Pivovar Ferdinand táhne na Paříž

05. května 2003, 00:00 - Vít Smrčka, smrcka@profit.cz
05. května 2003, 00:00

Export benešovského pivovaru do Francie může dotáhnout Prazdroj či BudvarRegionálnímu výrobci piva z Benešova pomohl k vstupu do města nad Seinou český provozovatel restaurace v Bouloňském lesíku.Proniknout s pivem ve větší míře do Paříže chce v nejbližší době pivovar Ferdinand z Benešova u Prahy.

Export benešovského pivovaru do Francie může dotáhnout Prazdroj či Budvar

Regionálnímu výrobci piva z Benešova pomohl k vstupu do města nad Seinou český provozovatel restaurace v Bouloňském lesíku.

Proniknout s pivem ve větší míře do Paříže chce v nejbližší době pivovar Ferdinand z Benešova u Prahy. Podle obchodního náměstka Petra Kožanta by benešovský pivovar do Paříže rád expedoval nejméně jeden kamion po 120 hektolitrech měsíčně. Za rok by tak do města nad Seinou prodal asi 1500 hl piva. „Francouzi jsou spíše na víno,“ upozornil Kožant na skutečnost, že proniknout s pivem do „země galského kohouta“ není jednoduché. Benešovskému pivovaru se daří vyvážet pivo do Paříže již čtyři roky díky podnikateli Pavlu Lešákovi, který pokračuje v práci svého tchána. Ten si otevřel před druhou světovou válku hospodu „Dolina“ v Bouloňském lesíku v Paříži. Lešák přijel před lety do Čech a sháněl vhodné pivo. Navštívil několik pivovarů a nakonec si vybral benešovského Ferdinanda. Každý měsíc mu odtud posílají prostřednictvím expedičních firem asi 18 sudů po 50 litrech. „Někde na mně chtěli, abych měsíčně bral vagon sudů,“ připomněl Lešák jeden z důvodů, proč se například nedohodl s velkými tuzemskými pivovary. V Lešákově hospodě ochutnal benešovské pivo i velkoobchodník, který prodává v Paříži alkohol do restauračních zařízení. Zachutnalo mu a projevil zájem jej prodávat ve větším množství. V příštích dnech by měl přijet na jednání do Čech. „Pokud se dohodneme na cenách, máme zájem,“ potvrdil Kožant, že zvýšení exportu do Paříže je reálné. Kdyby se Ferdinandu obchod podařil, mohl by se ve Francii zařadit po bok Plzeňského Prazdroje nebo Budvaru, kteří jsou největší tuzemští exportéři piva. „Je to malý, ale rychle rostoucí trh,“ hodnotí vývoz českých pivovarů do Francie Jan Veselý, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven. V loňském roce sem tuzemské pivovary vyvezly 14 693 hl, tj. o 5 tisíc hl více než v roce 2001. Například do Německa, které je největším importérem českého piva, prodali tuzemští pivovarníci 615 tisíc hl piva, do Velké Británie 200 tisíc hl. „Francouzi hodně přecházejí na pivo, víno je moc alkoholické a drahé,“ potvrzuje Lešák názor, že francouzský trh nemusí být pro tuzemské pivovary do budoucna nezajímavý. Benešovský pivovar patří s loňským výstavem 150 tisíc hl do kategorie malých, tzv. nezávislých pivovarů. Mezi 49 průmyslovými pivovary v České republice mu patří 19. až 20. místo. Vloni vyvezl celkem 4523 hl piva. Nejvíce do Švédska, a to 3500 hl. Prodává také do Německa, úspěšný je ve Slovinsku, v Lublani dodává pivo do 15 hospod. Přestože pivovar nebyl vloni zaplaven, povodněmi utrpěl škodu. „Jsme sezonní pivovar a sezona pro nás vloni skončila počátkem srpna,“ uvedl Kožant. Pivovar má totiž zázemí v rekreačních oblastech Vltavy, zejména u Slapské přehrady a v Posázaví. Pivo z Benešova se nedostalo po povodních ani do Prahy, kde Ferdinand dodává do 17 hospod.

Francouzi začínají mít pozvolna ve stále větší oblibě pivo, protože oproti vínu obsahuje méně alkoholu a je levnější.

ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít