PGE smí převzít polská aktiva EDF. Podmínkou je prodej na burze - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

PGE smí převzít polská aktiva EDF. Podmínkou je prodej na burze

, čtk, red,
PGE smí převzít polská aktiva EDF. Podmínkou je prodej na burze
Zdroj: CC BY-SA 3.0: MOs810; Wikimedia

Největší polská elektrárenská společnost PGE smí odkoupit polská aktiva francouzské skupiny EDF. Oznámil to polský antimonopolní úřad. Podmínkou udělení souhlasu je, že firma bude většinu elektřiny, kterou vyrábí uhelná elektrárna Rybnik, prodávat na energetické burze. O část těchto aktiv se vážně zajímal i Energetický a průmyslový holding Daniela Křetínského.

Státem vlastněná PGE se na transakci za 4,5 miliardy zlotých (27,1 miliardy korun) dohodla už letos v květnu. Cílem je zvýšit si podíl na trhu a zajistit, aby stát získal větší kontrolu nad energetickými zdroji.

Převzetí mělo podporu polského ministerstva energetiky, ale v září je zpochybnil antimonopolní úřad. Podle něj by transakce mohla ohrozit konkurenci na místním energetickém trhu.

Převzetím EDF Polska se PGE stane majitelem celkem osmi závodů na kogenerační výrobu elektřiny a tepla a uhelné elektrárny v Rybniku v jižním Polsku, připomíná agentura Reuters. Transakce by měla být dokončena do konce letošního roku a podle PGE nebude mít vliv na odběratelské ceny energie.

Jak už dříve napsal server Euro.cz, starší uhelnou elektrárnu Rybnik v Horním Slezsku měl koupit Energetický a průmyslový holding (EPH) vedený Danielem Křetínským, zatímco skupina tepláren měla skončit v majetku australského investičního fondu IFM. Zlom nastal po rozhodnutí polského ministra energetiky Krzysztofa Tchórzewského, který v polovině prosince využil svého práva a dohodnuté transakce zablokoval.

Čtěte také:

ČEZ koupil podíl ve firmě, která využívá teplo z datových center

Nostalgie po atomu: německé jádro bylo nejlepší, říká šéf odstavené elektrárny

Teplárenská část Křetínského impéria navýšila zisk. EP Energy vydělala 3,7 miliardy