Petr Dufek: Recese bez konce

10. května 2013, 07:37 - Petr Dufek
10. května 2013, 07:37

Nejnovější data z české ekonomiky jasně naznačují, že přes rok trvající recese zatím nebere konce. Pokles, který začal v důsledku domácích restrikcí ve druhé polovině loňského roku, akceleroval v důsledku ochabující evropské poptávky, tak zatím nekončí. Asi nejvíce je to vidět na průmyslu, jenž v prvním čtvrtletí letošního roku poklesl o 5,4 procenta.

Jeho nejvýznamnější součást, která zadržela naši ekonomiku po většinu loňského roku před ještě větším propadem – výroba automobilů – dokonce poklesla o necelých 12 procent. Jak je přitom patrné z měkkých ukazatelů důvěry či nálady nebo ze statistiky zakázek, průmysl si ještě své dno hledá.

Situace však není zdaleka tak dramatická jako na přelomu roku 2008 a 2009, kdy se objem zakázek takřka bleskově smrsknul o čtvrtinu. Ve srovnání s tímto obdobím je totiž tuzemský průmysl stále ještě 13 procent v plusu, výroba aut je dokonce vyšší o 35 procent. A to zatím rozhodně o dramatickém průběhu recese nesvědčí.

Mnohem hůře než průmysl je na tom stavebnictví, které v důsledku nedostatku zakázek prožívá svoji recesi už šestým rokem. Ve srovnání se začátkem roku 2009 je nyní stavební výroba o 35 procent níže a nové zakázky nenaznačují, že by se blížila doba obratu. Poptávka veřejného sektoru po stavebních pracích se v důsledku škrtů a dokončení velkých projektů snižuje, soukromý sektor zase vyčkává na zlepšení vyhlídek ekonomiky a neinvestuje. Rekordní útlum prožívá i výstavba nových bytů, jejichž počty poklesly ve srovnání se silnými roky 2007 a 2008 na polovinu. A to v situaci rekordně nízkých úroků hypoték, které jsou nyní dostupnější než kdy jindy.

Pozitivní zprávy zatím nevidíme ani v případě služeb. Poslední údaje z maloobchodu sice nedopadly díky Velikonocům až tak špatně, nicméně základní trend utlumené poptávky se stále nemění. V důsledku obav spotřebitelů i jejich horší finanční situace klesá zájem o zboží dlouhodobé spotřeby, což je asi nejvíce vidět v případě nákupů nových automobilů. Ani u ostatních služeb, snad s velkou výjimkou informačních technologií, výsledky za první čtvrtletí nedopadly příliš dobře. A příznivě nejspíš nebude vypadat ani odhad HDP za první čtvrtletí, který se dozvíme už příští týden.

Česká ekonomika i nadále prožívá další recesi, která sice není tak hluboká jako ty předchozí, ale je bohužel mnohem delší. Hospodářství postrádá jakýkoli impulz, který by jej posunul do černých čísel. Stimul v podobě rostoucí německé poptávky, na nějž jsme dlouho spoléhali, zatím příliš nefunguje a o růstu domácí poptávky je zatím velmi předčasné hovořit. Chybí chuť a možnosti utrácet a nálada investovat. Jak z toho ven?


Čtěte také:

Češi schovávají v šedé ekonomice 600 miliard korun

Češi stále neutrácejí. A šetřit budou dál

Petr Robejšek: Za krizemi stojí nezvládnutá složitost


Autor je analytikem ČSOB

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít