Petr Weikert: Doktorské melouchy

16. září 2014, 12:00 - Petr Weikert
16. září 2014, 12:00

Tenhle důležitý zlom v boji s farmaceutickou korupcí přichází velmi potichu. Asociace farmaceutických firem obšlapuje zatím jen odborníky a snaží se jim šetrně sdělit velmi nemilou věc, kterou se brzy dozví i veřejnost. Od příštího roku se bude moci každý na webu podívat, kolik jeho lékař bere bokem za přednášky a různé další melouchy právě pro farmafirmy.

Dřina v Keni

Praktiky farmaceutických firem, které si různě zavazují lékaře, aby pacientům předepisovali co nejvíce „správných“ léků, jsou jednou z nejostřejších globálních lobby. V Česku se o ní dlouho nemluvilo, než začaly před pár lety vyplouvat první případy. Například v lednu 2008 nabídla kanadská farmaceutická společnost Apotex skupině urologů výjezdní zasedání do Keni, spojené se safari. Náklady na každého měly přijít na více než 60 tisíc korun. Poté, co o případu informovala média, firma výjezdní zasedání zrušila a nakonec se konalo na Vysočině.

Ministerstvo v dalších letech na firmy tlačilo, aby zveřejnily co nejvíce dat a své vztahy s lékaři zprůhlednily. Výsledkem bylo jen zveřejnění destinací, kde se konference a přednášky konají.

Letos nastává zásadní obrat. Sama Asociace inovativního farmaceutického průmyslu vychází vstříc etickému kodexu Evropské federace farmaceutických společností a asociací (EFPIA) a od příštího roku spustí speciální web transparentnispoluprace.cz, kde budou uvedena jména lékařů i částky, na které si díky firmám přišli.

Prázdná injekce

Co se to stalo? Farmafirmám asi nebude nikdo soudný věřit, že by se přes noc polepšily. To opravdu ne. Problém bude jinde, velmi pravděpodobně v penězích. Krize zasáhla i je. Své fabriky přesunují do Asie nebo tam alespoň nakupují účinné látky, které v Evropě zpracovávají do léků. Podle loňské studie Roland Berger Strategic Consultants si až tři čtvrtiny výrobců léků myslí, že farmaceutický průmysl se nachází ve fázi strategické krize svého rozvoje. Ačkoliv na tradičních trzích (Evropa a USA) rostou obraty, klesají významně zisky. Výdaje na výzkum stouply za posledních 10 let o 80 procent, přitom počet nových léčiv uvedených na trh klesl o 43 procent.

V záplavě nápadů na to, jak ušetřit, je ten se zveřejňováním jmen lékařů a jejich přivýdělků až ďábelský. Firmy na první pohled budou na veřejnosti vypadat jako uvědomělé a transparentní a vylepší si špatnou pověst. Hlavně ale při tom splní svůj strategický cíl se snižováním nákladů. Lékaři totiž už nebudou chtít někde veřejně viset na pomyslné zdi hanby a svých prebend se raději vzdají.

Vedlejší efekt je ten, že se někteří z nich naštvou. Ale bude spíš v jejich zájmu, aby sami mlčeli. Začnou totiž vypadat jako nenasytové. No posuďte sami, jak vypadá protest předsedy České internistické společnosti Richarda Češky, když se na jednom odborném webu rozhořčuje, že by kvůli českým zákonům nemohl zveřejnit ani jméno zloděje, který mu sebral auto a jeho vlastní jméno i s částkou bude veřejně na internetu.

Samozřejmě, lidé budou závidět, budou lékařům psát nepříjemné maily. Nikdo si přitom neuvědomí, že občas nějaká konference smysl asi má, a že lékaři taky honí každou korunu po všech nočních a všude jinde. Navíc i příprava na přednášku pár hodin zabere a tuhle dobu musí někdo zaplatit. Ale i s ohledem na to je ten nápad záslužný. I ďábel občas udělá omylem dobrou věc.


Čtěte další komentáře Petra Weikerta:

Nad silnicí letí čínský drak

Pokus pro dva

Geneticky modifikovaná budoucnost

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít