Pěstouni dávají dětem naději a druhou šanci

01. února 2012, 09:19 - Profit, TZ
01. února 2012, 09:19

Náhradní rodičovská péče je institutem, který dává šanci na život v rodině dětem, které by jinak skončily v ústavní péči. Doposud se pěstouni rekrutovali z řad příbuzných nebo sociálně smýšlejících lidí, kteří našli ve svých domovech i srdcích místo pro cizí děti.

Foto: Nadace SYNER

Rozhodnutím vlády zrušit do dvou let kojenecké ústavy se u nás nově zavádí tzv. profesionální pěstounství. I to bylo téma, které hojně diskutovali „náhradní rodiče“ z Liberecka, kteří se zúčastnili již desátého setkání pěstounských rodin, jež každoročně organizuje Nadace SYNER. Letos přijelo téměř 200 rodin a více než 250 dětí.

Velký sál i přilehlé prostory libereckého Mezinárodního centra Universium zaplnilo více než dvě stě rodin. „Máme v péči patnáctiletou slečnu a tříletého rošťáka. Obě jsou děti mé sestry, která výchovu finančně i časově nestíhala a nechtěli jsme, aby vyrůstaly v ústavní péči. Jelikož se nám vlastní potomek nepodařil, dokážu si po dosažení zletilosti starší Evy představit vychovávat i úplně cizí dítě,“ říká sympatická pěstounka Jana Hejcmanová z Desné v Jizerských Horách. Odkrývá tím další problém české společnosti. V poslední době totiž častěji nechávají rodiče výchovu svých dětí z finančních důvodů na státu. Děti míří rovnou do ústavů, když mají štěstí, ujme se jich pěstounská rodina.

Odpolednem, které bylo určeno hlavně dětem, provázel sympatický moderátor Martin Dejdar. Malí diváci ocenili potleskem i vystoupení Michala Nesvadby. „Přiznám se, že liberecké setkání pěstounů je jediný tak velký projekt zaměřený na pěstounské rodiny, se kterým jsem se ve své kariéře setkal,“ říká Nesvadba. „Ve svém okolí sice žádnou pěstounskou rodinu neznám, ale je to ohromné hrdinství a štěstí, že takoví lidé existují,“ složil Nesvadba pěstounům poklonu. Program zakončili autogramiádou hokejisté Bílých tygrů. Jan Výtisk, Lukáš Derner a Michal Bulíř předvedli, že to s dětmi umí a podobné akce jim nejsou cizí, protože s Nadací SYNER totiž vyjíždějí pravidelně i na návštěvy dětských domovů.

Každoroční setkání pěstounů stojí podle představitelky Nadace SYNER Evy Syrovátkové kolem 200 000 korun. „Ale jsou to dobře vynaložené peníze,“ je přesvědčena Syrovátková.

Nadace SYNER existuje od roku 2000. V průměru ročně na individuálních příspěvcích handicapovaným, dětem i dospělým poskytne více než tři miliony korun. Kromě setkání s pěstounskými rodinami nadace podporuje také přehlídku dětské tvořivosti Mateřinka, dětské domovy či zařízení pro seniory v Libereckém kraji.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít