Pesimisti si vydělali

14. srpna 2008, 15:53 - (red)
14. srpna 2008, 15:53

Kapitola 139

Sorosův recept * Heparinový ředitel * Muži bez stínu * Nečasovy trafiky * Standa je zase čistý!

Sorosův recept

Toho, kdo svěřil peníze americkému hedgeovému fondu Clarium, nemusí zajímat hypoteční krize, vysoká cena ropy, recese a další noční můry byznysu, protože mu zhodnotili vklad o 47 procent. Stříbrná medaile v tomto závodu patří dalšímu hedgeovému fondu Brevan se svými devatenácti procenty. Oba vsadily na pesimistický vývoj. Zatímco ti, kdo přísahali na oživení trhu, prodělali.
Oba fondy v zásadě vařily dle receptu amerického miliardáře George Sorose, který je považován za otce takzvaných makro-investic. Jde o investiční politiku, která je založená na vývoji zejména makroekonomických ukazatelů. Soros (78) udělal velký byznys v roce 1990 v době sjednocení Německa. O dva roky později se spekulacemi na britskou libru vydělal za krátkou dobu miliardu dolarů. Nezahálí ani dnes. Jeho loňské indické a čínské investice přinesly 31 procent.
Vraťme se ale ke Clariumu a k Brevanu. Šéf Clariumu Peter Thiel spekuloval na pokles dolaru a amerických akcií. Bývalý manažer Credit Suisse Alan Howard, který svůj fond Brevan založil v roce 2002, sázel především na snižování amerických úrokových sazeb a vyšlo mu to.
Co bude dál? Přestože ceny ropy začaly padat, Thiel předpovídá, že ke konci roku 2008 se tato klíčová surovina bude obchodovat za více než 200 dolarů. Říká to nejlepší investor letošního roku v době, kdy všichni ostatní věří poklesu cen. Svěří mu lidé svoje peníze i v této situaci?

Heparinový ředitel

Kvůli heparinovým vraždám byl po zdravotníku Petru Zelenkovi, který zabíjel vážně nemocné na jednotce ARO v nemocnici v Havlíčkově Brodě, odsouzen další člověk. Prvoinstanční soud potrestal bývalého ředitele nemocnice Josefa Pejchla deseti měsíci podmíněně za to, že podezřelého Zelenku sice propustil z nemocnice, ale podezření o jeho trestné činnosti nahlásil orgánům činným v trestním řízení natolik pozdě, že si mezitím Zelenka sehnal jiné místo v další nemocnici.
Pejchl u soudu prohlašoval, že je nevinný. „Trestní oznámení jsem podal. Nevím, proč jsem tady,“ řekl České televizi. Nicméně i hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil, který ho z ředitelského postu propustil, je přesvědčen o jeho pochybení. Proces bude pokračovat. Pejchl se dle serveru České noviny proti rozsudku na místě odvolal.
V této souvislosti připomeňme, že týdeník EURO situaci kolem heparinových vražd opakovaně glosoval (EURO 50/2006, 51-52/2006 a 3/2007) právě se zdůrazněním podivné prodlevy mezi propuštěním podezřelého a podáním příslušného trestního oznámení včetně nicotných formulací v něm obsažených.

Muži bez stínu

Lidovecký ministr Cyril Svoboda soudí, že by se lidovci v něčem mohli inspirovat teroristickou organizací al-Káida, která neformálním přístupem a pevnými názory dokáže přilákat nové členy. „Al-Káida nemá strukturu, organizaci, pevné členství, ale hýbe dějinami a získává sympatizanty pevnými postoji. Neznamená to, že bych souhlasil s čímkoli, co al-Káida představuje, ale byla by to chyba, kdyby se z toho politické strany nepoučily.“
Ministr Svoboda projevil nebývale prozíravý vhled pod povrch současného dění. Dotkl se skutečnosti, která činí al-Káidu současným přístupem Západu asi neporazitelnou. Akcentoval jakýsi personalisticko-motivační „modus operandi“ al-Káidy, a zřetelně se přitom distancoval od jejích cílů. Není to v dějinách poprvé, kdy někomu poskytly inspiraci dílčí aktivity protistrany. Například akceptování německé Gehlenovy zpravodajské organizace Spojenými státy americkými po druhé světové válce slouží jako školní příklad, byť měl k dokonalosti daleko.
Zpět ke Svobodovi. To, co se mu záhy sesypalo od lidovců na hlavu, vysvětluje dostatečně, proč jsou lidovci nakročeni nad propastí a proč to vlastně není žádná škoda. Jan Kasal ihned odmítl „al-káidizaci“ lidové strany. Cyril Svoboda ale po nikom nechtěl, aby chodil v bílém hábitu a nechal si narůst dlouhé vousy. Ale kdo ví, zda tuto prudkou reakci nevybudily obavy, že Svoboda myslel na přísné zdržování se alkoholu!
Dle Ludvíka Hovorky podobné příměry prý stranu poškozují. Poškozovaly by, dodejme, kdyby to byly příměry. Jenomže ony to příměry nebyly, ale to by se musela diskuse účastnit více než jen Hovorkova první signální soustava. Hovorka dále nabádá, aby se strana vrátila k idejím, kvůli kterým vznikla, a neexperimentovala. Není asi příliš odvážné se domnívat, že právě toto měl Svoboda na mysli.
Lidovecký místopředseda Marián Hošek považuje Svobodovo přirovnání za nevhodné, protože al-Káida se prezentuje extrémními postoji a lidovci nejsou stranou extrémních postojů. Svoboda však mluvil o inspiraci, nikoli o prezentaci. Hošek nadto jakoby vůči Svobodovi polemicky míní, že strana by měla lákat do svých řad „osobnosti našeho směřování“. Ale právě o tom Cyril Svoboda výslovně mluvil.
Je jasné, že lidovci dávají přednost osobním averzím nad racionálním diskurzem. Proto jsou na tom zrovna takhle. Nezajímá je, co se říká, ale kdo to říká. A hned mají „jasno“. Nejsou schopni překročit svůj stín. Ale kdo ví, zda vůbec nějaký mají.

Nečasovy trafiky

Mohlo by se zdát, že ve státní správě se během letních měsíců vlastně nic zásadního neděje. Vláda si vzala dva týdny dovolené, premiér dokonce tři. Jenže zdání klame. Během červencových veder se na webu ministerstva práce a sociálních věcí objevila hned čtyři výběrová řízení na pozici ředitele či ředitelky úřadu práce: v Lounech, v Karviné, v Karlových Varech a v Havlíčkově Brodě.
Dosud jsou tyto úřady práce řízeny řediteli, kteří budou pravděpodobně odvoláni ke konci srpna. Důvody odvolání Petra Záhoříka, Jiřího Montaga, Jiří Nováka a Jana Pavlase oficiálně nejsou známé. Nejspíše jde o to, že všichni již dosáhli věku, kdy mají nárok na starobní důchod, neboť žádná vážná pochybení v souvislosti s výkonem funkce nelze těmto ředitelům vytknout.
Aktivita Nečasova resortu ale možná také souvisí s blížícími se krajskými a senátními volbami, kdy především ODS bude řešit otázku, kam umístit své neúspěšné „krajské“ politiky. V minulosti již bylo ministrem Petrem Nečasem z ODS provedeno jmenování „stranického ředitele“ na Úřad práce Brno-venkov - jeho ředitelem byl od 1. března letošního roku jmenován Igor Poledňák, do té doby náměstek hejtmana Jihomoravského kraje za ODS, který byl krátce předtím vyškrtnut z krajské volební kandidátky a svůj post by tedy po krajských volbách již neobhájil.
Počkejme si tedy na výsledky voleb a pak čtyř výběrových řízení. Neúspěšní kandidáti by měli dostat příležitost na trhu práce, a nikoli příležitost řídit pracovní úřad!

Standa je zase čistý!

Nakonec senzační zpráva z ČTK z minulé středy. Protikorupční policie odložila případ bývalého premiéra za ČSSD Stanislava Grosse, kterého od září prověřovala v souvislosti s loňským nákupem a prodejem akcií společnosti Moravia Energo. Sdělil to mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality Roman Skřepek. „Nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by nasvědčovaly tomu, že byl spáchán trestný čin,“ uvedl Skřepek.
Od naší policie jsme nic jiného neočekávali. Vždyť to byl tak křišťálově čistý případ!

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
VR brýle Windows Mixed Reality dostaly podporu SteamVR. Získají katalog až 2000 her
Hodinky Misfit Command jsou trochu chytré a vydrží nabité celý rok
Vypnete lokalizační služby a vyjmete SIM. Android vás může sledovat i tak
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít