Petr Dufek: Češi se učí pracovat s línou eurozónou

09. prosince 2014, 09:42 - Petr Dufek
09. prosince 2014, 09:42

Nejnovější čísla z tuzemského průmyslu příliš nenadchla a zůstala za očekáváním. Přesto platí, že více než tříprocentní růst je stále velmi solidním výsledkem, jakkoli celou polovinu z říjnového přírůstku výroby obstaral pouze jediný obor, a sice výroba aut.

Jinými slovy, poslední data dávají možnost vytvořit si svůj vlastní závěr optimistům i pesimistům. Na jedné straně vidíme nejsilnější odvětví české ekonomiky, které roste a jež doposud sehrávalo roli motoru celého hospodářství. Na straně druhé zase odvětví, jehož výsledky tentokrát zaostaly jak za výbornými čísly z předchozích měsíců, tak i za nepříliš optimistickým očekáváním trhu.

Českému průmyslu se doposud dařilo velmi dobře, dokonce i navzdory stále ještě slabé evropské poptávce. K růstu produkce, exportu a nakonec i zaměstnanosti pomáhala (a nepochybně ještě bude pomáhat) především modelová ofenziva tuzemských automobilek přicházející v době obnoveného růstu celého evropského automobilového trhu.

Automobilky tak nejen stále posilují svou pozici na kontinentálním trhu, ale také zvyšují podíl na celkové produkci zpracovatelského průmyslu z loňských zhruba 25 procent. Dosavadní úspěšné tažení průmyslu tedy stojí v první řadě na autech, avšak pozitivní trendy můžeme vidět i v případě dalších oborů, ať už jde o výrobu elektrických zařízení, počítačů a jiné elektroniky, potravinářský průmysl nebo o produkci kovových výrobků.

Německo se zvedá pomalu

V době, kdy se evropská poptávka jen těžce odráží ode dna a také vývoj evropského průmyslu osciluje kolem nuly, jsou výsledky českého průmyslu stále velmi dobré. Zajímavý je i kontrast mezi dynamickým růstem českého průmyslu a jen pomalým a nejistým oživením tohoto odvětví v Německu. Faktor v podobě slabé evropské poptávky, jakkoli je v diskuzích o nutnosti podpory ekonomického růstu v eurozóně velmi oblíbený, se zřejmě stal dlouhodobou konstantou, s níž se tuzemské firmy naučily docela dobře pracovat.

A tak se zdá, že pozitivní vývoj v průmyslu není navzdory slabším říjnovým číslům u konce. Výhled pro nejbližší měsíce totiž českým průmyslníkům slibuje jak nové zakázky rostoucí o více než osm procent, tak i velmi pozitivní naladění průmyslových firem – ať už se díváme na konjunkturální průzkumy statistického úřadu nebo na indexy nákupních manažerů.

Je pravděpodobné, že si průmysl udrží vůdčí roli nejen v podpoře růstu celé české ekonomiky, ale i v tvorbě nových pracovních míst. Nakonec především právě průmyslu vděčíme za klesající nezaměstnanost, rekordní počet volných pracovních míst a nárůst mezd. Ten sice zatím nijak oslnivý není, zvláště ve světle loňské devalvace, ale i tak se spolu s rostoucí zaměstnaností podílí na letošní, konečně rostoucí domácí kupní síle českých spotřebitelů.

Autor je analytikem ČSOB


Čtěte také:

Růst průmyslu v říjnu zpomalil, tradičně ho drží výroba automobilů

Německý export znovu začal růst, předčil očekávání

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít