Peugeot chystá dostupné elektromobily s dojezdem až 650 km - Euro.cz

Přihlášení

Peugeot chystá dostupné elektromobily s dojezdem až 650 km

Peugeot,
Peugeot chystá dostupné elektromobily s dojezdem až 650 km
Komerční sdělení

Dnes už zřejmě i největší odpůrci elektromobilů připouštějí, že doba elektrická se nezadržitelně blíží. Brzy se bez elektropohonu neobejde žádná automobilka, což vede k tomu, že nabídka rychle roste. Vybrat z ní ovšem auto s dojezdem, na který jsou motoristé zvyklí, a za cenu, kterou jsou schopni akceptovat, je tvrdý oříšek. Peugeot však slibuje, že s novou platformou eVMP ho už brzy rozlouskne.

Značka Peugeot má, co se týče elektrického pohonu více zkušeností, než kterákoli jiná automobilka. Možnosti využít elektřinu pro své vozy se věnovala již v roce 1902, a to zejména pro pohon dodávek. První vůz na elektrický pohon, Peugeot VLV, značka začala ve Francii prodávat už v roce 1941, což do značné míry usnadnilo dopravu v době, kdy byl veškerý benzín vyhrazen pro vojenské účely. V té době byl Peugeot jedinou velkou automobilkou, která se elektrickým pohonem zabývala.

Zdroj: Peugeot

Dalším velkým počinem Peugeotu v oblasti elektromobility byl vývoj a prodej modelu Peugeot 106 Electrique v 90. letech minulého století. Produkce tohoto elektromobilu přesáhla 3 500 kusů a až do začátku 21. století se jednalo o nejprodávanější elektromobil na světě.

V současné době Peugeot chrlí jedno elektrické auto za druhým. Loni uvedl elektrickou verzi populárního Peugeotu 208, oceněného titulem Auto roku 2020. O pár měsíců později byl elektrizován nejprodávanější Peugeot v Česku, atraktivní SUV Peugeot 2008. Na své uvedení na trh už jsou připravené i elektrické dodávky Peugeot Expert a Peugeot Boxer, stejně jako největší osobní vůz modelové řady Peugeot Traveller. Všechny uvedené automobily v elektroverzích poskytují dojezd kolem 300 kilometrů, což je radikální posun ve srovnání s bývalými produkty, jako například Peugeot iOn (dojezd 150 km) nebo Peugeot Partner Electric (dojezd 170 km), ovšem úrovně 650 kilometrů, kterou Peugeot do budoucna plánuje, zatím nedosahují.

Zdroj: Peugeot

Dojezd 400 až 650 kilometrů má zajistit zcela nová elektrická platforma eVMP „Electric Vehicle Modular Platform“. Ta by měla už od roku 2023 postupně nahrazovat obě stávající platformy určené pro různé druhy pohonu a měla by sloužit jako základ pro širokou škálu elektromobilů střední třídy. Největší předností nové platformy je optimalizovaná architektura, díky které se bude k uložení baterie o kapacitě 60 až 100 kWh využívat celá podlaha vozu. Platforma je s kapacitou 50 kWh na metr rozvoru referencí na trhu s elektromobily. Kromě toho se vývojáři skupiny PSA zaměřili i na snížení nákladů na  výzkum, vývoj a výrobu. Toho bylo dosaženo použitím určitých podsestav a existujících vysoce výkonných bateriových modulů. Dále prošel analýzou i výrobní proces s cílem dosáhnout maximální synergie se stávajícími nástroji v továrnách, což umožnilo značně omezit investice.

Zdroj: Peugeot

Elektromotor u Peugeotu ovšem nepohání pouze elektromobily. Používá se i v kombinaci s benzínovými motory v podobě dobíjecích hybridů. Současná nabídka zahrnuje Peugeot 3008 (dvoukolku i čtyřkolku) a luxusní Peugeot 508 jako fastback nebo SW. Za cenu pod milion korun dostanete bohatě vybavený atraktivní vůz se spotřebou 1,5 litru benzínu na 100 km emitující jen 35 g CO2/km. Elektromotor vám kromě 55 čistě elektrických kilometrů umožní i SPZ s písmeny EL, díky čemuž můžete čerpat výhody elektromobilů včetně parkování zdarma na placených zónách.