Petr Robejšek: Evropa slábne, proto prohrává

17. března 2014, 10:54 - Petr Robejšek
17. března 2014, 10:54

Evropští vůdci neuznávají nedělní krymské referendum a stále chtějí Ukrajinu co nejúžeji napojit na EU. Proč? Na první pohled se zdá, že ruská politika sjednocuje Evropu podobně silně jako před čtvrtstoletím politika sovětská. V Bruselu možná považují ruské ohrožení za šanci k překonání hluboké krize evropské integrace.

Oficiální potvrzení samozřejmě neexistuje. Ale evropské angažmá na Ukrajině je v naprostém souladu s dosavadním přístupem k projektu integrace kontinentu. Ta totiž probíhá více jako zvětšování než jako sjednocování. Tato tendence se definitivně prosadila v debatách devadesátých let. Tehdy šlo o to, zda se má evropské společenství vnitřně prohlubovat, nebo rozšiřovat. Formální rozhodnutí nepadlo, ale reálná politika jde od té doby cestou rozšiřování.

Strategie rozšiřování zvyšuje počet členů soustátí a legitimizuje se obvykle magií velkých čísel; typický je odkaz na velmocenský status EU plynoucí už z půlmiliardy jejích občanů. To nemění nic na tom, že rozšiřování je snadnějším a dosti neefektivním řešením dilematu každého spolku: totiž volby mezi pouhým součtem síly členů a jejím znásobením. Rozšiřování unie sice zvyšuje počet členů, ale nevyužívá možné synergie. A nejen to. Uspěchaně rozšiřovaný spolek ztrácí akceschopnost. Prostým přičtením dalších a dalších národních zájmů nemůže vzniknout zájem celoevropský, o jehož naplnění se všichni bezvýhradně snaží.

Skutečné mocenské nadhodnoty může nadnárodní spolek dosáhnout pouze v procesu prohlubování; tedy propojováním a koordinací rozdílných národních zájmů a tím i mocenských potenciálů členských zemí. Ano, v unii existují i kroky k prohlubování, tedy zvyšování ekonomické a politické sourodosti, a tudíž lepší řiditelnosti a akceschopnosti celku. Tyto kroky však kulhají za rozšiřovacími skoky. Příklady Bulharska, Rumunska a balkánských zemí jsou dokladem toho, že s každým dalším rozšířením se zdroje spolku především dále přerozdělují a jen okrajově posilují.

Raději větší než silnější

EU chce zřejmě být raději větší než silnější. Důvodem je složitost procesu prohlubování, ale také to, že nosné struktury EU se dnes legitimizují a udržují při životě zejména díky absorbování nových členů. A právě na tomto místě vstupuje do hry Ukrajina a Rusko.

Na Ukrajině se poprvé přímo střetávají evropský a ruský typ zvětšování nadnárodního systému. V obou případech jde o zajištění vlastní existence pomocí rostoucího vlivu na sousední státy. Na jedné straně evropská expanzivita slibující, na straně druhé ruská expanzivita vydírající. Vladimir Putin restauruje Sovětský svaz a snaží se kontrolou cizích teritorií kompenzovat neefektivnost ruského společenského systému.

Ale ani evropský spolek již neslouží především svým členům, nýbrž spíše vlastnímu přežití. V tomto smyslu byla bruselská ofenziva na Ukrajině zcela logická. Stejně logický je i její neúspěch. Uspěchané rozšiřování sféry vlivu místo vlastní konsolidace způsobilo celkové oslabení EU. A to se projevuje i nyní v konfrontaci s autoritářským Ruskem.


Autor je poradcem pro strategické otázky


Čtěte také:

Brusel odsoudil referendum na Krymu jako nelegální, zpřísní sankce

Sporné referendum na Krymu přilákalo mnoho voličů, výsledek je daný

Překvapení se nekonalo, spojení Krymu s Ruskem podpořila většina voličů

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Volby.cz byly pod „hackerským“ útokem, tvrdí Český statistický úřad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít