Pěsti za miliony

18. prosince 2010, 03:04 - Tomáš Nohejl
18. prosince 2010, 03:04

Praha viděla po 75 letech boxerský zápas o titul profesionálního mistra Evropy. Řež o pás světového šampiona česká půda ještě nezažila. Dostane hladový český ring tohle sousto?

Foto: getphoto.cz – Pavel Rakušan

Historie jako by se s vánoční výzdobou probudila. Možnost spatřit v některém z fiakrů v křivolakých uličkách starého císaře či Okolo provazů u stolků se šampaňským sedí muži se zlatými řetězy, jihoslovanským přízvukem a silikonovými bárbínami pod paží. O kus dál za hrazením na tribunách pak obyčejní chlápci žmoulají čepice v rukou. A všichni spolu se vezou na vlně euforie. Lu-káš, Lu-káš! Český boxer Lukáš Konečný obhájil pás šampiona proti Hamletu Petrosjanovi. Vysokého arménského reka zasypal smrští zvedáků, levých háků i oboustranných direktů. Ale za 12 tříminutových kol ho udolal byť jasně, tak „jen“ na body. Domácí atmosféra mu pomohla uhájit evropský trůn superwelterové váhy do 69,8 kilogeamu.

Vysadí ho i na světový? Vždyť v prvním pokusu proti Ukrajinci Dzindzirukovi přede dvěma lety mu scházel možná jen tenhle schůdek…

Evropa versus svět 3,5 : 10

Režie evropského večera vyšla na sumu okolo 3,5 milionu korun. Částku na boxery asi tři miliony, okolo půl milionu pro vítěze evropského souboje a stejnou sumu pro poraženého pokryl německý promotér SES. Kulisy zápasu mu pak zajistily levněji čeští organizátoři. „V případě podílu SES (Konečný patří této profistáji Uliho Steinfotha, pozn. redakce) jsme ochotni na jaře udělat i zápas o světový titul,“ říká Jan Domínec, který pořádal pražský večer. Reálně odhaduje, že na světovou gloriolu pořídí tři miliony korun. Dalších možná šest až sedm potřebuje na odměny boxerům. Ale nabízí lákavé menu. Už teď kromě evropské bitvy svatého Lukáše přinesl program dalších pět zápasů. Profi debut bývalého olympionika Plachetky po devíti letech ve vězení. Srážku Albánce Qata s Nyilawitou z Tanzanie o mistra světa menší organizace WBF. A pak taky velmi slušnou těžkou váhu Němce Solmaze s českou nadějí Ondřejem Pálou, který se zrovna vrátil z tréninkového kempu u „železného kladiva“ Klička.

Staromilce napadne: Proč chyběl historický kolorit Lucerny na Václavském náměstí? „Je mnohem dražší, veškerou techniku taháte rukama tři patra pod zem, má šílené šatny, jedinou sprchu,“ vypočítává Miroslav Pek, druhý z promotérů.

Sparťanská hala na Podvinném Mlýně nabídla moderní prostředí a hlavně dvě strmé tribuny po obou stranách ringu. A přijala asi tisíc lidí s průměrnou cenou lístku okolo 250 korun. „První den se prodalo okolo 50 lístků, pak to jde vždycky stejným tempem a my neměli víc času,“ vysvětluje Domínec, proč nevyprodal. „V Německu přijde třikrát tolik lidí za desetinásobnou cenu vstupenky,“ dodává Miroslav Pek. Jednoduché počty. A soudy. Za tři tisíce za místo by asi zůstalo v hale prázdno. Zbytek nákladů tedy doplatili donátoři, většinou boxerští fanoušci. Pravidla dovolují, aby Konečný boxoval s reklamou namalovanou henou na zádech. Majitel firmy Štěpánek auto sám boxuje… Česká televize zápasy ráda odvysílá. Ale nezaplatí. To je unikátní „česká“ situace na mediálním trhu. Evropský šlágr byl součástí dodávky německých promotérů pro německý sportovní kanál Sport1, bývalý DSF. „My ho do světa lépe prodat neumíme,“ přiznává Domínec.

Čeští boxeři o mistra světa

• 1935 v Paříži Vilda Jakš podlehl Francouzi Thilovi ve 14. kole ručníkem hozeným do ringu

• 2008 v Drážďanech (WBO) Lukáš Konečný podlehl Ukrajinci Dzinzirukovi na body

• 2008 v Miláně (WBC) Rudolf Kraj podlehl Italu Fragomenimu po osmi kolech technickým rozhodnutím

  • *Hierarchie šampionů • tituly mistrů světa v 17 váhových kategoriích „nabízí“ několik boxerských federací • nejvýznamnější jsou čtyři: WBO, WBF, WBC a WBA • nejcennější tituly vlastní Vladimir Kličko (2), Vitalij Kličko a David Haye Konečný versus Tyson**

Souboje v rukavicích i bez nich umějí naplnit české arény, ale nevydělají jako zlaté doly v Las Vegas. „Lidi tu boxu rozumějí a stojí o něj. Každá dobrá akce je i pro nás reklamou,“ tvrdí Domínec. Stejně jako návštěva hvězdy.V boxerských kruzích se povídalo, že za 20 tisíc dolarů (asi 400 tisíc korun) měl před časem Mike Tyson dělat rozhodčího zápasů K1 v Sazka areně. Přitom i Nova, deník Sport nebo MF Dnes se nechaly při jeho nedávné očekávané návštěvě unést a uvedly, že by jeho pobyt měl stát (zcela nesmyslných) 100 milionů korun… Po jejím zrušení pak zreálnily odhady asi na desetinu. A bývalý boxer Ladislav Kutil, který prý má s jeho manažerem podepsanou smlouvu na jarní návštěvu, mluvil naposledy o částce okolo pěti milionů…

O titul mistra světa boxoval (marně) v roce 1935 později legendární válečný pilot Vilda Jakš, hrdina filmu Pěsti ve tmě. Pak se i českými kiny valili Rocky, Zuřící býk, Boxer nebo Million dollar baby, než přišly další (prohrané) světové bitvy Rudolfa Kraje a Lukáše Konečného. První český titul křtěný Vltavou by se pak mohl proměnit ve filmový scénář. Jak se kluk z paneláku v Ústí nad Labem a táta tří holčiček stal obyčejným šampionem. Bez toho, aby někomu ukousl ucho, sežral jeho děti nebo vybil partičku drogových dealerů v Chánově.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít