Penzionů v Česku mírně ubývá

23. července 2007, 00:00 - (čtk)
23. července 2007, 00:00

UBYTOVACÍ ZAŘÍZENÍ Jeden nový pětihvězdičkový hotel a 22 čtyřhvězdičkových otevřelo loni své brány v České republice. Největší trh pro hoteliéry představuje stále Praha, kam přes loňský úbytek směřuje téměř 60 procent všech zahraničních turistů. V hlavním městě také vznikl zmíněný pětihvězdičkový hotel a 12 čtyřhvězdičkových.

UBYTOVACÍ ZAŘÍZENÍ

Jeden nový pětihvězdičkový hotel a 22 čtyřhvězdičkových otevřelo loni své brány v České republice. Největší trh pro hoteliéry představuje stále Praha, kam přes loňský úbytek směřuje téměř 60 procent všech zahraničních turistů. V hlavním městě také vznikl zmíněný pětihvězdičkový hotel a 12 čtyřhvězdičkových. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V celé České republice bylo koncem loňského roku celkem 35 nejluxusnějších hotelů, z toho 27 v Praze. Čtyřhvězdičkových ubytovacích zařízení je výrazně více – celkem 274, z toho 101 v Praze. Na druhé straně z trhu mizí penziony. Ty zaznamenaly rekord v roce 2003, kdy jich bylo dva a půl tisíce. Od té doby však jejich počet stále klesá. Loni zaniklo 22 těchto ubytovacích zařízení, ke konci roku jich tak zůstalo 2374. Zanikají také chatové osady a levné turistické ubytovny.

Podle experta na cestovní ruch Tomia Okamury bude úbytek malých hotelů a penzionů pokračovat i nadále. Je jich totiž příliš mnoho a jejich obsazenost kolem 30 procent je pod hranicí rentability.

Každoročně však roste zájem o luxusní ubytování; největší průměrnou vytíženost (přes 52 procent) mají právě pětihvězdičkové hotely.

Celkem se podle Okamury vejde na český trh zhruba 40 pětihvězdičkových hotelů a 550 hotelů čtyřhvězdičkových. „Je však třeba postavit kvalitní luxusní hotely i v ostatních turisticky zajímavých městech,“ řekl Tomi Okamura, podle nějž by určitě neměly o hosty nouzi.

„Kdyby byl pětihvězdičkový nebo minimálně čtyřhvězdičkový hotel mezinárodních standardů například v Litomyšli, tak bude zcela určitě plný,“ tvrdí.

Luxusní hotely v regionech jsou podle odborníků nutné, aby se tam podařilo přilákat solventní klienty například z východní Asie. Do deseti let prý bude čtyřhvězdičkový hotel běžným standardem i pro české občany. V pětihvězdičkových hotelích přespalo loni rekordních 43 513 českých občanů, přitom cena v takovém hotelu začíná na pěti tisících korunách za noc.

V počtu luxusních hotelů jsou na tom po Praze nejlépe západočeské lázně, kde se nachází dohromady pět pětihvězdičkových hotelů a 51 čtyřhvězdičkových. Ostatní regiony mají buď jeden, nebo žádný pětihvězdičkový hotel. Nejhůře je na tom Vysočina, kde pětihvězdičkový hotel chybí a čtyřhvězdičkové jsou pouze čtyři.

V celé České republice je 7616 hromadných ubytovacích zařízení, která nabízejí téměř 442 tisíce postelí. Nejvíce jsou zastoupeny hotely se třemi a méně hvězdičkami a již zmíněné penziony.

Meziročně se zvýšil počet kempů, přibylo jich třináct. Celkem je v republice registrováno 512 kempů, z toho nejvíce v jižních Čechách.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Chcete mít jako živnostník slušný důchod?
Rozhovor se zakladatelem Trip.market aneb jak si sestavit dovolenou podle vlastních představ
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Vyšel Vivaldi 1.13. Vylepšuje stahování a práci desítkami listů
Transcend RDC2: multifunkční čtečka karet pro smartphony (vyzkoušeno)
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít