Petr Kužel: Podnikatelé nezneužívají problém krize!

22. května 2009, 13:00 - <a href="http://www.podnikatelskyportal.cz">Podnikatelský portál</a>
22. května 2009, 13:00

Podle pondělního vyjádření předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Milana Štěcha, přenáší některé firmy důsledky krize jen na zaměstnance. „To je pro nás nepřijatelné a musíme to odmítnout," uvedl ve svém projevu předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

Prezident Hospodářské komory Petr Kužel

Autor: Martin Siebert

Někteří zaměstnavatelé se podle něj například budou i po odeznění krize snažit ponechat mzdy na úrovni, na něž je snížili kvůli krizi. Podle Štěcha je to nepřijatelné a způsobilo by to snížení životní úrovně.

„Hospodářská komora České republiky se ohrazuje proti paušálnímu napadení podnikatelů v tom smyslu, že by podnikatelé zneužívali problém krize proti svým zaměstnancům. Odbory jsou partner, se kterým podnikatelé seriózně vyjednávají a proto nerozumíme tomu, proč nyní odbory demonstrují. V okamžiku, kdy nastane problém hospodářského útlumu a chybí zakázky, tak musí podnik přijmout úsporná opatření, aby udržel v chodu svůj provoz. Když nejsou zakázky, úsporná opatření odnáší celá firma, a to jak vedení tak i zaměstnanci – je to logické a transparentní. Rozhodně však nesouhlasíme s tím, že by podniky přenášely důsledky krize na zaměstnance. Jsme přesvědčeni, že odbory vnímají, že jsou se zaměstnavateli v době krize na jedné lodi, a proto je pro nás o to nepochopitelnější, že odbory v této situaci demonstrují. Dopady krize postihují velmi tvrdě zaměstnavatele a zaměstnance a je naším společným zájmem, aby byly co nejmenší,“ reagoval dnes prezident Hospodářské komory Petr Kužel.

„Dobrým příkladem toho, že dnes probíhá velmi intenzivní dialog mezi odbory a podnikateli, je i to, že odbory přejaly náš požadavek, který prosazujeme již od začátku tohoto roku. Tímto požadavkem je právě navýšení objemu veřejných zakázek ze strany státu, což může pomoci tuzemskému průmyslu, který se potýká s nedostatkem zakázek.

Hospodářská komora je zcela určitě pro zvýšení počtu jednotlivých veřejných zakázek, zjednodušení podmínek pro účast firem ve veřejných zakázkách a zvýšení počtu zainteresovaných firem. Stát může touto cestou pomoci v době krize firmám a jejich zaměstnancům. Je také společným zájmem všech, aby stát zároveň maximálně zlepšil svoji platební morálku,“ dodal Petr Kužel.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít