Pilulky versus bylinky

30. května 2012, 13:12 - Mgr. Dáša Hyklová
30. května 2012, 13:12

Farmaceutické giganty mají v Číně žně, přírodní východní léčiva naopak pronikají do Evropy

V ordinaci tradiční čínské medicíny (TCM) stačí na doktora pořádně vypláznout jazyk. Poté následuje měření tepové frekvence a nakonec pohovor na téma neduhů, které trápí tělo i duši pacienta. Certifikovaný odborník posoudí, jak jsou na tom jin a jang dotyčného, navrhne mu léčbu, vypíše recept. Lékárník vše pečlivě namíchá a na archaických vahách přesně zváží. Pacient si domů odnáší pytlíček různých sušených bylinek a spolu s nimi víru, že zaberou. Jednotlivé dávky se obvykle zalévají vařící vodou a díky nahořklé chuti připomínají při troše fantazie našeho „turka“.

Šanghajské údolí léků

Když však dnes vystresovaného obyvatele Pekingu rozbolí hlava, jednoduše sáhne po paralenu anebo aspirinu. V Číně narůstá počet lidí, kteří očekávají od léků okamžitý efekt a kteří vnímají západní farmaka jako sofistikovanější a účinnější než produkty tradiční čínské medicíny. Přední světové farmaceutické společnosti a výrobci zdravotnického materiálu velice rychle pochopili potenciál měnící se Číny. Tamní společnost bohatne, začíná trpět různými civilizačními neduhy a hlavně stárne. A navíc se snaží o komplexní reformu svého zdravotnictví.

Čína dnes představuje podle francouzského deníku Le Figaro pátý největší trh s farmaceutickým zbožím na světě. Očekává se, že již v příštím roce předběhne třetí Německo, a až v roce 2015 tamní trh s léky dosáhne 115 miliard dolarů, dostane se na druhé místo před Japonsko. Většina z dvaceti předních světových farmaceutických společností své produkty v Číně již pár let vyrábí i prodává. Farmaceutický gigant Pfizer například vstoupil na čínský trh v roce 1980 s počáteční investicí ve výši miliardy dolarů, postupně otevřel osm výrobních továren v různých částech země a dnes v nich zaměstnává přes devět tisíc lidí.

Podle zprávy společnosti J. P. Morgan dosahoval prodej farmaceutických výrobků v případě deseti nejvýznamnějších amerických a evropských farmaceutických společností v prvním čtvrtletí loňského roku 5,3 miliardy dolarů. Prodeje firmy Pfizer představovaly za toto období téměř miliardu a u firmy Johnson & Johnson to bylo 300 milionů dolarů. Roční obrat švýcarského koncernu Roche Holding, který do vstupu na čínský trh investoval 220 milionů dolarů, již přesahuje miliardu. Britský výrobce léků GlaxoSmithKline v Číně utratil přes 400 milionů dolarů a nyní zakládá nové výzkumné centrum v Šanghaji, kde by mělo v roce 2017 v moderních prostorách působit 50 až 100 špičkových zahraničních vědců a přibližně tisícovka výzkumníků. Ne náhodou si firma vybrala právě toto město. V šanghajském Pudong Čang-ťiang Hi-Tech Parku přezdívaném také „Čang-ťiang Drug Valley“ provozuje výzkumné laboratoře přes 7387 společností zaměstnávajících přes 170 tisíc výzkumníků. Přibližně třetina je financována ze zahraničí.

Tradiční medicína dobývá Evropu

Světovým farmaceutickým gigantům se v Číně daří a díky 1,3miliardové populaci tomu tak bude i v budoucnu. Vrásky na čele jim dělá jenom občasná korupce doprovázející i tento průmysl, výrobci napodobenin nabízející prostřednictvím internetu životu nebezpečné zboží, a nakonec i takzvaný národní seznam základních léčiv, kvůli němuž budou mít zřejmě nižší marže. Stát ve snaze zajistit všem občanům přístup ke kvalitním a bezpečným lékům totiž definoval 307 generických látek (205 chemicky definovaných a 102 tradičních čínských bylinných preparátů), které musejí být cenově dostupné, a to u všech poskytovatelů primární péče v systému veřejného pojištění v Číně.
Zatímco je tradiční medicína v zemi částečně na ústupu a některé tamní polikliniky TCM přejímají v zájmu přežití západní metody léčby, celosvětový prodej čínských bylinných léků stoupá. Stejně tak roste popularita TCM, která se rozšířila do mnoha zemí světa. Podstata tradiční čínské medicíny spočívá v znovunalezení a znovudosažení vnitřní rovnováhy člověka, která byla vlivem nemoci narušena. Léčba není založena pouze na symptomech, ale na hledání zdroje potíží a na diferenciální diagnostice syndromů. Ostatně Kalifornie jako první americký stát legalizovala akupunkturu již v roce 1978.
Produkty TCM nejsou oficiálně ve Spojených státech považovány za léky, v roce 1994 však byly zařazeny do kategorie „doplňků stravy“. Před deseti dny Čínská akademie věd potvrdila, že Di’ao Xin Xue Kang, známý producent čínské medicíny, obdržel autorizaci od příslušných úřadů v Nizozemsku umožňující zahájení prodeje svých výrobků v zemi. Firma se tak stala první svého druhu na území Evropské unie. „Je to důležitý krok pro tradiční čínskou medicínu a pro její vstup na hlavní trhy rozvinutých zemí,“ komentoval rozhodnutí Nizozemců čínský ministr zdravotnictví Čchen Ču. Jak dodal, o podobný certifikát usiluje dalších osm čínských společností.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít