Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Pesimista, který pozná kvalitu

16. dubna 2002, 16:49 - Brian Hindo
16. dubna 2002, 16:49

Starý kontinent očima lovce výhodných investic

Podle Roberta H. Lyona na velikosti nezáleží. Jeho fond ICAP Euro Select Equity vlastní většinou akcie zhruba dvaceti společností. Lyon, který při investování sází na budoucí růst hodnoty akcií, jež považuje za momentálně podhodnocené (takzvaný value investor), se však vždy postará o to, aby ta dvacítka stála za to. Fond, jehož čistá aktiva dosahují hodnoty 21,2 milionu dolarů, dosahuje od svého založení koncem roku 1997 výnosů 6,9 procenta ročně. Od roku 1998 také každoročně překonává svůj srovnávací index. Na jeho přístup k investování v Evropě se BusinessWeek Lyona zeptal v chicagském sídle fondů ICAP. Proč je výhodnější nakupovat akcie v Evropě, a nikoli v USA? Za prvé, ukazatel P/E, tedy tržní cena ku zisku připadajícímu na akcii, je u evropských akcií o 30 až 40 procent nižší než u akcií amerických, což je nejvíce za posledních třicet let. Další konkurenční výhodou je kurs 87 centů za euro. Máte-li akcie firem, které mají možnost více exportovat, můžete jen získat. V příštích dvanácti měsících budou investoři vydělávat daleko více v Evropě než na firmách z indexu S&P 500.

Zaměřujete se při sestavování svého evropského portfolia na určité země? Chováme se zcela odlišně od tradičních globálních investorů. Dříve se lidé snažili vybrat ten nejlepší měnový blok nebo nejlepší zemi. Obecně lze říci, že my vyhledáváme velké firmy schopné celosvětové konkurence. Myslíme si, že Nestlé je nejlepší potravinářskou firmou na světě a Diageo zdaleka nejlepším výrobcem nápojů. A nezáleží na tom, zda mají sídlo ve Francii nebo v Botswaně. Máme zkrátka zájem o jejich akcie.

Kde má váš fond největší podíl? V belgické společnosti Groupe Bruxelles Lambert, což je v podstatě holding, který má velké investice ve dvou francouzských firmách Total Fina Elf a Suez Lyonnaise des Eaux. Navíc GBL vlastní i pětadvacetiprocentní podíl v německém soukromém mediálním konglomerátu Bertelsmann. Má tím pádem i právo přinutit Bertelsmann k veřejné emisi akcií do roku 2005. Podle našeho názoru se hodnota této mediální skupiny pohybuje mezi 25 a 35 miliardami dolarů. Až se její akcie začnou obchodovat veřejně, k čemuž by mohlo dojít během následujících dvou letech, očekáváme, že kurs akcií GBL vzroste nejméně o padesát procent.

Kterým odvětvím se vyhýbáte? Snížili jsme teď investice do finančnictví, zejména pak pojišťovnictví. Řada evropských pojišťoven se opírá o kapitálové výnosy, které pak pouští do svých výsledovek. V prostředí slabých akciových trhů proto byly jejich hospodářské výsledky spíše zklamáním. A na zisky bank mohou mít negativní dopad pokračující problémy s úvěry.

Vidíte oživení evropské ekonomiky optimisticky? Ani ne. Většina strategických investorů upřednostňuje společnosti citlivější na hospodářský cyklus. Očekávají, že zlepšení hospodářské situace ve Spojených státech se projeví i v Evropě a postrčí ji směrem vzhůru. My se domníváme, že k nějak výraznému oživení v Evropě nedojde a že řada akcií citlivých na cyklus už se ve skutečnosti směrem vzhůru pohnula. My dáváme přednost méně rizikovým odvětvím, například běžnému spotřebitelskému zboží, tedy akciím firem Nestlé, Diageo a podobných.

Jak byste ohodnotil Evropu podle jednotlivých zemí? Německo a Francie jednoznačně zaostávají, především kvůli celé řadě ústupků v otázkách snižování daní, prosazování transparentního prostředí a skutečné podpory akcionářské demokracie. Británie a Skandinávie nechaly Francii s Německem daleko za sebou. Itálie se sice tváří o něco kapitalističtěji, což ovšem vyvolává neklid na trhu práce. Španělsko již tradičně stabilně roste. V Británii se očekává zpomalení, ale ve skutečnosti Britové až tak nebrzdí. Dobré by bylo, kdyby se rozjelo Německo, ale k tomu podle mě stále nedochází. V současnosti tam zcela chybí konkrétní hnací síla.

Co soudíte o euru? Euro je s největší pravděpodobností slabou měnou. Akademické modely stanovily její hodnotu v rozmezí 95 centů a 1,10 dolaru. Ovšem současné euro je stále ještě umělou měnou. Neexistují Spojené státy evropské. A nedisponují také čtrnácti letadlovými loděmi se čtrnácti bojovými skupinami. Spojené státy jsou jedna země s jednotnou a obrovskou vojenskou silou. Jsou jedinou supervelmocí. A to má cenu oněch zhruba deseti až patnácti centů v kursu eura. Níž už se snad euro nepropadne. Ani se nezdá, že by jednotná měna prospěla obchodnímu postavení zemí, jež ji používají. Mají sice přebytek běžného účtu v zahraničním obchodu se Spojenými státy, ale nevypadá to, že by pro ně euro bylo mocnou zbraní v boji s konkurencí. Globální hráči Desítka, v níž má fond ICAP Euro největší podíly

GROUPE BRUXELLES LAMBERT 8,2 %*
BP 7,8
NESTLE 7,8
NOVARTIS 7,6
BAE SYSTEMS 7,3
ROYAL PHILIPS ELECTRONICS 7,1
GLAXOSMITHKLINE 4,6
LIBERTY MEDIA 4,4
DIAGEO 4,4
BARCLAYS 4,3

* procentní podíl v portfoliu fondu k 31. březnu 2002 Pramen: Institutional Capital Investing Forum

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jiří Vrbický


Čtěte také

 Kazachstán má obrovská ložiska uhlí, která sytí většinu místních elektráren

Centrální Asie: Výhodná poloha a nerostné bohatství

Ekonomika pěti postsovětských republik stojí na velkém nerostném bohatství. Vedle ropy,…

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Češi v Kazachstánu uspěli s dodávkami těžebních strojů i piva. Spolupráci zlepšila přímá letecká linka

Spolupráci Kazachstánu a České republiky letos zlepšilo otevření přímé letecké linky mezi…

před 1 hodinou

 Export - ilustrační foto

Česká šance na východě. Exportéři mohou těžit z dohody EU s Japonskem

Tuzemští podnikatelé mohou výhodně vyvážet do Japonska, třetina ale v bezcelní politice…

17. listopadu 2019

Události Výročí 30 let od 17. listopadu 1989 na Národní třídě

Po 30 letech byla Národní třída opět neprůchozí. Desetitisíce lidí si přišly připomenout listopadové události

Desetitisíce lidí odpoledne úplně zaplnily Národní třídu v Praze, kde dopoledne začaly…

17. listopadu 2019

Události Sociolog Oto Sedláček

Stálo to za to, vzpomíná na listopad 89 sociolog Oto Sedláček

Propadám skepsi, když lidé nadávají. Listopad byla skvělá změna, vzpomíná Oto Sedláček,…

17. listopadu 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Za jakých okolností budete mít nárok na pohřebné?
Jak se připravit na pracovní pohovor?
Jak žádat o mateřskou, když studujete? A jak o ní žádá otec či jiná osoba?
Mince či bankovky jsou lákavější investicí než zlato, zhodnotí se rychleji
Změnil jsem dodavatele a platím víc! I k tomu může dojít
Auta
Listopad 89 v motoristickém tisku: Sovětské koncepty,…
Škoda Favorit vs. Škoda Octavia: Rozdíl třiceti let v praxi
Grafická demododávka společnosti 3M na veletrh CzechBus
VW vystavuje v Praze posla své elektrické budoucnosti. Kvóta pro ČR je už prodaná
Peugeot se vrátí do Le Mans. Deset let poté, co vytrvalostní závody opustil
Hry pro příležitostné hráče