Piëch prodal většinu akcií, končí jeho dvacetiletá vláda ve Volkswagenu - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Piëch prodal většinu akcií, končí jeho dvacetiletá vláda ve Volkswagenu

, čtk,
Piëch prodal většinu akcií, končí jeho dvacetiletá vláda ve Volkswagenu

Bývalý předseda dozorčí rady koncernu Volkswagen Ferdinand Piëch prodal většinu ze svého podílu ve firmě Porsche Automobil Holding SE, která kontroluje největší evropskou automobilku Volkswagen. Končí tak jeho dvacetiletá vláda nad automobilkou, uvedla agentura Reuters.

Piëch vlastnil v Porsche SE podíl 14,7 procenta. Podíl od něj koupí další členové rodiny Porscheů a Piëchů, kteří mají na akcie předkupní právo, uvedla firma Porsche SE ve svém prohlášení. Nezveřejnila však přesnou velikost podílu, který Piëch prodává.

Porsche SE vlastní ve Volkswagenu zhruba 52 procent hlasovacích práv. Holding není totožný s výrobcem sportovních vozů Porsche AG, který je jednou z divizí Volkswagenu.

Devětasedmdesátiletý Piëch je vnukem zakladatele značek Porsche a Volkswagen Ferdinanda Porscheho. Z čela dozorčí rady Volkswagenu odešel v dubnu 2015 po prohraném mocenském boji s tehdejším generálním ředitelem Martinem Winterkornem.

Piëch nyní tvrdí, že Winterkornovi a některým členům dozorčí rady VW už asi půl roku před vypuknutím emisního skandálu ve Volkswagenu poskytl informace o možných podvodech s emisemi. Dozorčí rada jeho tvrzení odmítá. V únoru Volkswagen naznačil, že by proti Piëchovi mohl podniknout právní kroky.

Porsche SE se loni vrátila k zisku. Její zisk činil 37 miliard korun po ztrátě osmi miliard korun v předchozím roce, kdy hospodaření negativně zasáhly dopady emisního skandálu Volkswagenu.

Přečtěte si také:

Volkswagen díky vysoké poptávce zvýšil emisi bondů na dvojnásobek

Test důvěry: VW vydá poprvé od emisního skandálu evropské dluhopisy

Nadměrné emise VW způsobí předčasnou smrt 1200 lidí, včetně 72 Čechů


Ohodnoťte tento článek
Diskuze