světa, které jsou zároveň odpovědné za 75% světových emisí, se počátkem července na summitu G8 v italské LAquile prvně shodli na tom, že globální oteplování je třeba udržet pod hranicí 2°C.

Vědci ale varují, že k nebezpečnému oteplení planety může dojít dříve, než se původně očekávalo. Důsledky klimatických změn charakterizovaných změnami mořského proudění a táním ledovců mají být katastrofické.

Takový scénář může odvrátit nová mezinárodní dohoda o snižování emisí skleníkových plynů, která má po roce 2012 nahradit Kjótský protokol. Posun ve vyjednáváních je ale zatím velice malý.

Pokud se má světu podařit udržet růst teplot pod 2°C, musí průmyslové země podle propočtů IPCC snížit do roku 2020 emise alespoň o 25-40% oproti úrovním z roku 1990. Světové ekonomiky zatím ale nabídly snížení v rozsahu pouhých 15-21%.

Vzhledem k tomu, že dohoda o nové mezinárodní dohodě stále není na obzoru, začíná se mezi vědci hovořit o nouzovém řešení, které představuje tzv. geoinženýrství, které počítá s umělou změnou klimatických podmínek.

Snahy o ovlivňování počasí nejsou ničím novým. V roce 1976 OSN přijalo úmluvu o zákazu jakéhokoliv vojenského a jiného „nepřátelského“ využívání technik modifikujících životní prostředí. Úmluva byla reakcí na experimenty Spojených států a Sovětského svazu jako bylo například umělé vytváření mraků způsobujících silný déšť. Podobné pokusy vyvolávaly obavy z možných katastrofálních změn v přírodě.

Dnešní scénáře jak planetu ochladit jsou o něco méně dramatické. Patří mezi ně například návrh vystřelovat do atmosféry částice, které by odrážely sluneční paprsky zpátky do vesmíru nebo myšlenka ukládat oxid uhličitý z atmosféry pod hladinu moří.

Vzhledem k tomu, že podle odhadu vědců by planeta mohla kritický práh 2°C překročit už během nadcházejících desetiletí, začíná se o „geoinženýrství“ hovořit jako o krátkodobé strategii, která by světu mohla dát čas na přípravu příslušných nízkoemisních strategií.

Do geoinženýrství spadají technologie, které by planetu mohly ochladit – ať již jde o odražení části slunečního záření zpět do vesmíru nebo zachycování oxidu uhličitého z atmosféry.

Tři možná řešení

Vědci z britského Ústavu strojního inženýrství (IME) vydali minulý týden zprávu, v níž popisují stovky možných řešení. Tři z nich je podle nich možné realizovat v praxi.

Jednou z možností je podle nich vysadit umělé stromy, které pohlcují oxid uhličitý s tisícinásobnou účinností oproti běžným stromům. Stromy by zachycovaly skleníkové plyny ze vzduchu do filtrovacího zařízení, které by je sbíralo a pak ukládalo pod zem podobně jako je tomu v případě technologie zachycování a ukládání emisí (CCS) vyvinuté pro potřeby energetického průmyslu.

S dostupnými technologiemi by jeden „strom“ o velikosti nákladního kontejneru mohl absorbovat emise CO2 v objemu odpovídajícím emisím dvaceti amerických automobilů. Díky technologickému pokroku by ale podobné sběrače mohly v budoucnu absorbovat až desetkrát více emisí.

„Umělé stromy jsou ve stadiu prototypů a z hlediska automatizace a použitelných komponent jsou ve velmi pokročilém stavu,“ řekl Tim Fox, jeden z autorů studie, BBC. Fox dodal, že podobné stromy by se mohly začít vyrábět již relativně brzy.

Druhou metodou, kterou vědecký tým z Británie navrhuje, je využití fotosyntézy v řasách. Tato technologie počítá s pokrytím budov průhlednými trubkami naplněných řasami. Řasy podle vědců představují ekologicky šetrnou biomasu využívající velkého množství CO2 k fotosyntéze.

A konečně do třetice, zpráva počítá s možností odrážet sluneční záření zpět do vesmíru pomocí speciální úpravy povrchu budov. Toho lze nejlépe dosáhnout instalací střech s povrchem odrážejícím sluneční paprsky, píše se ve zprávě.

Instituce by ráda, aby se geoinženýrství stalo součástí světových plánů na snižování emisí skleníkových plynů a adaptačních opatření. Vlády by podle ní měly do geoinženýrství více investovat a výzkum by se měl stát součástí stávajícího výzkumu snižování emisí a adaptace na klimatické změny.

Nové závody ve zbrojení?

Skeptici ale geoinženýrská řešení kritizují za to, že neřeší příčinu problému, kterou je únik emisí při spalování fosilních paliv. Má-li k dojít k účinnému snížení emisí skleníkových plynů, je třeba se v tomto úsilí spojit se všemi velkými světovými znečišťovateli. Dohoda se ale zatím hledá velmi těžko.

Více na EurActiv.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít