Pierre Omidyar: táta eBay

29. června 2009, 00:00 - Jan Němec
29. června 2009, 00:00

Mezi internetovými miliardáři patří mezi ty méně známé. Pokud se ale pravidelně pohybujete ve světě internetu, je téměř jisté, že jste se setkali se jménem firmy, kterou Pierre Omidyar založil.

Autor: Profimedia

Na největším světovém internetovém tržišti eBay obchoduje více než sto milionů lidí z celého světa a protáčí se v něm několik miliard dolarů ročně. Můžete tu koupit snad úplně všechno.

Příběh internetového magnáta Pierra Omidyara by mohl milionům Američanů sloužit za příklad pravého „amerického snu“. Programátor íránského původu, který se narodil ve Francii, proslavil ve Spojených státech a nyní žije na Havaji, se zařadil mezi nejvýznamnější osobnosti internetu. Pokud byste náhodou neznali jeho chloubu, internetovou aukční síň či chcete-li největší vetešnictví s globálním zásahem eBay, pak máte ještě další dva pokusy. Do impéria Pierra Omidyara nyní totiž patří také největší světová internetová peněženka PayPal a populární poskytovatel internetového volání Skype.

Skutečným „vlastním dítětem“ Pierra Omidyara je však portál eBay. Ten se z původního koníčka stal pro Omidyara zdrojem miliard dolarů a prostředkem například k filantropii. Význam eBay potvrzují i statistiky: v současnosti na něm obchoduje více než sto milionů lidí, denně tu proběhne přes milion aukcí a roční obrat tržiště je téměř deset miliard dolarů. Podle další zajímavé statistiky se na eBay uskuteční každou sekundu obchody za dva tisíce dolarů.

Pořídit se tu dá prakticky všechno, na co si vzpomenete. „Pokud se něco neprodává na eBay, tak se to buď neprodává vůbec, nebo daná věc ještě nebyla vyrobena,“ nechal se jednou slyšet Pierre Omidyar. Koupit si tak můžete třeba křupku ve tvaru státu Illinois, ale také tryskáč. Ten byl ostatně historicky nejdražší položkou. Prodal se za 4,9 milionu dolarů.

Od „vedlejšáku“ k miliardám

Jako každý správný příběh amerického snu, i zrození internetového giganta eBay provází několik legend. Nejzajímavější z nich vypráví o tom, jak vlastně Pierre Omidyar přišel na nápad rozjet internetovou aukční síň. Bylo to – jak jinak – kvůli ženě. Osmadvacetiletý softwarový inženýr Omidyar žil v roce 1995 se svou snoubenkou Pamelou. Ta si jednou svému příteli postěžovala, na jaké potíže naráží při provozování svého netradičního hobby. Sbírala totiž plastikové zásobníky na bonbony PEZ. Jelikož byl internet ještě v plenkách, neměla jak a kde svou sbírku předvádět ani rozšiřovat. A tak Pierra Omidyara napadlo, že zřídí speciální webové stránky, kde budou moci sběratelé nabízet a vyměňovat si předměty svého zájmu. Ve volném čase naprogramoval z dnešního pohledu amatérsky vypadající internetový obchod a 4. září 1995 jej spustil pod názvem AuctionWeb.

PIERRE OMIDYAR

Narodil se 21. června 1967 v Paříži, v jeho šesti letech se celá rodina přestěhovala do amerického Marylandu. Absolvoval obor počítačová věda na Tuftsově univerzitě. Po dokončení studia prošel několika technologickými firmami, vyvíjel software pro počítače Mac ve firmě Claris, systémy pro on-line obchodování ve vlastní společnosti eShop International nebo programy pro mobilní zařízení v General Magic. Proslavil se a zbohatl však až založením internetového aukčního portálu eBay, k němuž posléze „dokoupil“ ještě významné firmy PayPal a Skype. Věnuje se filantropii v rámci společnosti Omidyar Network. Je ženatý, s manželkou Pamelou mají tři děti.

A právě s AuctionWebem je spojena legenda druhá. V ní vypráví Pierre Omidyar o vůbec prvním předmětu, který se na budoucí eBay prodal. Šlo o porouchané laserové ukazovátko a zájemce je vydražil za patnáct dolarů. Překvapený Omidyar podle svých slov kupujícího upozornil, že ukazovátko nefunguje, a ověřoval si, zda o ně skutečně stojí. Lakonická odpověď „Já ale sbírám právě porouchaná laserová ukazovátka“ Omidyara utvrdila v názoru, že přes aukční síň se dá prodat skutečně všechno. Do jaké míry jsou tyto legendy marketingovým výmyslem, který má jen ozvláštnit jinak prozaický příběh, není jasné. Sama Pamela, nyní Omidyarová, je ale už údajně na zmínky o své infantilní sběratelské vášni alergická, a proto sbírku bonbonových zásobníků prodala: samozřejmě na eBay.

Nehledě na legendy se příběh společnosti eBay i jejího zakladatele vyvíjel přímo raketově. Pierre Omidyar i po spuštění AuctionWebu dále pracoval jako programátor ve firmě General Magic a koníčku se věnoval ve svém volnu. Internetové stránky si záhy získaly oblibu tisíců lidí a Pierre Omidyar logicky přišel na myšlenku svou službu zpoplatnit. Začal si za každý realizovaný obchod účtovat malou provizi. Již za rok jeho zisky převýšily výdělek v dosavadním zaměstnání, a volba byla proto jasná – čerstvý třicátník Omidyar se rozhodl vsadit vše na své podnikání. V roce 1997 přejmenoval AuctionWeb na eBay, doplnil službu o možnost vzájemného hodnocení uživatelů, investoval do reklamní kampaně. Už o rok později měla eBay milion registrovaných uživatelů a její hodnota dosáhla tří miliard dolarů. Pierre Omidyar proto přestal spoléhat na vlastní síly a najal do vedení firmy zkušené manažery.

Za základ svého úspěchu považuje Omidyar skutečnost, že se mu podařilo vybudovat komunitu lidí. „Skutečná hodnota a síla eBay spočívá v komunitě. eBay má přes 120 milionů uživatelů, kteří se během deseti let naučili důvěřovat při nakupování úplně neznámým lidem. Bez toho bychom nemohli být úspěšní,“ vysvětloval Omidyar v loňském rozhovoru pro časopis Business Week. A jak vlastně vznikl nápad nabídnout lidem místo, kde budou mezi sebou obchodovat „na vlastní pěst“? Víceméně z nutnosti. „Lidé mi často říkají: když jsi budoval systém obchodování na eBay, musel jsi vědět, že jediným způsobem, jak obsloužit čtyři desítky milionů lidí denně, je udělat systém samoobslužný. No, nebylo to tak,“ prohlásil Pierre Omidyar před lety na přednášce na své domovské Tuftsově univerzitě. Samoobslužnost byla podle Omidyara nutností. „V roce 1995, kdy jsem eBay spouštěl, to nebylo moje zaměstnání, ale koníček. Od desíti do sedmi jsem pracoval jako softwarový inženýr a chtěl jsem mít po večerech a o víkendech volno,“ vysvětlil Omidyar původ myšlenky na samoobslužné tržiště.

Z Paříže až na Havaj

Pierre Omidyar je původem z íránské rodiny, v roce 1967 se ale narodil v Paříži. Ještě v dětských letech se celá rodina přestěhovala do Spojených států, konkrétně do Marylandu. O rodičích Omidyar nikdy příliš nehovořil. Ví se však, že jeho otec opustil rodinu záhy po přesunu za oceán. Přesto na něj Pierre Omidyar vzpomíná v dobrém. „Žil jsem jen s matkou, ale otec byl pořád někde okolo. Vídali jsme se i poté, co odešel,“ tvrdil Omidyar v interview z roku 2000.

Zálibu v moderních technologiích u sebe Pierre Omidyar objevil už na střední škole, kde se podle svých vzpomínek snažil vyvléknout z hodin tělocviku a raději hrál hry na počítači. Jeho první výdělek v oboru byl na svou dobu nadstandardní, z dnešního pohledu ale přece jenom poněkud úsměvný: ve čtrnácti za vytvoření programu pro tisk katalogových karet ve školní knihovně dostával šest dolarů za hodinu. „Byl jsem typický „nerd“ nebo „geek“,“ prohlásil o sobě Omidyar v rozhovoru pro časopis Time. Oba výrazy jsou do češtiny nepřeložitelné, v angličtině ale s nadsázkou označují poněkud asociální a „divné“ jedince vynikající nejčastěji ve vědeckých nebo technických oborech.

Po dokončení studia na střední škole byla proto volba dalšího vzdělání celkem logická – Omidyar si vybral Tuftsovu univerzitu a obor počítačová věda. Školu absolvoval v roce 1988 a hned naskočil přímo do praxe. Ještě před vynálezem celosvětového internetového tržiště sbíral zkušenosti hned v několika firmách. Mezi jinými pracoval třeba pro dceřinou společnost firmy Apple Computer s názvem Claris. Podílel se tu na vývoji softwaru pro počítače Macintosh. V roce 1991 založil firmu Ink Development Corporation. Zde se poprvé začal zabývat internetovým obchodováním: Ink Development Corporation se záhy přejmenovala na eShop International.

O tři roky později Omidyar změnil obor a odešel do další softwarové firmy, General Magic. Ta se zabývala vývojem softwaru pro mobilní zařízení. Přestože i v tomto případě Pierre Omidyar trefil oblast s obrovskou perspektivou, v roce 1994 to s mobilními technologiemi přece jen nebylo tak žhavé. A tak mladému programátorovi přišla víc než vhod prozíravost. Omidyar si totiž i po odchodu nechal část akcií eShop International. Když pak společnost koupil rozmáhající se Microsoft, získal několikamilionový kapitál pro další podnikání. Hned o rok později jej začal investovat do AuctionWebu.

Miliardář střeží své soukromí

Na rozdíl od některých byznysmenů-celebrit, jimž nečiní problémy okázale vystavovat na odiv svoje luxusní soukromí v médiích, Pierre Omidyar si osobní život střeží. Rozhovory poskytuje jen výjimečně, a i v těch málo interview, jež se v tisku objevila, raději hovoří o svém podnikání, stále oblíbených technologiích či dobročinnosti. Důkazem je i odmítnutí spolupráce na jeho vlastní biografii, kterou sestavovala spisovatelka Jennifer Viegas. I kdyby ale novináři pátrali v životě Pierra Omidyara po pikatnostech a skandálech, nejspíš by neuspěli. Zakladatel eBay totiž působí jako kladný hrdina – nerozhazuje své jmění za výstřednosti, nelibuje si ve večírcích a už téměř patnáct let žije se svou ženou Pamelou, s níž má nyní tři děti.

Mezi jeho největší výstřednosti tak patří přestěhování z amerického kontinentu na Havaj v roce 2006. Kdo by však čekal, že si Omidyar postavil na ostrovech rozmařilé sídlo, spletl by se. Bylo to totiž přesně naopak: jeho rodina vyměnila rezidenci v Las Vegas o více než 4000 metrech čtverečních za dům na pláži s výměrou zhruba desetinovou. To ale neznamená, že by Omidyar žil asketickým životem. I on si pořídil soukromý tryskáč, konkrétně francouzský Dassault Falcon 900EX, který parkuje v soukromém hangáru na mezinárodním letišti v Honolulu, i on vlastní po celém světě hned několik nemovitostí. Vedle sídel v Las Vegas a na Havaji využívá občas i rozlehlý ranč v americké Montaně, dům v Kalifornii nebo rezidenci na nejmenovaném ostrově nedaleko pobřeží Francie.

Na informace o svých koníčcích je Omidyar poměrně skoupý. Samozřejmě jsou dodnes středem jeho zájmů počítače a technologie. Vedle toho prý internetový miliardář rád hraje raketbal, stolní hru backgammon a rád čte.

S manželkou často podnikají turistické výpravy do hor. O jeho svéráznosti svědčí ale třeba i to, že si na odděleném havajském ostrově pro sebe a svou rodinu vytvořil zásoby potravin na několik měsíců pro případ živelní katastrofy.

Velikost Omidyarova majetku se mění s kolísáním cen akcií. Podle letošního odhadu časopisu Forbes mu aktuálně patří 156. příčka na žebříčku celosvětově nejbohatších lidí. List odhadl jeho celkové čisté jmění na 3,6 miliardy dolarů. Oproti minulosti si výrazně pohoršil. Podle Forbesu totiž i vinou finanční krize a poklesu ceny portfolia akcií přišel až o polovinu jmění. I přesto ale letos Pierre Omidyar plánuje rekordní výdaje na dobročinnost.

eBay to nekončí Společnost eBay ukázala svou perspektivu i v dobách, kdy desítky konkurenčních firem zkrachovaly v důsledku splasknutí takzvané „dot-com“ či internetové bubliny. V letech 1996 až 2001, kdy panovala všeobecná a téměř bezmezná důvěra v budoucnost internetu, vznikaly v americkém Silicon Valley technologické firmy po stovkách. Měly důvěru investorů, a tedy i potřebný kapitál k rozjezdu byznysu. Jejich hlavní snahou přitom nebyl zisk, ale co největší záběr na trhu a získání zákazníků na dobu, kdy měl podle tehdejších představ internet postupně nahradit byznys v kamenných obchodech a začít vydělávat ve velkém. Manažeři firem proto měli jediný cíl: vybudovat firmu a poté ji na burze prodat dříve, než dojdou peníze od investora. Podle odhadů odborníků tak v letech 1998 až 2000 investice do internetových projektů překročily dvě miliardy dolarů ročně. A to i přes varování analytiků, kteří upozorňovali na obrovské nadhodnocení akcií takových společností. V únoru 2001 došlo k tomu, k čemu dojít muselo. Bublina splaskla, akcie během několika týdnů ztratily svou hodnotu a většina firem, žijících vlastně z ničeho, zkrachovala. Dramatičnost pádu tohoto trhu ilustruje příklad giganta Yahoo. Jeho akcie se ještě v roce 1999 prodávaly za více než 200 dolarů. O dva roky později klesly až na jednu dvacetinu. IMPÉRIUM PIERRA OMIDYARA Majetek Pierra Omidyara se podle letošního odhadu časopisu Forbes i kvůli ekonomické krizi a velkým příspěvkům na filantropii snížil z více než 10 miliard dolarů na 3,6 miliardy. Jeho impérium zahrnuje vedle portálu eBay také operátora internetového volání Skype a největší online platební systém PayPal. Pro filantropické účely založil Omidyar společnost Omidyar Network, která pomocí mikrodotací v řádu stovek dolarů podporuje podnikavé lidi v rozvojovém světě. Splasknutí internetové bubliny mělo očišťující efekt. Investoři začali na celosvětovou síť pohlížet realističtěji a na trhu se udrželi jenom ti nejsilnější. Jednou z takových firem byla i aukční síť eBay. Ani ona se nevyhnula prudkému propadu cen akcií, ve výsledku jí ale pročištění trhu pomohlo. Už o několik měsíců později, v polovině roku 2002, Pierre Omidyar oznámil, že jeho firma chystá významnou akvizici. Jejím cílem nebylo nic menšího než největší světová internetová peněženka PayPal. Sto procent jejích akcií koupil eBay za půldruhé miliardy dolarů ještě na podzim téhož roku. Vzniklo tak logické spojení, které výrazně posílilo pozici eBay. Zákazníci mohli nyní na serveru nakupovat a prodávat a k placení použít systém stejného majitele. Firma postupně skoupila několik dalších méně významných internetových společností. Další velká rána přišla v roce 2005. Tehdy eBay uskutečnil vůbec největší akvizici ve své historii. Cílem se stal provozovatel internetového volání Skype. Cena byla dokonce 2,5 miliardy dolarů. Tím Pierre Omidyar dotáhl pohodlnost nakupování na svých stránkách k dokonalosti. Dva lidé, kteří se osobně vůbec neznají, si díky jeho stránkám mohli nabídnout zboží, dohodnout se na detailech telefonicky (a zdarma) přes Skype, předat si zboží a pak si zaplatit systémem PayPal. To vše pod jednou střechou. V souvislosti s akvizicí Skype se ale mluví o nepříliš dobré investici. Sám o sobě je totiž zaměřen především na bezplatné volání, které nevydělává, a o placené služby není velký zájem. I proto se za poslední dva roky objevilo v médiích několik zaručených zpráv o chystaném prodeji telekomunikační dceřiné firmy. Ta ale přesto prozatím zůstává součástí Omidyarova internetového impéria. Téměř vše na filantropii**

Přispívání různě velkých částek na dobročinné účely je mezi mnoha miliardáři dobrým zvykem. Ve velké míře se mu věnují i největší boháči jako Bill Gates nebo Warren Buffett. Nejinak je tomu u Pierra Omidyara. Filantropii se začal věnovat záhy po svém zbohatnutí a doposud na tyto účely věnoval stamiliony dolarů. Společenská angažovanost Pierra Omidyara ale nekončí u finančních darů. Vedle toho se podnikatel prosadil i v boji za rovná práva. Na podzim roku 2008 se společně s několika dalšími řediteli významných technologických firem postavil proti návrhu, který měl v Kalifornii omezit možnost homosexuálních sňatků.

Společně s manželkou Pamelou založil Pierre Omidyar v roce 2004 organizaci Omidyar Network. Ta podporuje nejrůznější dobročinné projekty. Mimo jiné například věnovala částku 100 milionů dolarů Omidyarově alma mater. Přístup k filantropii je ale také ojedinělý. Celých 100 milionů totiž má být rozdáno na podporu malého podnikání v rozvojovém světě. Malými částkami v řádu stovek dolarů má pomoci postavit se lidem na vlastní nohy podle hesla: když dáš chudému rybu, zasytíš ho na jeden den, když ho naučíš rybařit, zasytíš ho navždy.

Přestože do plánů rodiny Omidyarových také zasáhla finanční krize, která si ukousla velký podíl z jejich majetku, hodlá Omidyar ve filantropii pokračovat. Chce dodržet slib, podle nějž v příštích dvaceti letech věnuje 99 procent svých příjmů právě na dobročinné účely.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít