Píp a je zaplaceno. Česko v bezkontaktních platbách vede - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Píp a je zaplaceno. Česko v bezkontaktních platbách vede

,
Píp a je zaplaceno. Česko v bezkontaktních platbách vede
Zdroj: Profimedia.cz

Obliba bezkontaktních karet mezi tuzemskými spotřebiteli stále roste. A docela svižně. V letošním roce se pouhým přiložením karty k terminálu zaplatí zboží a služby nejspíš v rekordní výši. A Česko je v bezkontaktních platbách i evropským lídrem.

„Lze předpokládat, že v roce 2016 bude objem realizovaných plateb domácími držiteli karet vyšší než v roce 2015, kdy dosáhl téměř 209 miliard korun,“ uvádí výkonný ředitel Sdružení pro bankovní karty (SBK) Roman Kotlán. „Růst lze předpokládat ve dvouciferných hodnotách,“ dodává.

Čtvrt bilionu

Ještě před třemi lety Češi bezkontaktně utratili jen necelých 23 miliard. Letos to už může být více než desetinásobek. „Růst v letošním roce čekám okolo dvaceti procent,“ říká generální ředitel společnosti MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko Miroslav Lukeš s tím, že vše nasvědčuje tomu, že objem plateb dosáhne hranice 250 miliard korun.


Banky se chystají zdražit hypotéky. Ale je to nezbytnost?:

Skutečně musí banky zdražit hypotéky? Z velké části jen výmluvy


Ke konci září bylo podle statistik SBK vydáno přes devět milionů bezkontaktních platebních karet (celkem jde o více než 11 milionů karet) a Češi v tomto ohledu patří do evropské špičky. „Více než 80 procent plateb se platí bezkontaktně. Je to nejvyšší hodnota v Evropě a jedna z nejvyšších na světě společně s Austrálií a Kanadou,“ upozorňuje Lukeš.

Jedním z důvodů rozmachu bezkontaktních karet je nepochybně rychlost, s níž je možné zaplatit. „Druhým velkým plusem je pohodlnost. Nemusíte hledat hotovost ani se zdržovat u pokladny a čekat na vrácení peněz,“ říká Marcel Gajdoš, regionální manažer společnosti Visa pro Českou republiku a Slovensko. Svým způsobem jsou bezkontaktní platby i bezpečné, protože bez zadání PIN fungují obvykle jen do výše 500 korun.

Rozmach bezkontaktních plateb
Rok Objem plateb v miliardách Kč Počet transakcí v milionech Počet karet v milionech
2013 22,7 48,9 3,6
2014 108,3 202,6 6,6
2015 209,0 369,2 8,1
2016* 60,5 110,2 8,7

K datu uzávěrky byly k dispozici údaje jen za 1. čtvrtletí 2016 (Zdroj: Bankovnikarty.cz)

Zájem o bezkontaktní placení pozorují i obchodníci. „Bezkontaktní platby tvoří více než polovinu všech plateb kartou,“ uvádí mluvčí obchodního řetězce Lidl Zuzana Holá. Také obchodníci dovedou ocenit rychlost. V minulosti bývala platba kartou pomalejší než platba v hotovosti, to však podle Holé přestává platit: „Oproti běžnému placení kartou nabízí bezkontaktní platby úsporu času zhruba o tři až pět vteřin.“

Experti očekávají, že placení bezkontaktními kartami čeká další růst. „Stále pokračuje, ale už není tak strmý, protože základna je poměrně široká. Téměř každá vydaná karta je už bezkontaktní,“ vysvětluje Lukeš.

Počty bezkontaktních karet se tak sice už příliš zvyšovat nebudou, ale stále poroste objem plateb, neboť existují celá odvětví, ve kterých se platební karty obecně příliš nepoužívají. „V porovnání se západní Evropou máme poloviční počet platebních terminálů v přepočtu na obyvatele,“ zdůrazňuje Gajdoš. „Naším cílem je, aby do konce roku 2019 akceptovaly všechny terminály bezkontaktní transakce a každý spotřebitel měl přístup alespoň k jednomu bezkontaktnímu zařízení,“ dodává.

Kartám pomůže EET

Platební kolosy MasterCard a Visa vidí potenciál ve veřejné dopravě. Spolupracují proto s dopravními firmami na zavádění bezkontaktních plateb v autobusech a městské hromadné dopravě.

Dosud neobjevenou pevninou jsou z hlediska placení kartou státní a obecní úřady. Mimo se drží i některé specifické služby typu kadeřnictví, taxíků nebo restaurací. „Jsou to sektory úzce spjaté s šedou ekonomikou. Věříme, že zde bezhotovostním platbám pomůže zavedení EET,“ říká Lukeš. Pokud elektronická evidence tržeb šedou ekonomiku skutečně přiškrtí, mohl by mít pravdu: ¤ rmy ze zmíněných oborů začnou přiznávat tržby a logicky ztratí zájem o hůře dohledatelné a dnes výrazně preferované platby v hotovosti.

K rozšíření karet může navíc přispět zásah Bruselu, který snížil takzvané mezibankovní poplatky. Tyto poplatky, které banky přenášejí na obchodníky, dosahovaly v minulosti výše až 1,6 procenta z každé zaplacené sumy. „Dnes se poplatky pohybují od 0,3 do 0,9 procenta, což není dramatická suma,“ tvrdí Lukeš.

Je jasné, že svět bude bezkontaktní stále víc. Část dnešních bezkontaktních karet u toho už ale zřejmě nebude, protože je brzy nahradí mobilní telefon.

Přečtěte si o pražské podpoře mladým firmám:

Pražské vědeckotechnické parky a inkubátory si rozdělí 400 milionů korun

Digitální technologie se začínají
uplatňovat napříč celým trhem


Ohodnoťte tento článek
Diskuze