Pindy pana pandy

21. ledna 2008, 17:03 - Martin Rychlík
21. ledna 2008, 17:03

Jsme zavaleni tříští novinek bez hlubších souvislostí

Nevím jak vás, ale mne fascinují vědecké střípky, jež občas prolétnou do světa skrze tiskové agentury. Mediální odlesky bystrých mozků musejí být buď převratné, podivné, anebo prostě srandovní. Koho by zajímal referát o laboratorním výzkumu retrovirů? Jen chytrolíny. Ale zpráva o lecjaké ptákovině, která pobaví, naplní představu vědce coby nepraktického ňoumy a lze ji též kamarádům vyprávět u piva, to je hit.
Prvních čtrnáct dní roku 2008 bylo opět bohatých. Vědci „restartovali“ srdce potkana (asi ona kategorie převratného), nalezli největšího hyperhlodavce (bizarnost) a zhusta se vydali i slepými uličkami, jimiž chodíval mistr Jára Cimrman (směšnost). A zdá se, že posledních případů bylo, soudě dle monitoringu ČTK, nejvíce. Maďarští badatelé z univerzity Eötvöse Loránda koumají, jak porozumět štěkotu. Nevsadili na smaženého hada z pohádky, nýbrž na software, díky němuž dokážou odlišit nálady psího vytí, bafání a vrčení. Slabina? Po analýze 6000 vzorků určí počítač správně emoce u 43 procent „subjektů“, přičemž lidé to citem zvládnou ve 40 procentech případů. V Jiříkově dovednosti (nebo vidění) nejsou Maďaři sami: vídeňští zoologové analyzují „řeč“ pandího medvídka. Mají už nahrány tři terabyty dat odposlechů a doufají, že všemožné kvíkání a kníkání někdy rozkódují. Projekt potrvá díky grantům tři roky.
To vědci z Vratislavi si vymysleli atraktivnější úkol – spolu s 200 dobrovolníky prohlíželi fotky nohou (že by i těch pověstných Adriany S.?), aby pak přišli s pointou: dlouhé nožky dam jsou nejen sexy, ale symbolizují i zdraví. Bingo! Na první poslech zní podivně i zpráva z houstonské univerzity, která oznámila vynález nejčernější černé. Materiál z uhlíkových nanotrubic absorbuje 99,95 procenta světla. Na rozdíl od objevu polských „nohomilců“ však zřejmě najde uplatnění i v praxi, zejména ve využití solární energie.
Novinář a spolupracovník týdeníku EURO Karel Hvížďala napsal v jedné knize – s patřičně krásným newspeakem – , že jsme „overnewsed, ale underinformed“. Ten koncept se mi líbí. Asi je i pravdivý. Jsme zavaleni tříští novinek bez hlubších souvislostí. Nicméně doufejme, že obraz, jaký vytvářejí média o současné vědě, zdaleka neodpovídá realitě.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít