Penta a spol. má smůlu

16. září 2011, 18:27 - Vadim Fojtík
16. září 2011, 18:27

Sazka

Soutěž o ovládnutí Sazky se blíží do finále. O vstup do firmy si to rozdají tři zájemci, uskupení PPF a KKCG proti společnosti Synot a firmě finančníka Pavla Tykače Charlcoal. Nikdo jiný už do tendru nezasáhne. Platí to i o společnostech Penta a E-Invest, které se ze soutěže o největší loterijní firmu vyřadily de facto samy. Penta s E-Investem, které výběrové řízení na Sazku shodně označují za šaškárnu, se totiž nezúčastní oficiálního tendru, připraví si vlastní. Hotovost, kterou je Penta ochotna za ovládnutí Sazky zaplatit, složí namísto u J&T Banky v Komerční bance. Obálku s nabídkou, kde upravila, jak tvrdí její zástupci, některé pasáže tak, aby nebyly obě strany znevýhodněny, zalepila do obálky a uschovala u notáře. Otevřít ji chce ve stejnou dobu, jako se budou otevírat oficiální nabídky na Sazku. Stejně tak učiní i společnost E-Invest, která navíc oznámila, že zapojí zatím nejmenovaného partnera. Obě firmy tím ale porušily pravidla oficiálního tendru, čímž ze souboje o loterijní firmu vypadly. Potvrdil to i insolvenční správce Sazky Josef Cupka. „Nabídky mimo oficiální tendr nepřijmu,“ prohlásil. Ostatně takové rozhodnutí ani udělat nemůže. Insolvenční zákon společně s dosavadním rozhodnutím soudu a věřitelského výboru mu to ani neumožňují. Navíc by musel počítat i s rizikem žalob od účastníků zákonného tendru. Jediným možným řešením v takové situaci by bylo tendr zrušit a vypsat nový. Cupka ale tuto možnost ani nepřipustil. Penta s E-Investem tvrdí, že pokud bude některá z jejich nabídek vyšší než ta vítězná v oficiálním tendru a Cupka ji odmítne, vystaví se odpovědnosti za poškození věřitelů. V případě vyšší nabídky v tendru budou obě firmy výsledky respektovat. Těžko v této souvislosti posoudit, kdo se pustil do větší šaškárny.
Vynořuje se navíc i několik zásadních otázek. Skutečně Penta a spol. tak touží po Sazce, nebo jen „honí“ čas? Fortuna, kde Penta ovládá majoritní balík akcií, totiž buduje loterii, která konkuruje Sazkou provozované Sportce. A není příhodnější doba, než když je největší konkurent, tedy Sazka, v problémech. Každý měsíc průtahů se hodí. Než dorazí nový investor s balíkem hotovosti, která největší loterijní firmě v zemi tak bytostně schází, její předkrizový tržní podíl se může o poznání zmenšit. Takovou situaci se nepodaří zvrátit ani se stovkami milionů korun vynaloženými na reklamní kampaň. A Fortuna z toho samozřejmě profituje.
Navíc, paralelní nabídky Penty v privatizačních a podobných kláních nejsou nic nového. Jen namátkou: v roce 2005 prodával stát své majoritní podíly ve dvou společnostech, ve firmě Vítkovice Steel a v Severočeských dolech. Z tendru na vítkovickou společnost komise pro porušení privatizačních podmínek Pentu vyřadila. Zvítězil ruský Evraz Holding, který za Vítkovice Steel zaplatil 7,05 miliardy korun. Penta po svém vyřazení tvrdila, že je za vítkovickou společnost ochotna zaplatit přes devět miliard korun. Obdobné to bylo i s privatizací Severočeských dolů. V září 2005 se rozhodl Paroubkův kabinet prodat Severočeské doly zhruba za devět miliard korun firmě ČEZ. I tady Penta mimo soutěž v médiích oznámila, že je ochotna zaplatit jedenáct miliard korun. (foj)

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít