Petr Zahradník: ECB varuje Evropu. I sama před sebou

06. května 2013, 08:47 - Petr Zahradník
06. května 2013, 08:47

Rozhodnutí ECB o snížení úrokových sazeb se očekávalo. Jeho motivem byly nedávné nelichotivé údaje o stavu a výhledu ekonomické výkonnosti v EU. To je oblast, jež nespadá primárně do kompetencí centrální banky. Ale ECB zřejmě vychází z přesvědčení, že její krok se stane signálem ostatním aktérům hospodářských politik, výzvou, aby razantněji přispěli k ekonomickému obratu.

Krok ECB může být sám o sobě prospěšný především pro ty země eurozóny, které se pohybují dejme tomu někde v polovině pomyslného výkonnostního pelotonu. Těmto zemím nižší sazba při nízké úrovni úvěrového rizika může pomoci oživit úvěrové toky, byť zřejmě ne v nějakém dech beroucím rozsahu. Na druhé straně by bylo dost naivní se domnívat, že v čase zpřísňování pravidel bankovní obezřetnosti a při rostoucím důrazu na posuzování rizik by se díky kroku ECB mohli dostat k levnějším úvěrovým prostředkům země z chvostu pelotonu, především pak potížisté z jižní části kontinentu. Paradoxně tedy tento krok centrálních bankéřů může znamenat další impulz k tomu, aby různé části EU zařadily různé rychlostní stupně. Teoreticky se mohou vylepšit úvěrové podmínky pro ty úspěšnější, méně rizikové a vlastně i méně potřebné, zatímco zemí, kde jsou znaménka opačná, se snížení sazeb příliš nedotkne.

O to více by se ovšem mělo dotknout všech, kteří rozhodují v ostatních odnožích košatého stromu hospodářské politiky. Jejich úsilí by mělo směřovat hlavně k tomu, co je nazýváno strukturálními reformami, a myslet se samozřejmě musí i na podpůrné finanční zdroje k jejich realizaci. Účinky reforem by měly v nějakém představitelném čase změnit rizikovou averzi vlastníků kapitálu k těmto zemím. A to do té míry, aby i ony mohly využít podmínek rekordně nízkých úrokových sazeb ke své dlouhodobé prosperitě.

Reformátoři si ovšem musejí pospíšit. Zaseté inflační sémě může jednou vzklíčit a nízké úrokové sazby se mohou rychle stát minulostí. Rozsah kvantitativních měnových opatření, jež ECB uskutečnila, se již pohybuje kolem dvou bilionů eur (více než 15 procent unijního HDP). Tento objem byl ospravedlňován poklesem úvěrové aktivity komerčních bank, a tedy v zásadě neutrálním dopadem na objem peněžní zásoby. To však již neplatí. Růst úvěrů nabírá tempo. A ECB drží ve svém portfoliu aktiva, o nichž si lze myslet skutečně leccos. Na základě jejich držby napumpovala do oběhu více peněz, než kolik je stále chřadnoucí evropská ekonomika schopna absorbovat. Lze se tedy jen tázat, zda tato další bublina časem praskne a nadělá nemalou paseku v cenové stabilitě, anebo zda se, i díky nezbytným reformám, výkon evropské ekonomiky rozjede tak, že toto nebezpečí časem samovolně pomine.

Autor je členem NERV a hlavním ekonomem Conseq Investment Management


Čtěte také:

ECB chce podpořit evropskou ekonomiku, sazby snížila na rekordní minimum

Má pětiseteurovka smysl nejen pro zločince? ECB si už není tak jistá

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít