Petr Rokůsek: Česko je fantastickou energetickou laboratoří

07. června 2013, 09:20 - Tereza Čapková
07. června 2013, 09:20

Technologicko-energetická firma Nano Energies ovládá podle svého zakladatele Petra Rokůska v současnosti 30 procent českého trhu s krátkodobou energií, vykupuje jen od vlastníků relativně malých elektráren a svým zákazníkům dodává čistou „zelenou energii“. Současný energetický systém je totiž podle Rokůska zastaralý a dlouhodobě neudržitelný, budoucnost patří matematikům a energetické soběstačnosti.

E15.cz: Cílem Nano Energies je do deseti let získat pro klienty energetickou soběstačnost, nejde o nonsens? Jak mohou být klienti dodavatele energie soběstační?

Naše společnost je schopná efektivně zapojovat energetické zdroje, a díky tomu i vyrovnávat energetickou síť. Znamená to, že místo jednoho centralistického systému, kde funguje v podstatě jeden velký zdroj, například velká atomová elektrárna, se zdroje přiblíží více k lidem. Náš typický zákazník je člověk, který si uvědomuje situaci v energetice, má malou fotovoltaickou elektrárnu, třeba na střeše, a uvažuje i o elektromobilu. Přemýšlí o tom, že se osamostatní. Chce změnu.

E15.cz: Uvedete počet vašich klientů?

V současnosti jsou to tři tisíce lidí a chystáme se vstoupit jako nezávislý obchodník na belgický trh i další evropské trhy. Máme zájem i o Japonsko.

E15.cz: Proč zrovna Japonsko?

Japonsko chce vypnout velké zdroje energie, automaticky tak musí přejít na nějaký nový systém, který podporuje demokratizaci sítě. Kdokoliv o tom uvažuje, potřebuje něco podobného. Poněkud nešťastná situace, která se odehrála v České republice okolo fotovoltaiky pro nás byla paradoxně výhodná, protože naše země je v podstatě nejdynamičtější zemí v Evropě, co se týká energetické sítě. V některých hodinách je situace i díky počasí velmi dynamická, což je na jednu stranu šílené, nám to ale umožnilo vyprecizovat matematické modely. Česká republika se tak stala fantastickou laboratoří pro hledání nového energetického systému

Teorie her

E15.cz: A jak je na demokratizaci sítě připravená Česká republika, v zemi momentálně nepanuje ohledně obnovitelných zdrojů dobrá atmosféra.

Z našich zkušeností bychom měli umět benefitovat a poslat to za hranice, ale potřebná změna sem přijde spíše zvenku. Český stát není dostatečně odvážný a nikdy nebyl. Chybí nám k tomu sebevědomí. Dobrá zpráva je, že možnost změny vidíme. Starý systém se nedá udržet, už nestačí jedna páčka, která všechno vypne a zapne. Teď do energetické sítě vstupuje vyšší matematika, pravděpodobnost a teorie her.

E15.cz: Kolik lidí pro vás propočítává výkyvy sítě?

Momentálně máme tým 12 matematiků,traderů a vývojářů a fungujeme doslova 24 hodin denně sedm dní v týdnu.

E15.cz: Co se stane, pokud něco spočítají špatně?

Všechny obchody provedené na základě špatných výpočtů nás stojí dodatečné peníze. Matematický model, který ale používáme, zohledňuje většinu faktorů, které vstupují do dynamiky sítě. S velkou pravděpodobností víme, co se v síti stane za dvě až pět hodin nebo třeba den. A podle toho přizpůsobujeme naši spotřebu. Energii obchodujeme na krátkodobých trzích a vytváříme tak v podstatě likviditu. Jedná se o živou smart grid aplikaci. Podporujeme tak například energeticky soběstačné Kněžice.

E15.cz: Jednáte o spolupráci i s dalšími obcemi, které mají zájem být energeticky soběstačné?

Zatím ne, ale Kněžice velmi aktivně spolupracují s dalšími obcemi, jsou jich desítky. Starostové se navíc propojují i na evropské úrovni.

E15.cz: Jak podle vás zahýbe trhem se zelenou energií zastavení podpory obnovitelným zdrojům od roku 2014?

Zastavení podpory vnímám jako přirozené, momentálně se s tím nedá ani nic dělat, protože jsme vyčerpali strašně moc peněz, které zatěžují domácnosti i konkurenceschopnost průmyslu. Pokud nenajdeme jiné zdroje financí na podporu, tak je hloupost v tom pokračovat. Na druhou stranu si ale myslím, že je to škoda, způsob podpory je chybně nastaven. Je to něco podobného, jako kdybychom budovali dálnice a náklad z každého metru bychom přepočetli na jednoho uživatele auta. My osobně se snažíme vytvořit pobídkový systém, ve kterém budeme dávat bonusy lidem, kteří budou sdílet elektřinu a přizpůsobí se situaci v síti. Kdo bude schopný energii, kterou sám vyrobí ve chvíli, kdy bude v síti energie přebytek, spotřebovat, dostane za to bonus. Síť totiž nezatíží svojí výrobou. Nějaký podobný systém by mohl vytvořit stát.

E15.cz: Vyplatí se vám systém bonusů?

Vyplatí, a navíc vyrovnáme síť. Tímto jsme schopni například optimalizovat náklady velkým odběratelům elektrické energie.

E15.cz: To nejsou k dispozici dlouhodobé statistiky, které by chování zákazníků ukazovaly?

Jsou, ale na straně obnovitelných zdrojů je obrovská dynamika. Nikdo navíc neříká lidem, teď to nezapínej nebo nevypínej. A to je důvod, proč nikdo příliš nechce obchodovat s obnovitelnými zdroji. Jako obchodník máme zodpovědnost být v každé hodině vyrovnaní, abychom věděli, kolik naše zdroje připojené na Nano vyrobí energie a kolik jí naši zákazníci odeberou. V případě, že to odhadneme špatně, čekají nás sankce. Veškeré naše kroky jsou tak řízení pravděpodobnosti stavu, který nastane.

E15.cz: Jak by podle vás měl vypadat vhodný systém podpory obnovitelných zdrojů, potřebují ještě vůbec podporu?

Navrhoval jsem, aby ti, co mají velké spotřeby, investovali do vlastních výrob elektřiny. Spotřebu by pak používali k vyrovnávání sítě a za to dostávali bonusy. Divím se, že o tom nikdo neuvažuje. ČEPS a Operátor trhu kvůli vyrovnání sítě zapojují takzvané podpůrné zdroje, které dále zdražují koncovou cenu elektřiny několikanásobek, a podle našich výpočtů se tak vynaloží miliardy korun. Peníze z podpůrných zdrojů by se přitom daly využít na podporu malých elektráren. Zdroje energie by se měly přesunout v rámci decentralizace blíž k lidem. Naše idea je, že každý bude mít jak svou spotřebu, tak výrobu. Přebytky by se sdílely, a to je to, na čem pracujeme. Jde samozřejmě o velice náročný matematický systém. Náš obraz budoucnosti energetiky není jedna obrovská efektivní elektrárna, a tím nenarážím na výrobu energie z jádra. Nechceme být závislí na jakémsi jednom pánovi s kouzelným prstenem, který říká, kolik bude energie stát a jestli jí vypne a zapne. Všichni máme nárok na to investovat do svojí budoucnosti, mít svůj vlastní zdroj a stát se nezávislými na situacích, kdy stát řídí energetiku.

E15.cz: Jak toho chcete docílit, když energii pouze přeprodáváte?

V současné době děláme pouze to, co nám umožňuje systém.

E15.cz: Co vás odlišuje od ostatních obchodníků s energií?

Nejsme typický obchodník s energií, jsme technologická firma, která řeší fyzické obchodování s elektřinou, ale k tomu, abychom to mohli dělat, potřebujeme samozřejmě i status obchodníka.

E15.cz: Energie, jež v síti proudí, je prostě energie, nedá se rozdělit na „zelenou“ či jinou. Jakým způsobem zaručujete, že lidé nedostanou něco, co si nezaplatili?

Zdroje jsou dohledatelné. Máme certifikát od PricewaterhouseCoopers. Projdeme v podstatě každou hodinu v roce a hledáme bilanci mezi odběrem našich zákazníků a dodávkou do sítě.

E15.cz: Podle jakého klíče vybíráte vaše dodavatele?

V podstatě to jsou všechno soukromé firmy, které vlastní svoje zdroje. Podporujeme malé fotovoltaické elektrárny, bioplynové stanice i větrné a vodní elektrárny. Žádnou velkou fotovoltaickou elektrárnu pod sebou zapojenou nemáme.


Čtěte také:

Nečas: Temelín má dál podporu, obnovitelné zdroje dostanou strop

Podpora fotovoltaiky a bioplynu příští rok skončí

Solárníci chtějí své panely likvidovat sami


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít