Petrof boduje v Číně. Směřuje tam více než třetinu produkce - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Petrof boduje v Číně. Směřuje tam více než třetinu produkce

,
Petrof boduje v Číně. Směřuje tam více než třetinu produkce
Zdroj: Euro Jan Hrouda

Český výrobce klavírů a pianin zaznamenává úspěch v komunistické Číně. Za růstem prodejů je stoupající koupěschopnost Číňanů a jejich zájem o tradiční evropské značky.

„V roce 2016 se Čína podílela téměř 38 procenty na celkových tržbách Petrof. Jedná se o osmiprocentní meziroční nárůst,“ říká pro Euro.cz Kristýna Chocholová ze sekretariátu společnosti Petrof.

Za nárůstem vývozu do Číny stojí podle společnosti lepšící se koupěschopnost Číňanů. Bohatá vrstva obyvatelstva nemá problém s nákupem nejdražších řad tradičních evropských výrobců klasických hudebních nástrojů. Petrof je přitom největší dovozce pianin z Evropy do Číny.

„Máme tu několik spolehlivých obchodních partnerů, kteří mají zájem investovat do tradiční evropské značky. V roce 2011 dělal podíl Číny vzhledem k celkovým tržbám firmy Petrof pouze 9 procent, což znamená, že v průběhu pěti let jsme tento podíl zvýšili o 30 procentních bodů,“ uvádí Chocholová.

Firma funguje také jako spojka pro další české firmy. Už několikátý rok po sobě se snaží kromě pian vyvážet do Číny i českou a evropskou kulturu. „Organizujeme společně s našimi obchodními partnery koncertní turné českých pianistů po velkých čínských městech nebo pořádáme výuky hry na klavír. Rádi se spojujeme s jinými tradičními českými značkami, v roce 2016 to byla Preciosa. V kufru nám nikdy nechybí Becherovka nebo Krteček,“ líčí Chocholová.

Petrof je největším výrobcem akustických klavírů a pianin v Evropě. Vyváží do více než 65 zemí. Historie firmy sahá do roku 1864, kdy Antonín Petrof postavil svůj první klavír. Společnost dosud ovládá rodina Petrofů. Současná majitelka Zuzana Ceralová Petrofová je představitelkou páté generace dynastie.

Firma má sídlo v Hradci Králové. V roce 2015 utržila 234 milionů korun. Prodala tehdy 1300 pianin a 110 klavírů.

Z 16 zemí střední a východní Evropy je Česká republika druhým největším obchodním partnerem Číny. V roce 2015 Česko do Číny vyvezlo zboží v hodnotě 1,67 miliardy eur, tedy asi 45 miliard korun. Opačným směrem putovalo zboží za 17,04 miliardy eur, což je asi 460 miliard.

Čtěte také:

Češi vyvezli rekordní objem vína do Číny. Prodávají ho tam politici

Zeman: Číňané v tuzemsku již investovali 50 miliard

Dvě české sklárny expandují do Číny