Petr Just: Trendy minulých voleb se potvrzují. Míříme k nestabilitě

30. října 2013, 09:28 - Petr Just
30. října 2013, 09:28

Sněmovní volby v roce 2010 přinesly řadu změn, které narušily tehdejší podobu stranického systému, jinak v základních konturách od roku 1996 neměnnou. Před třemi lety bylo brzy činit závěry, zda se jednalo o jednorázovou odchylku od kurzu nebo o začátek nové fáze vývoje stranického systému. Ač ani výsledky letošních voleb nelze zcela zobecňovat, náznaky potvrzující trend z roku 2010 vysledovat lze.

Slábnutí nejsilnějších

Jedním ze společných znaků minulých i letošních voleb, jímž se výrazně odlišovaly od všech předchozích let, byl propad voličské podpory dvou nejsilnějších stran a zároveň zkrácení vzdálenosti mezi nimi a třetí stranou. V letech 1996 až 2010 se ČSSD a ODS střídaly na pozici nejsilnější strany vždy s výrazným náskokem před ostatními. V roce 2010 dosáhly svých historických minimálních hodnot. A rok 2013 tento trend potvrdil. ODS se dokonce ocitla takřka na třetině své podpory z roku 2010. Oslabení dlouhodobě dominantních stran je tak jedním z potvrzených „trendů“.

Zatímco výsledek ODS již strana reflektovala a oznámila odchod do opozice, což jí dá jistou možnost rehabilitace, na ČSSD jako na vítěze čeká i přes slabý výsledek zásadní jednání o budoucí vládě. To je od počátku komplikováno vnitřním konfliktem. Tato událost v důsledku dále oslabí postavení ČSSD a do budoucna nelze vyloučit podobný propad, jaký nyní zažívá ODS.

Noví viníci

Po volbách vstupovala do sněmovny až do roku 2010 vždy maximálně jedna nová strana, která se zařadila po bok tehdejší stálé čtveřice ODS, ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Již rok 2010 ale přinesl změnu, když lidovce vyřadil a přivedl hned dva nové subjekty. Také v tomto ohledu letošní volby potvrdily změnu z roku 2010. Kromě návratu lidovců se do sněmovny dostaly opět dva zcela nové subjekty – hnutí ANO 2011 a Úsvit přímé demokracie. Tři strany však nahradily jen jeden vypadnuvší subjekt, čímž se počet stran zvýšil na sedm. To už dle klasifikací stranických systémů posouvá Česko k takzvanému polarizovanému multipartismu. V něm se mnohem obtížněji hledá vládní většina, což vidíme od prvních povolebních chvil. Původní sen ČSSD o menšinové vládě opírající se o komunisty se rozplynul.

V zajímavé pozici je jeden z nováčků. Hnutí ANO skončilo jen těsně za vítěznou ČSSD. Zároveň před volbami deklarovalo, že do vlády nechce, a nyní svůj názor postupně koriguje ve světle volebních výsledků.

Hnutí je z pohledu klasického pravolevého dělení velmi těžko čitelné. Geografické rozložení volební podpory a síla srovnatelná s ČSSD napovídá, že ANO částečně nahradilo ODS. Zatímco v minulých volbách mohli modří z přebrání hlasů vinit TOP 09, letos tato teze neplatí. Zdrojem Babišových hlasů byli i bývalí voliči ČSSD, i když v menší míře. Ani socialisté totiž nemohou své oslabení připsat „viníkovi“ z roku 2010, tedy SPOZ. Zemanovci nakonec skončili absolutním debaklem s 1,5 procenta podpory. I jejich voliči mohli nakonec přistát u Babiše.

Faktory nestability

Jaký skutečný dopad budou mít výsledky voleb, teprve uvidíme. Stabilnější vládnutí však lze očekávat jen těžko. Velký počet stran ve sněmovně, absence jedné či dvou dominantních stran, nová uskupení, která se zdráhají převzít odpovědnost za vládu, protestní charakter některých subjektů, konfliktní vztahy mezi mnoha aktéry na politické scéně a v neposlední řadě i vnitrostranický rozkol v ČSSD – to vše jsou faktory, které stabilní politické prostředí ani v nejmenším nepodporují.

Autor je politolog


Čtěte také:

Volby očima byznysmenů: potvrdila se všeobecná naštvanost

Komentář E15.cz: Socialistické Sarajevo aneb Atentáty se musí umět

Český problém: Není možné sestavit vládu levicovou, ani pravicovou

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít