Placení zdravotního pojištění

02. února 2004, 00:00 - Antonín Daněk, Jiří Glet, právníci
02. února 2004, 00:00

Pracovní poměr se zaměstnavatelem jsem rozvázal k 31. 12. 2003 a do nového zaměstnání jsem nastoupil podle pracovní smlouvy v pondělí 5. ledna. Jsem za období 1. 1.-4. 1. 2004 povinen zaplatit zdravotní pojišťovně pojistné jako samoplátce, údajně došlo v této oblasti ke změně zákona?

VAŠE DOTAZY - NAŠE ODPOVĚDI

Pracovní poměr se zaměstnavatelem jsem rozvázal k 31. 12. 2003 a do nového zaměstnání jsem nastoupil podle pracovní smlouvy v pondělí 5. ledna. Jsem za období 1. 1.-4. 1. 2004 povinen zaplatit zdravotní pojišťovně pojistné jako samoplátce, údajně došlo v této oblasti ke změně zákona?

Významnou změnu při řešení této problematiky přinesla novela zákonů o zdravotním pojištění č. 176/2002 Sb., účinná od 1. 7. 2002. Do 30. 6. 2002 totiž platilo, že pokud zaměstnanec rozvázal pracovní poměr a do dalšího zaměstnání návazně nenastoupil hned následujícího dne, musel si sám za tyto nepokryté dny zaplatit pojistné jako tzv. osoba bez zdanitelných příjmů z poměrné části minimální mzdy. Toto pojistné však nemusel platit za situace, kdy byl po tyto dny zaměstnán u jiného zaměstnavatele (v zaměstnání zakládajícím účast na nemocenském pojištění) nebo podnikal jako osoba samostatně výdělečně činná, popřípadě byl registrován u zdravotní pojišťovny v některé ze skupin osob, za které platí pojistné stát. Podle výše zmíněné novely již v těchto případech nemusí pojištěnec platit pojistné zdravotní pojišťovně tehdy, pokud nemá svůj pojistný vztah řešen po část měsíce. Jinými slovy postačí, když je občan v rámci příslušného kalendářního měsíce třeba i jen jeden den zaměstnán nebo podniká jako osoba samostatně výdělečně činná nebo je veden u zdravotní pojišťovny v kategorii osob, za které platí pojistné stát. Nemusíte tedy za období 1. 1.-4. 1. 2004 zdravotní pojišťovně nic doplácet a ani oznamovat.

Od 1. 10. 2003 podnikám na základě živnostenského listu. Živím se výhradně podnikáním, nikoho nezaměstnávám, platím minimální zálohy. Jaké jsou moje povinnosti ve zdravotním pojištěním a v jaké výši mám platit zdravotní pojištění v roce 2004?

Od ledna 2004 je osoba samostatně výdělečně činná, pro kterou je tato její činnost hlavním zdrojem příjmů, povinna platit zálohy ve výši 1 071 Kč. Minimální výše zálohy se již neodvozuje z minimální mzdy, ale činí 13,5 % z 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství v roce 2002, která činila 15 857 Kč. Záloha na měsíc leden 2004 je splatná v období 1. 1. - 9. 2. 2004. Tuto zálohu budete platit až do kalendářního měsíce, ve kterém odevzdáte zdravotní pojišťovně Přehled o příjmech a výdajích ze samostatné výdělečné činnosti a zaplacených zálohách za rok 2003. To tedy znamená, že pokud podáte tento „Přehled“ například v březnu 2004, budete platit novou výši zálohy od následujícího měsíce, minimálně však v částce 1 071 Kč. „Přehled“ jste povinen předložit zdravotní pojišťovně, u které jste pojištěn, nejpozději do 8 dnů po podání daňového přiznání. Pokud jsou zaplacené zálohy nižší než pojistné, které jste jako osoba samostatně výdělečně činná povinna podle dosaženého výsledku zaplatit, uhradíte zdravotní pojišťovně rozdíl do 8 dnů po podání daňového přiznání.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Tento pátek bude svátek
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Začalo testování Opery 51. Už nezapomíná, které weby jste si připnuli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít