Pět desítek stanic a 134 kilometrů: moskevské metro se prodlouží na dvojnásobek - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Pět desítek stanic a 134 kilometrů: moskevské metro se prodlouží na dvojnásobek

, tre,

Moskevská radnice plánuje prodloužit metro v ruské metropoli do roku 2023 o nových 134 kilometrů, na nichž vznikne 55 stanic. Investice do podzemky město razantně navýšilo již před několika lety. Jen loni v ruské metropoli přibylo 33 nových kilometrů a 17 stanic.

V průběhu příštích pěti let se síť moskevského metra prodlouží na dvojnásobek proti stavu z roku 2010. Vyplývá to z plánu radnice, který představil zástupce starosty Marat Chušnulin. Loňské prodloužení o 33 kilometrů je rekordním přírůstkem v 84leté historii podzemky.

Jeli jste moskevským metrem?

Součástí aktuálního plánu rozšíření podzemního dopravního systému je vybudování šesti vozových dep a 34 přestupních stanic. Nejnáročnější částí je pak velká okružní linka, která má mít po svém dokončení 70 kilometrů a 31 stanic. V loňském roce bylo otevřeno šest z nich, letos by měly přibýt další dvě. Od roku 2011 bylo metro prodlouženo o 137 kilometrů se 73 stanicemi.

Na rozvoji moskevské podzemky se vedle domácích podílejí i čínské firmy. V polovině letošního dubna ohlásila společnost China Railway Construction Corporation (CRRC) podpis smlouvy o výstavbě části linky pod jihovýchodní částí ruské metropole. CRRC má budovat úsek dlouhý 6,4 kilometru nákladem 27 miliard rublů (asi 9,6 miliardy korun).

CRRC se podílí i na výstavbě části velkého okruhu, od roku 2017 staví jeho 4,6kilometrový úsek. Další firma vysoutěžila letos v únoru.

Rusko není jedinou zemí, kam Číňané vyvážejí své know-how ohledně budování infrastruktury. Podzemku či lehké nadzemní přepravní systémy staví i jinde. Velké pole působnosti mají v Africe. Příkladem jsou nové linky v Nigérii či Etiopii.

Přečtěte si:

Na hraně kolapsu: zaměstnanci berlínského metra si stěžují na katastrofální podmínky

Metro D: Praha podepíše dohodu s vlastníky pozemků u stanice Nádraží Krč

Po metropoli vlakem duchů. Také Praha chystá automatizovaná metra

Ohodnoťte tento článek
Diskuze