Piráta represí nezastavíš

22. září 2008, 08:00 - Jan Němec
22. září 2008, 08:00

Pohodlnosti lidí se přizpůsobili prodejci všeho zboží, knihami počínaje a lednicemi konče.

Kamenné videopůjčovny čeká poslední křeč a pak už jen smutný konec. Dříve tak skvělý byznys, který fungoval de facto sám od sebe, se před několika lety začal pomalu hroutit a nyní je ve fázi rychlého úpadku. Dokazují to statistiky prodeje DVD a černočerné vize potvrzují i sami majitelé půjčoven.

Ač je příčin více, nejdrtivější dopad má na filmový byznys jednoznačně internetové pirátství. Kamenná provozovna, do níž si musíte pro film zajít a pak ho vrátit, může jen těžko konkurovat pohodlnému stažení filmu z internetu za pár minut a navíc relativně zadarmo.

Jedinou cestou k záchraně se tak jeví využít internet i k legálnímu půjčování či spíše prodeji filmů. Že to ještě nefunguje, není jen vinou půjčoven. Některé z nich by jistě tuto možnost využily. Naprosto nepřijatelnými licenčními podmínkami ale internetový prodej torpédují sama filmová studia.

Čas ukázal, že bojovat proti pirátům formou kampaní apelujících na morálku nebo represivní cestou vyhrožování a chytání těch, co nelegální filmy nebo hudbu na internetu nabízejí, je neefektivní. Když se organizacím sdružujícím nahrávací studia podařilo jakžtakž zpacifikovat peer-to-peer sítě, kde nelegální šíření hudby přímo bujelo, objevili piráti datová úložiště typu Rapidshare. Na nich lze dnes najít prakticky jakýkoliv film.

Pohodlnosti lidí se přizpůsobili prodejci všeho zboží, knihami počínaje a lednicemi konče, a nyní si nový prodejní kanál nemůžou vynachválit. Producenti filmů ale stále otálejí. Ti, kteří už svou produkci na internetu nabídli, to udělali s otravnou protipirátskou ochranou.

Argument byl jasný – když film prodáme bez ní, ještě ve stejný den bude kopie ke stažení na desítkách stránek zadarmo. Jenže ona už tam je stejně, a dříve!

Proč tedy odrazovat ty, kteří jsou ochotni zaplatit, nikoliv však za neplnohodnotnou náhražku? Proč raději neprodat film za pár korun, než nemít z nelegálního stažení nic? Čím déle bude pirátství jedinou možností, jak pohodlně a rychle získat filmy v digitální podobě, tím hůře pak půjde přesvědčovat lidi, že stahování zdarma není samozřejmostí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Jak prověřit (nejen investiční) firmu, která se vám nezdá
Dlužíte na zdravotním pojištění? Co dělat? Ošetří vás lékař?
Jak se nenechat nachytat na internetu
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Intel dává k procesorům Core i7-7700K a i7-6700K zadarmo dvě hry. Slevy zatím ne
Levnější smartphony budou zase o kus lepší. Díky Snapdragonu 636
Špičková výbava za hubičku. Archos Diamond Omega je nejlevnější mobil se Snapdragonem 835
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít