Pivní bratr Zlaté kapličky

27. října 2008, 08:00 - Robert Šimek
27. října 2008, 08:00

Obec Petrohrad leží 20 kilometrů západně od Rakovníka.

Její dominantou je bývalý pivovar, vybudovaný v 19. století podle plánů architekta Národního divadla Josefa Zítka. Fungoval do roku 1967, nyní je na prodej.

Bývalý petrohradský pivovar se nachází na severním okraji obce, vlevo u silnice na Černčice. Sestává z hlavní budovy, v níž byly umístěny sladovna s varnou a kanceláře, a z budovy chladného hospodářství. Součástí areálu je i původní parní mlýn.

Hlavní třípodlažní objekt, postavený v neorománském slohu, působí dojmem honosného paláce a jeho někdejší funkci prozrazuje pouze sladovnický komín a komín později přistavěné kotelny. Fasáda je bohatě členěna ornamenty a cihlovými detaily.

Majitelem je společnost Leros, která budovy v posledních letech využívala jako sklady. V roce 2006 však hlavní objekt vyklidila a připravila k prodeji. Cena je vzhledem k rozlehlosti stavby velmi slušná – pouhý jeden milion korun.

Zítek pro Černíny

POPIS OBJEKTU

  • *název - Černínský pivovar místo - Petrohrad kraj - Ústecký adresa - č. p. 17, 19 typ - pivovar stav - chátrající využití - částečné kult. památka - od roku 1958 vlastník - Leros, s.r.o. cena - 1 milion Kč Původní panský pivovar se nacházel na západní straně petrohradského zámku a později splynul s jedním ze zámeckých křídel. Výstavba současného pivovaru začala roku 1847 za hraběte Heřmana Černína. Nejprve vznikly sklepy a v letech 1862 až 1863 hlavní budova podle návrhu známého českého architekta Josefa Zítka. Byla to jeho první a jediná industriální stavba. Roku 1870 byl pražskou firmou Novák a Jahn postaven nový hvozd s komínem, který narušil jinak symetrickou dispozici. Za dalších šedesát let se pak stejná firma postarala také o kompletní rekonstrukci, při níž byla modernizována technologie sladovny i varny a přistavěna kotelna s druhým komínem. Ze zápisu zastupitelstva z roku 1935 vyplývá, že součástí pivovaru byla také malá elektrárna s parním generátorem. Sklad bylin ve varně**

Roku 1945 bylo v pivovaru na několik měsíců skladiště SS. Podnik byl proto ihned po válce znárodněn a začleněn do Chebsko-Karlovarských pivovarů. Výroba piva pokračovala až do roku 1967, kdy musel být provoz ukončen. V objektu totiž nebylo strojové chlazení (led se bral jen z přilehlého rybníka) a modernizace by byla příliš nákladná.

Roku 1969 převzal prázdné budovy podnik Léčivé rostliny Zbraslav a zřídil zde sklad a balírnu léčivých rostlin. Pivovarské sklepy začaly pro zrání sýrů využívat Západočeské mlékárny Kralovice.

V budoucnu by zajímavý průmyslový objekt mohl sloužit opět drobné výrobě či skladování. Možná je ale také úprava na byty nebo stylový hotel. Vzdálenost od Prahy je pouhých 70 kilometrů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Týdeník Euro z vydavatelství Mladá fronta vydává speciál Top advokátní kanceláře 2017
Auta
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů…
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber vypustí do ulic 24 tisíc aut bez řidiče
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Technologie
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Microsoft experimentuje s vyhledáváním ve Windows. Co možná nabídne Redstone 4?
Opera Dev umožňuje zpřehlednit nabídku se seznamy otevřených a zavřených stránek
„Dobře vaří, ale jsou drazí.“ Mapy.cz přidávají hodnocení firem
Minecraft v roce 2018 dostane velkou aktualizaci Aquatic. Co přinese?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít