Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Hypotéka i pro pouhé družstevníky

Máte možnost odkoupit podíl z družstevního bytu? Nevíte, jak by to bylo s jeho…

S Erikem Štefanovičem o digitalizaci, BIM a úspěšných projektech bytových domů

Skupina firem DELTA s hlavním sídlem v rakouském Welsu patří k vedoucím společnostem v…

MBA Management ve zdravotnictví: správná volba pro lékaře i manažery

V oblasti zdravotnických oborů získává titul MBA stále větší význam a často je jedním z…

Pesimista, který pozná kvalitu

16. dubna 2002, 16:49 - Brian Hindo
16. dubna 2002, 16:49

Starý kontinent očima lovce výhodných investic

Podle Roberta H. Lyona na velikosti nezáleží. Jeho fond ICAP Euro Select Equity vlastní většinou akcie zhruba dvaceti společností. Lyon, který při investování sází na budoucí růst hodnoty akcií, jež považuje za momentálně podhodnocené (takzvaný value investor), se však vždy postará o to, aby ta dvacítka stála za to. Fond, jehož čistá aktiva dosahují hodnoty 21,2 milionu dolarů, dosahuje od svého založení koncem roku 1997 výnosů 6,9 procenta ročně. Od roku 1998 také každoročně překonává svůj srovnávací index. Na jeho přístup k investování v Evropě se BusinessWeek Lyona zeptal v chicagském sídle fondů ICAP. Proč je výhodnější nakupovat akcie v Evropě, a nikoli v USA? Za prvé, ukazatel P/E, tedy tržní cena ku zisku připadajícímu na akcii, je u evropských akcií o 30 až 40 procent nižší než u akcií amerických, což je nejvíce za posledních třicet let. Další konkurenční výhodou je kurs 87 centů za euro. Máte-li akcie firem, které mají možnost více exportovat, můžete jen získat. V příštích dvanácti měsících budou investoři vydělávat daleko více v Evropě než na firmách z indexu S&P 500.

Zaměřujete se při sestavování svého evropského portfolia na určité země? Chováme se zcela odlišně od tradičních globálních investorů. Dříve se lidé snažili vybrat ten nejlepší měnový blok nebo nejlepší zemi. Obecně lze říci, že my vyhledáváme velké firmy schopné celosvětové konkurence. Myslíme si, že Nestlé je nejlepší potravinářskou firmou na světě a Diageo zdaleka nejlepším výrobcem nápojů. A nezáleží na tom, zda mají sídlo ve Francii nebo v Botswaně. Máme zkrátka zájem o jejich akcie.

Kde má váš fond největší podíl? V belgické společnosti Groupe Bruxelles Lambert, což je v podstatě holding, který má velké investice ve dvou francouzských firmách Total Fina Elf a Suez Lyonnaise des Eaux. Navíc GBL vlastní i pětadvacetiprocentní podíl v německém soukromém mediálním konglomerátu Bertelsmann. Má tím pádem i právo přinutit Bertelsmann k veřejné emisi akcií do roku 2005. Podle našeho názoru se hodnota této mediální skupiny pohybuje mezi 25 a 35 miliardami dolarů. Až se její akcie začnou obchodovat veřejně, k čemuž by mohlo dojít během následujících dvou letech, očekáváme, že kurs akcií GBL vzroste nejméně o padesát procent.

Kterým odvětvím se vyhýbáte? Snížili jsme teď investice do finančnictví, zejména pak pojišťovnictví. Řada evropských pojišťoven se opírá o kapitálové výnosy, které pak pouští do svých výsledovek. V prostředí slabých akciových trhů proto byly jejich hospodářské výsledky spíše zklamáním. A na zisky bank mohou mít negativní dopad pokračující problémy s úvěry.

Vidíte oživení evropské ekonomiky optimisticky? Ani ne. Většina strategických investorů upřednostňuje společnosti citlivější na hospodářský cyklus. Očekávají, že zlepšení hospodářské situace ve Spojených státech se projeví i v Evropě a postrčí ji směrem vzhůru. My se domníváme, že k nějak výraznému oživení v Evropě nedojde a že řada akcií citlivých na cyklus už se ve skutečnosti směrem vzhůru pohnula. My dáváme přednost méně rizikovým odvětvím, například běžnému spotřebitelskému zboží, tedy akciím firem Nestlé, Diageo a podobných.

Jak byste ohodnotil Evropu podle jednotlivých zemí? Německo a Francie jednoznačně zaostávají, především kvůli celé řadě ústupků v otázkách snižování daní, prosazování transparentního prostředí a skutečné podpory akcionářské demokracie. Británie a Skandinávie nechaly Francii s Německem daleko za sebou. Itálie se sice tváří o něco kapitalističtěji, což ovšem vyvolává neklid na trhu práce. Španělsko již tradičně stabilně roste. V Británii se očekává zpomalení, ale ve skutečnosti Britové až tak nebrzdí. Dobré by bylo, kdyby se rozjelo Německo, ale k tomu podle mě stále nedochází. V současnosti tam zcela chybí konkrétní hnací síla.

Co soudíte o euru? Euro je s největší pravděpodobností slabou měnou. Akademické modely stanovily její hodnotu v rozmezí 95 centů a 1,10 dolaru. Ovšem současné euro je stále ještě umělou měnou. Neexistují Spojené státy evropské. A nedisponují také čtrnácti letadlovými loděmi se čtrnácti bojovými skupinami. Spojené státy jsou jedna země s jednotnou a obrovskou vojenskou silou. Jsou jedinou supervelmocí. A to má cenu oněch zhruba deseti až patnácti centů v kursu eura. Níž už se snad euro nepropadne. Ani se nezdá, že by jednotná měna prospěla obchodnímu postavení zemí, jež ji používají. Mají sice přebytek běžného účtu v zahraničním obchodu se Spojenými státy, ale nevypadá to, že by pro ně euro bylo mocnou zbraní v boji s konkurencí. Globální hráči Desítka, v níž má fond ICAP Euro největší podíly

GROUPE BRUXELLES LAMBERT 8,2 %*
BP 7,8
NESTLE 7,8
NOVARTIS 7,6
BAE SYSTEMS 7,3
ROYAL PHILIPS ELECTRONICS 7,1
GLAXOSMITHKLINE 4,6
LIBERTY MEDIA 4,4
DIAGEO 4,4
BARCLAYS 4,3

* procentní podíl v portfoliu fondu k 31. březnu 2002 Pramen: Institutional Capital Investing Forum

Copyrighted 2002 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jiří Vrbický


Čtěte také

elektrárna Počerady

Energetická jistota: stát hodlá elektrárnám začít platit za pohotovost od roku 2025

Ministerstvo průmyslu předběžně počítá, že zhruba za pět let by v Česku mohly začít…

před 4 hodinami

 Nový byt, ilustrační foto

Pojišťovny se chtějí vyhnout zdanění, nabízejí 10 miliard na dostupné bydlení

Pojišťovny chtějí investovat deset miliard korun do dostupného bydlení a sociálních…

před 5 hodinami

 Boeing 737

Odstavení letadel 737 MAX srazilo zisk Boeingu o polovinu

Čistý zisk amerického výrobce letecké techniky Boeing se ve třetím čtvrtletí meziročně…

před 6 hodinami

 Majitel CK Geotour Zdeněk Kukal

Majitel cestovky Geotour Kukal: Dusí nás populistická politika státu

Cestovní ruch je penny business - to znamená, že je postaven na nízkých maržích. Ohrozit…

před 6 hodinami

Miloš Zeman

Více moci pro Zemana. Prezident chce navrhovat vlastní zákony

Prezident Miloš Zeman chce uchvátit to, co se nepovedlo v éře budování státu ani T. G.…

před 6 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak stoupnout v očích zaměstnavatele? Titul má dnes skoro každý, na ERASMUS+ si však troufnou jen někteří
Co je dobré vědět o vratné jistotě u pronájmu?
Proč nepracovat na „procenta“?
Fotky a obrázky z internetu: kdy je možné je použít?
Máte volné peníze? A chcete, aby jich bylo víc?
Auta
Scania představuje novou generaci autobusů Citywide
Na výši slevy u ojetiny se výrazně podílí barva. Nejvíce ušetříte s béžovou
Jméno i podobu první elektrické Mazdy předčasně vyzradila média. MX-30 ujede až 240 km
Seznam kandidátů na Auto roku 2020 obsahuje dvě Škody, Teslu Model 3, nový Golf i Ferrari F8 Tributo
Tempomat Hyundai se přizpůsobí vašemu stylu jízdy. Ale jen pokud nejezdíte moc agresivně
Hry pro příležitostné hráče