Pětinásobná ochrana proti inflaci

20. srpna 2009, 17:01 - Thomas Steiner
20. srpna 2009, 17:01

Model více alokačních tříd týdně investorům signalizuje váhu složek jejich portfolia

Pro klidné stáří je třeba mít správné důchodové zabezpečení. Lze si sice vybrat z mnoha penzijních konceptů, ale jen málo z nich nabízí odpovídající flexibilitu a zachování kupní síly. Strach z inflace a s tím spojené znehodnocování kapitálu jsou neoddiskutovatelné. Masivní pumpování finančních prostředků na trh a prudké snižování úrokových sazeb zvyšují objem peněz v oběhu, a v důsledku toho i nejistotu. Dle expertů vede zvyšující se množství peněz v oběhu z dlouhodobého hlediska k růstu míry inflace. To má za následek znehodnocení peněz a ohrožení kapitálu.

Pět možností

Správnou a flexibilní investicí se lze do budoucna proti vysoké míře inflace ochránit. Kdo investuje peníze například do nějaké věcné hodnoty, jež poroste, nemusí se inflace obávat. Jedním ze zdrojů výrazného růstu životních nákladů jsou suroviny. Jejich cena roste tendenčně – zejména, zvyšuje-li se množství peněz na trhu. Investoři dosud vnímají vzácné kovy (zejména zlato) jako dobrou záruku proti zvyšování cen. Tiskárny tisknou peníze, ale zlato zůstává limitované.
Další možností je spoluvlastnictví firem. Akcionáři jsou spoluvlastníky firem a jejich hodnot. Zatímco růst ceny pocítí zákazníci, podíl ve firmě nabízí žádoucí důchodové zabezpečení. Třetí variantou zajištění je investice do nemovitostí. Pozemků a půdy se tolik netýká kolísání cen. Nájemné je většinou spojené s vývojem cen, roste tedy s inflací. Experti navíc předpokládají, že z důvodu růstu počtu obyvatel se zvýší poptávka po pozemcích a půdě.
Za čtvrté – kromě klasických dluhopisů ohrožených inflací existují i takzvané inflačně vázané. Investoři sice obdrží jen nízké roční zúročení, ale nominální hodnota těchto státních dluhopisů se přizpůsobuje inflačnímu vývoji. Roční kupon je pak vyplácen z upravené nominální hodnoty. Na konci doby splatnosti obdrží věřitel vyšší nominální hodnotu upravenou o inflaci. Pátou možností jsou alternativní investice. Ty překračují klasické peněžní investice a usilují o dosažení výnosu při jakémkoli vývoji trhu. Tedy o kladné výnosy i při klesajících trzích. Jsou ideální součástí každého portfolia.
Nejdůležitější je investice široce rozptýlit a investovat především do věcných hodnot. Kdo investuje do akcií, nemovitostí, nerostných surovin a přitom si kvůli flexibilitě ponechá nějaké peníze v hotovosti, se nemusí ničeho obávat. Inflace nemůže trvale ublížit věcným hodnotám, jež jsou i stabilní.

Rozdělení majetku

Rozdělení majetku na různé investiční třídy se nazývá multi-asset strategie (strategie více alokačních tříd). Toto investování do více alokačních tříd využívá success flexible, který prodávají hlavní životní pojišťovny výlučně prostřednictvím private brokerů ze společnosti Marketingberatung International. Její služby byly podrobeny zkoušce při penzijních reformách zemí střední a východní Evropy. Private brokeři jsou díky reformám experty na důchodové zabezpečení. Z této pětinásobné ochrany kupní síly mohou profitovat klienti s nevelkými měsíčními splátkami i s mimořádnými vklady.
Velkou výhodou pro zájemce o důchodové zabezpečení je možnost investovat současně do všech trhů, aniž by klient musel určovat načasování investice. Fondy jsou schopné čelit narůstajícímu znehodnocení peněz (inflaci) vyhledáváním investiční příležitosti s inflační ochranou. Největší důraz je kladen na výběr vhodné formy investice ve správný čas.

Investiční škála

Jedním ze specialistů na tento přístup řízení fondů ve formě více alokačních tříd je společnost C-QUADRAT, evropský a nezávislý správce aktiv. Zejména pro investory, kteří nechtějí podstoupit velké riziko, koncipovala model více alokačních tříd v jednom produktu fondu fondů success flexible. Investiční škála tohoto produktu zahrnuje různé alokační třídy – od dluhopisů přes akcie, alternativní strategie, nemovitosti, nerostné suroviny až po peněžní trh. Díky tomuto konceptu bylo loni možné omezit ztráty. Produkt získal nejvyšší ocenění od hlavních ratingových agentur. Renomované společnosti Morningstar a Lipper udělily produktu na konci dubna tohoto roku pět hvězdiček, respektive „statut lídra“. To odpovídá nejvyššímu ratingu, a tedy i dobrému poměru výnos–riziko.
Model více alokačních tříd dává týdně signály, které určují aktuální váhu jednotlivých složek portfolia. Za základ pro rozhodování jsou využívána makroekonomická data i finančně matematické hodnoty. Velkou výhodou tohoto modelu je rychlá a flexibilní reakce na aktuální pohyby trhu. Ta umožňuje nevázat se na dlouhodobou strategickou alokaci.
Cílem success flexible je dosáhnout při všech fázích trhu nejlepšího výnosu ve srovnání s ostatními investičními třídami při redukovaném riziku a omezit ztráty na minimum. Od založení 16. srpna 2004 do 23. června 2009 dosáhl success flexible výnosu 29,64 procenta. To odpovídá ročnímu výnosu 5,49 procenta. Stručně řečeno, dle situace na trhu mohou být kombinované optimální investiční třídy s integrovanou ochranou proti inflaci pro důchodové zabezpečení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít