Pionýři na křižovatce. Jak králové české startupové scény bojují s koronavirem - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pionýři na křižovatce. Jak králové české startupové scény bojují s koronavirem

,
Pionýři na křižovatce. Jak králové české startupové scény bojují s koronavirem
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Právě teď se rozhoduje o tom, jak v příštích letech porostou nejnadějnější české firmy.

Ještě na začátku března Oliver Dlouhý slavil. Stal se českým Podnikatelem roku a převzal prestižní ocenění, které každoročně uděluje poradenská společnost EY. V tu chvíli se zřejmě ocitl na vrcholu se svým veleúspěšným startupem Kiwi.com, který pod názvem Skypicker založil v roce 2012 po návratu z portugalských pláží, kde ho napadlo začít vydělávat na propojování letů nespolupracujících aerolinek.

Pár dní před převzetím ocenění navíc Dlouhého firma uspěla v letošním žebříčku tisícovky nejrychleji rostoucích firem v Evropě, kde se umístila nejvýše z třinácti českých zástupců, celkově na 111. místě. S průměrným ročním růstem 134 procent, s více než miliardou eur tržeb v předloňském roce a necelými třemi tisícovkami zaměstnanců.

Celá česká startupová scéna netrpělivě čekala na to, jak se bude společnosti Kiwi.com dařit dál a kdy konečně dosáhne její růst vrcholu. Stalo se to pravděpodobně právě letos v březnu vlivem koronavirové krize, která prakticky zlikvidovala celý turistický průmysl ve většině světa. Zasáhla především cestovní ruch závislý na letecké přepravě, na níž se firma Kiwi.com stále nejvíce soustředí, ačkoliv se v posledních letech snažila v předtuše problémů diverzifikovat svůj byznys a stát se virtuálním dopravcem nabízejícím služby od letenek přes pronájem aut až po hotelové služby. Ani to teď ale nejúspěšnější český projekt digitálního věku se zákazníky po celém světě nezachránilo. Prodeje Kiwi.com klesly v posledních týdnech o 50 procent.

\"\"

„Finanční výsledky za…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?