Petr Dufek: Deflace zažehnána. Ať žije inflace?

13. února 2014, 08:48 - Petr Dufek
13. února 2014, 08:48

Asi bychom dlouho hledali tak napjatě očekávaný údaj o české ekonomice, jakým byla lednová inflace. Tržní odhady se pohybovaly v poměrně širokém rozpětí, avšak nakonec k žádnému velkému překvapení nedošlo. Inflace vyšla v podstatě v souladu s tržním konsenzem. Potvrdilo se tím, že ani přes masivní zlevnění energií se do ČR zatím nedostavila deflace. A zdá se, že se nakonec ani nedostaví.

Zásluhu na tom nepochybně má Česká národní banka, která se v listopadu rozhodla prudce oslabit korunu, a nepřímo tak povzbudit ceny dováženého zboží. Jestli je to dobře, nebo špatně, ponechme stranou. Ostatně téměř žádné jiné ekonomické téma nenabylo v posledních měsících takových rozměrů jako právě zmíněná devalvace.

Zatímco ještě v prosinci se meziroční inflace nacházela v rámci tolerančního pásma ČNB, v lednu se propadla na čtyřleté minimum, když dosáhla pouhých dvou desetin procenta. Hlavní zásluhu na tomto poklesu má především levnější elektrická energie a snížení cen zemního plynu. Vedle toho inflaci výrazně táhly dolů nižší ceny služeb mobilních operátorů a svou roli sehrálo i odstranění některých poplatků ve zdravotnictví.

Tuzemský spotřebitel si tak po letech může užívat pozitivní vývoj na trzích komodit, s nimiž otřásla těžba břidlicového plynu v USA, stejně jako tolik očekávaného zesílení konkurenčního boje na telekomunikačním trhu. Na druhé straně spotřebitele asi nepotěší stále rostoucí ceny potravin, z nichž některé zdražují dokonce dvouciferným tempem. Nicméně v průměru meziroční inflace prozatím téměř zmizela.

A příliš velké naděje na růst inflace nepřinesou pravděpodobně ani nejbližší měsíce. Nejen v Česku, ale i v Evropě je inflace vlivem komodit silně utlumená. O tuzemské poptávkové inflaci je zatím velmi předčasné hovořit, a tak můžeme spoléhat jen na statistické vlivy, jako jsou nízké základy z předchozího roku u některých položek, a především další prolínání slabé koruny do spotřebitelských cen na tuzemském trhu.

Nezdá se ovšem příliš pravděpodobné, že by se inflace mohla dostat až téměř ke třem procentům během následujících 12 měsíců, jak to předpokládá poslední prognóza z pera ČNB. Za žádnou ekonomickou tragédii bych to rozhodně nepovažoval. I když hlavní inflační číslo říká, že zde v tuto chvíli žádná inflace není, podíváme-li se na vývoj spotřebitelských cen z jiného pohledu, můžeme dojít k jiným závěrům.

Nejde přitom jen o takzvanou pocitovou inflaci, ale třeba také o takzvanou „čistou“ inflaci, již rovněž počítá statistický úřad, ale která nezohledňuje regulované ceny a daňové zásahy. Takto definovaná čistá inflace v lednu sice rovněž poklesla, ale jen na 1,2 procenta. Z pohledu tohoto čísla není aktuální hrozba deflace rozhodně až tak silná či akutní.

Autor je analytikem ČSOB


Čtěte také:

Singer: Žádné „šílené zdražování“ intervence nezpůsobily

Potraviny zdražily. Prosincová inflace poskočila na 1,4 procenta

Inflace eurozóny nečekaně zpomalila, ceny energií nerostou vůbec

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít