Petaflop pokořen!

17. června 2008, 16:53 - Martin Rychlík
17. června 2008, 16:53

Krátké zprávy

Technika
Petaflop pokořen!
Představte si horu ze sto tisíc notebooků. Máte? Když je naskládáte na sebe, vznikne sloup vysoký asi 2,5 kilometru. Fajn. A teď všechny laptopy zapněte, pořádně zaúkolujte a získáte jakous takous představu o výkonu, jímž disponuje nový superkomputer nazvaný dle ptáčka z Nového Mexika… Roadrunner překonal předminulý týden rekordní hranici tisíc bilionů operací za sekundu – takzvaný petaflop. Nezbývá než dodat: Gratulujeme!
Nejrychlejší počítač světa vyvíjelo Ministerstvo energetiky USA spolu s IBM. Teraflop (čili bilion operací za sekundu) byl prolomen již v roce 1996; výpočetní supervýkon se prý zhruba každých jedenáct let ztisícinásobí. „Pokud by měl každý ze šesti miliard lidí kalkulačku a všichni by společně počítali 24 hodin denně a 365 dní v roce, trvalo by jim 46 let totéž, co Roadrunner zvládne za jediný den,“ říkají vědci. Systém běží na Linuxu, počítač by měl být z hlediska výkonu na spotřebovanou energii rovněž „nejzelenějším“ počítadlem planety.
Roadrunner, dle agentury DPA dvakrát rychlejší než dosavadní jednička v žebříčku 500 megapočítačů (IBM Blue Gene), je určen především k výzkumu jaderných zbraní. „Přispěje rovněž k řešení globálních energetických problémů a otevře dvířka na poli základního vědeckého výzkumu,“ uvedlo americké ministerstvo. Monstrózního výkonu by mohli využít astronomové, genetici a klimatologové. Ale poslouží i firmám: třeba na finanční, medicínské či energetické výpočty. Na kdy se v Los Alamos objednáte vy?

BOX:
Nevyčíslitelná čísla
437 milionů operací na 1 watt
100 milionů dolarů na výzkum
230 000 kilogramů
12240 procesorů typu Cell
10000 konektorů
6562 dvoujádrových procesorů AMD
278 chladících zařízení
98 terabytů paměti
Pramen: IBM, Reuters
Popisek: Zeleně. Gigapočítač se skládá z tisíců čipů a obvodů, jež by svým rekordním výkonem měly pomoci nejen jaderným energetikům, ale též vědcům zkoumajícím změny klimatu.

Popisek: Šéfinženýr Don Grice z IBM si v Los Alamos prohlíží své dítko – petaflopové monstrum Roadrunner.
Martin Rychlík

Popisek
Magická čtyřka byla symbolem módní přehlídky v hotelu President Praha. Akce s názvem „Four Seasons with JABLONEX“ představila novou kolekci bižuterie Jablonexu. Přehlídka nejnovější kolekce bižuterie byla připravena ve spolupráci se známými českými módními návrháři. Originální modely, které by tvořily dokonalou harmonii s jabloneckou bižuterií, a zdůrazňovaly tak její krásu, letos vytvořili Beata Rajská, Pavel Jevula, E.daniely (Daniela Fleišarová, Eva Janoušková) a Boris Hanečka.

Superbarevná katedrála
Z koktejlového baru, kavárny a restaurace v původním gotickém sklepení sestává nový podnik v pražské Truhlářské ulici s názvem Cathedrale. Jako v prvním v Česku je v něm projekce ve formátu virtuálního 3D designu, kterou instalovala společnost Artcom Phase. Designér Jakub Fabel, který je tvůrcem interiéru nového podniku, propojil původní romantické gotické prostředí s moderními projekčními technologiemi i architektonickými prvky. Nejoriginálnější složkou řešení interiéru je především osvětlení a projekční technika, obojí dálkově programovatelné pomocí internetu. Barva hlavních světel se dá plynule měnit. Na stropě hlavního prostoru, ve kterém je i dvanáctimetrový barový pult, jsou na lankách zavěšena počítačem řízená průhledná projekční plátna, která se pohybují a násobí tak projekci do více vrstev, čímž vytvářejí vizuální 3D efekty. Obsluha baru má k dispozici sedm předvoleb a na stisknutí tlačítka se v každém projektoru spustí jiné video, otočná plátna a zrcadlový projektor se nastaví do jiné polohy a světla spustí jinou světelnou náladu. Šéfbarmany jsou ocenění mistři ve svém oboru, mistr světa z roku 2000 Jan Pína a mistr Evropy 2004 Ondřej Slapnička. Ve čtyřech místnostech Cathedrale je celkem 90 míst k sezení.

Popisek:
Zajímavé prostředí dolního baru Cathedrale

Do čtyř kilometrů vás přežijí
Hodláte se potápět do hloubky kolem čtyř kilometrů? A budete přitom chtít znát přesný čas? Zřejmě se najdou i tací, protože právě pro osoby s takovými vášněmi vyrábí značka Rolex své nové vodotěsné hodinky. Již jejich označení Oyster Perpetual Sea-Dweller DEEPSEA je složité, natož potom mechanismus. Hodinky jsou vodotěsné až do hloubky 3900 metrů, což umožňuje systém ringlock. Tuto novou strukturu pouzdra, která odolává i tlaku v extrémních podmořských hloubkách, si nechal Rolex patentovat. Podmořské náramkové hodinky jsou kromě toho poprvé vybaveny dvojitým systémem prodloužení náramku, který umožňuje snadné nasazení na potápěčské obleky a utažení náramku dle potřeby.

Rozbijte prasátko
Luxusní značka Montblanc představila své exkluzivní šperky také v Praze. Zaujala například výjimečnou kolekcí Eclat. Ta se skládá z vrstveného nahrdelníku z bílého zlata, jehož cena je 51 milionů korun, a z náušnic ze stejného kovu zdobených diamanty Montblanc ve tvaru hvězdičky, za 17 milionů. To však byly levnější šperky, cena diamantového náhrdelníku Lumiére je totiž 95 milionů korun. Ten lze nosit několika způsoby, protože má speciální bezpečnostní uzávěr a zavírací systém umožňující oddělení dvou ozdobných šňůr. Ty mohou být buď součástí náhrdelníku, nebo samostatnými šperky. Náušnice k tomuto náhrdelníku, rovněž zdobené diamanty vybroušenými do tvaru hvězdičky, která je logem Montblanku, jsou ovšem „pouze“ za čtyři miliony. Šperky předvedla modelka a herečka Pavlína Němcová, na snímku ozdobená kolekcí Eclat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Víkend bude plný prázdnin: trošku volna a více času
Servisní prohlídka auta na zimu: Kolik stojí a na co se zaměřit
Dlouhá cesta do práce? I na dojíždění a stěhování existuje příspěvek
Babišov: 10 důvodů, proč ANO vyhrálo volby
Investujeme do podílových fondů
Auta
Lotus Elise Cup 260 je další z řady britských specialit.…
Šéf VW Matthias Müller se obul do Tesly: „Vyhazují stovky milionů dolarů z okna“
Video: Podívejte se, jak Tatra zdolala jednu z nejvyšších uměle vytvořených překážek světa
Navrhují automobilky auta na míru bariérovým testům? Nový test IIHS ukázal, že spíše ne
Porsche 911 Carrera T má kratší manuální převodovku a nižší hmotnost
Technologie
Opustí AMD s GPU továrny GlobalFoundries? Čipy Navi na 7 nm má prý vyrábět TSMC
Bixby 2.0: hlasový asistent Samsungu se rozšíří i do ostatních zařízení, půjde přes něj ovládat ledničku
Google Pixel 2 je v Česku, ale stojí pořádný balík
Logitech MX Master 2S: jak jednou myší ovládat tři počítače (vyzkoušeno)
Po instalaci Windows 10 Fall Creators Update někomu chybí aplikace. Co s tím?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít