Petr Hrubý: Prodat důchodovou reformu lidem bude těžké

17. února 2012, 14:53 - Jan Stuchlík
17. února 2012, 14:53

Nebezpečím české důchodové reformy je, že nové důchodové fondy nakonec budou prodávat nekvalifikovaní poradci z účelově založených firem, říká Petr Hrubý, generální ředitel poradenské společnosti Broker Consulting.

Foto: Jakub Stadler / TYDEN[[http://Profimedia.cz|

Vláda prosadila důchodovou reformu. Dá se po všech politických kompromisech ještě nazvat reformou?

Celá ta konstrukce vypadá tak, že šlo spíš o to udělat čárku za splněný bod volebního programu, než udělat pořádnou důchodovou reformu. Když ta snaha byla v podobě zavést povinné důchodové spoření ve druhém penzijním pilíři, neprošlo to politickou shodou.

Jaký bude zájem lidí o vstup do nových důchodových fondů?

Nezdá se, že by se lidé do druhého pilíře hrnuli. Propočty nám jasně ukazují, že bude výhodný jen pro lidi s vysokými příjmy a pro mladé. Odhadujeme, že se do druhého pilíře zapojí dvacet až dvacet pět procent lidí. Ministerstvo financí naopak hovoří o padesáti procentech.

Na Slovensku stála za velkou účastí lidí v novém důchodovém pilíři práce finančních zprostředkovatelů. Budou zprostředkovatelé i v Česku ti, kteří nakonec reformu lidem prodají?

Budeme určité skupině klientů tento nový produkt doporučovat v rámci poradenství, ale určitě to nebude hon na nové klienty, které je třeba za každou cenu do nových fondů dostat.

Proč to pro vás nebude atraktivní?

V zákoně je motivace pro zprostředkovatele skoro nulová. Pokud chtěl stát mít úspěšný systém, měl mnohem více posílit motivaci těch, kteří ho mají prodávat. Navrhovali jsme, že nechceme provize za získání klientů, ale že chceme průběžné provize podle objemu spravovaného majetku. Ministerstvo si ale prosadilo svou představu.

Zákon hovoří o stropu na provizi ve výši 3,5 procenta z průměrné mzdy, což je zhruba 800 korun na klienta. To vám nestačí?

My se profilujeme jako konzultační společnost. Neprodáváme za každou cenu produkty, které nám nesou největší provizi. Na druhou stranu, pokud stát měl zájem na co největším zapojení lidí do nového systému, měl tomu výši provizí přizpůsobit. Podmínky, jak jsou nastaveny nyní, vytváří prostor pro vznik jednorázových struktur, které po reformě zase zaniknou a u nichž nebude záruka, že budou dodržovat všechna pravidla prodeje, jak je stanoví zákon.

Vyplatí se takovou prodejní strukturu budovat, i když je provize nízká?

Vyplatí se stejně, jako se vyplatilo povinné ručení. I tenkrát firmy vznikly a zanikly, bez jakékoli zodpovědnosti za budoucnost klientů. Byly to čisté letadlové struktury, které vybudovaly sítě nekvalifikovaných prodejců.

V zákoně ale je, že prodávat fondy budou moci jen lidé s licencí investičního zprostředkovatele, kterých není moc.

I na Slovensku to měli dělat lidé se speciálními zkouškami. U některých společností ale mělo zkoušky jen pár desítek lidí, ale celkem tyto firmy prodaly statisíce smluv. Dovedu si představit, jakým způsobem ten prodej probíhal.

Česká národní banka si to nepohlídá?

Vzhledem k tomu, že lidé starší 35 let se budou muset pro vstup do systému rozhodnout během půl roku, bude to tak krátká doba, že se bude kontrolovat jen formální stránka věci. Formálně bude vše v pořádku, ale ve skutečnosti budou prodejní rozhovory probíhat jinak. Obáváme se, že klienti budou vystaveni lidem, kteří ještě před měsícem nevěděli nic o investicích.

Když teď děláte lidem finanční plán, nabízíte klientům penzijní připojištění a dlouhodobé pravidelné investiční programy. Jak do tohoto výběru budou zapadat nové důchodové fondy?

Klienti se budou rozhodovat na základě našeho doporučení v rámci celého finančního plánu. Otázkou je, jestli pro řadu těchto lidí nebude lepší alternativou dobrovolné spoření v podílových fondech, které nabízíme. Protože s těmito prostředky bude moci naložit podle svého uvážení, zákon je nebude omezovat jako ve druhém důchodovém pilíři. Asi jedinou výhodou důchodových fondů oproti podílovým fondům, je regulace poplatků, které klient bude fondům platit.

To vypadá, že nebudete mít moc argumentů, proč by si měl člověk spořit v nových důchodových fondech.

To je pravda, nebudeme. Navíc se nedomníváme, že to pro nás bude nějaký velký byznys. Bude to jen doplněk portfolia stávajících finančních produktů. Z našeho pohledu je jedno, jestli si klient koupí investici do důchodového fondu, nebo do podílového fondu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít