Piëch o skandálu VW: O podvodech věděl i premiér Dolního Saska - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Piëch o skandálu VW: O podvodech věděl i premiér Dolního Saska

,
Piëch o skandálu VW: O podvodech věděl i premiér Dolního Saska
Zdroj: ČTK

Bývalý šéf dozorčí rady koncernu Volkswagen Ferdinand Piëch se měl o možných manipulacích se softwarem při měření emisí dozvědět už v únoru 2015. Prý informoval i ostatní členy dozorčí rady. Ti jeho slova odmítají.

Bývalý šéf dozorčí rady a vnuk Ferdinanda Porscheho Ferdinand Piëch během vyšetřování skandálu VW s dieselovými motory prohlásil, že nejen bývalý ředitel VW Martin Winterkorn o podvodech věděl, ale také čtyři členové dozorčí rady, které o možných podvodech informoval.

Mezi nimi byl i ministerský předseda spolkové země Dolní Sasko Stephan Weil z SPD. Země totiž drží pětinu akcií VW, zemský premiér je tak členem dozorčí rady koncernu.

Piëch to měl vypovědět pro státního zástupce v Braunschweigu v prosinci minulého roku, uvedl server Spigel Online a bulvární deník Bild.

V březnu 2015 se ptal Winterkorna

Kromě Weila informace o možných manipulacích s emisemi dieselových motorů dal také šéfovi podnikové rady VW Berndtu Osterlohovi, bývalému šéfovi odborového svazu IG Metall Bertholdovi Huberovi a Wolfgangu Porschemu. Všichni byli v té době členy dozorčí rady.

Piëch tvrdí, že první informace o možných podvodech se k němu dostaly už v únoru 2015, kdy americké úřady měly konfrontovat zástupce německého koncernu v souvislosti s tím, že mají mít v dieselových motorizacích podvodný software.

V březnu 2015 se na to měl zeptat tehdejšího šéfa Winterkorna, ten prý odpověděl, že nic o šetření amerických úřadů neví. Piëch pak o možných problémech ve Spojených státech informoval členy dozorčí rady. Ti to nyní odmítají. Piëch rezignoval na funkci šéfa dozorčí rady 25. dubna 2015.

Počet vozů s podvodným softwarem koncernu VW. V milionech.
VW 5,0
Audi 2,1
Škoda 1,2
Seat 0,7
Užitkové vozy 1,8
Celkem 10,8

Zdroj: de.wikipedia.org/wiki/Abgasskandal

„Na začátku roku 2015 jsem skutečně nedostal žádné důkazy o tom, že by Volkswagen nezákonně ovlivňoval měření emisí. To jsem zjistil až 19. září 2015,“ ohradil se Weil. Také koncern VW tvrdí, že obvinění Piëcha jsou nepravdivá.

Skandál dieselgate se provalil 18. září 2015. Kromě odškodnění ve výši 15 miliard eur ve Spojených státech je nyní ve hře i odškodnění akcionářů. Pokud by se prokázalo, že management koncernu o podvodech věděl ještě před zářím 2015, právní bitvu s investory by zřejmě prohrál.

Německá prokuratura již v souvislosti se skandálem obvinila 37 lidí včetně Winterkorna. Kromě podvodu jej vyšetřuje i kvůli manipulaci s finančním trhem právě proto, že koncern investory neinformoval o možných finančních dopadech skandálu.


Více ze světa automobilů čtěte na webu Autobible.cz


Akcie VW několik dnů po vypuknutí skandálu oslabily až o jednu třetinu. V současné době má tržní kapitalizace koncernu VW hodnotu 71,4 miliardy eur (1,9 bilionu korun, což je jeden a půl rozpočtu ČR na letošní rok).

Vývoj akcií Volkswagen Group (v eurech)
 Vývoj akcií Volkswagen Group.


Dále o koncernu Volkswagen. Čtěte:

VW přiznal vinu v emisní aféře. V USA zaplatí rekordních 110 miliard

Štědrý Volkswagen: právnička dostane po roce ve firmě odstupné 400 milionů

Emisní skandál 2.0: evropské automobilky mají v USA problémy