Plané hrozby jatkami. Krav po mléčné krizi ubylo jen nepatrně - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Plané hrozby jatkami. Krav po mléčné krizi ubylo jen nepatrně

, Jan Brož,
Plané hrozby jatkami. Krav po mléčné krizi ubylo jen nepatrně
Zdroj: Profimedia.cz

Loňská mléčná krize navzdory předpovědím česká stáda dojnic nijak neochromila a jejich počty prořídly jen nepatrně. Napomohly tomu i stamilionové dotace.

Před rokem touto dobou se výkupní cena mléka od zemědělců kvůli celoeveropskému nadbytku pohybovala i pod šesti korunami za litr. To bylo pro chovatele dojnic hluboko pod hranicí rentability a řada z nich hrozila likvidací vlastních stád. Z celé EU se cena mléka v Česku propadla po Velké Británii nejvíce.

Jak vyplývá z dosud nezveřejněné Zelené zprávy ministerstva zemědělství, kterou má týdeník Euro k dispozici, výhrůžky chovatelů se naplnily jen ve velmi omezené míře. V Česku se v současnosti chová 370 tisíc dojnic. To je jen o tři tisíce méně než loni a stavy stád se tak snížily jen o 0,7 procenta.

Z dlouhodobého hlediska stavy dojnic spíše stagnují a celkové počty skotu dokonce rostou. V tuzemských kravínech tak v současnosti žije 1,42 milionu krav, býků a telat, zhruba o 0,4 procenta více než loni.

Podle šéfa Zemědělského svazu Martina Pýchy zabránily vybíjení dojnic evropské dotace. „Přišla pomoc. Chovatelé dostali dva balíčky z Evropské unie a také od státu. Dá se říct, že díky tomu Česká republika ustála krizi lépe než jiné země,“ říká Pýcha.

EU nalila evropským producentům mléka ve dvou balíčcích přes dvacet miliard korun. Spolu s penězi od českého státu tak ministerstvo zemědělství českým chovatelům loni vyplatilo přes 600 milionů. Další stovky milionů získali farmáři v rámci podpory ohrožených sektorů a na takzvaný welfare, tedy zlepšení životních podmínek dobytka.

Přesto podle odhadů Zemědělského svazu prodělali chovatelé loni na mléce 1,9 miliardy korun. Ztrátu kryli ze zisků rostlinné výroby, k čemuž jim napomohla dobrá úroda. V současnosti už vykupují mlékárny litr mléka za více než osm korun. To sice stále jen pokryje náklady chovatelů, ve srovnání s loňskem je to ale velmi slušná cena.

Loňská mléčná krize však jen zastínila další negativní a mnohem výraznější trend v českém zemědělství, který se na rozdíl od úbytku dojnic nedaří zmírnit. Meziročně opět ubylo prasat. Loni se jich v Česku chovalo ještě 1,61 milionu, letos je to už jen 1,49 milionu. To představuje více než sedmiprocentní úbytek a nejnižší číslo od roku 2012.