PENÍZE ZA FOND POMOHLY BANCE - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

PENÍZE ZA FOND POMOHLY BANCE

, Martina Martinovičová,
PENÍZE ZA FOND POMOHLY BANCE
Zdroj: Euro.cz

Citibank provede hloubkovou kontrolu v ostravském finančním domě

Skupině Union Group se koncem loňského roku podařilo zažehnat problémy, které hrozily Union bance se špatnými úvěry, a tudíž i s celoročními výsledky hospodaření. Těsně před Vánoci, 22. prosince, totiž podepsala smlouvu o prodeji své největší devizy v holdingu, a to Vojenského otevřeného penzijního fondu (VOPF), se společnostmi Credit Suisse Group a švýcarskou pojišťovnou Winterthur. Ty měly získat celkem 96 procent akcií fondu, který je největší na českém trhu.
„Cenu transakce nemohu prozradit. Tato akvizice společnosti Winterthur však bude součástí tiskové konference příští týden, řekl minulý pátek v rozhovoru pro týdeník EURO Michal Donath z agentury Donath–Burson Marsteller. Podle našich informací Winterthur za Vojenský otevřený penzijní fond nabízel zhruba 2,8 miliardy korun.
Výnos z prodeje, který lze odhadnout v řádu miliard korun, tak mohl posílit Union banku a zřejmě výrazně pomohl i výsledkům jejího hospodaření ještě za rok 2000. „Za loňský rok očekáváme černou nulu, řekl týdeníku EURO mluvčí banky Josef Řeřicha. Potvrdil rovněž, že výnos z prodeje VOPF byl použit na pokrytí vnitřního dluhu Union banky. Tím by se banka zřejmě měla zbavit rizika souvisejícího s úvěry za více než pět miliard korun, na které upozornil její auditor už ve výroční zprávě za rok 1999. „Banka je vystavena riziku spojenému s koncentrací úvěrů v celkové výši 5413 milionů korun, které byly poskytnuty společnostem, jež jsou akcionáři Union Group, nebo jsou majetkově či personálně propojeny s některými významnými akcionáři Union Group, uvádí se ve výroku auditora. Tyto úvěry sloužily na financování akvizic Union Group. Auditor ve zprávě uvedl, že splacení těchto úvěrů „souvisí s procesem vstupu investora či investorů do skupiny .

Kompromis.
Dlouhé výběrové řízení začal Union Group na podzim roku 1998. Jeho cílem bylo vybrat strategického partnera. Skončilo ovšem zřejmě jistým kompromisem. Konsorcium švýcarské investiční společnosti Credit Suisse First Boston a pojišťovny Winterthur se nestalo strategickým partnerem holdingu, jenž si tedy dál zachovává své původní akcionáře.
Přitom ještě koncem listopadu loňského roku uvedla předsedkyně představenstva Union Group Marie Parmová v listu MF Dnes, že „konsorcium CS First Boston a Winterthur předložilo lepší nabídku a ještě do konce letošního roku by se mělo stát největším akcionářem skupiny . Ovšem je zjevné, že partnera pro celou skupinu se najít nepodařilo. Bude se tedy na základě mandátních smluv dále prodávat po částech. Zatím byl prodán VOPF a uzavřeny mandátní smlouvy o prodeji obou bank z holdingu (Union banka a Bank Przemyslowy) plus dohoda mezi společností Winterthur a Union bankou o společném postupu při rozvoji nových služeb, které by měly zajistit jejich expanzi na českém trhu.
„Cíl, který jsme si stanovili pro rok 2000, včetně získání strategického partnera se nám podařilo splnit zhruba na sedmdesát procent, tvrdí Řeřicha.

Do června.
Holdingu Union Group se nicméně podařilo obejít bez státní záruky za některé úvěry pro Union banku. Tu požadovali ostatní zájemci a stát ji údajně nechtěl bance poskytnout.
Union by se tedy měla prodávat zřejmě již s auditovanými výsledky za rok 2000. Auditorem banky je společnost Deloitte & Touche. Aranžérem prodeje bude na základě podepsaných smluv společnost CS First Boston, a to jak Union banky, tak Bank Przemyslowy. Jak týdeníku EURO potvrdil Vladimír Šolc z CS First Boston, trvá mandát do konce června. O podrobnostech nechtěl hovořit. „Dohodli jsme se, že informace budeme poskytovat pouze společně všechny čtyři společnosti, tedy Union Group, Union banka, CS First Boston a Winterthur. Společně budeme vystupovat i na finančním trhu, uvedla pouze Marie Parmová.
Podle informací týdeníku EURO jsou ve hře o Union banku stále titíž zájemci, tedy rakouská Raiffeisen Zentralbank, francouzská BNP Paribas, rakouská investiční banka Gutmann & Cie a americká Citibank. Pro ni nyní chystá Union banka data room, aby mohla provést v bance hloubkovou kontrolu. Původně se hovořilo o tom, že Citibank má být součástí konsorcia CS First Boston a Winterthur, ovšem to ředitel pražské CS First Boston Michal Šušák odmítl.

Další na prodej.
Prodány by měly být i další společnosti holdingu Union Group. O Investiční společnost Union mají podle informací týdeníku EURO zájem tři investoři. „Vedeme jednání o možnosti podílet se na poradenství při prodeji Investiční společnosti Union a Union pojišťovny. Zatím však nic není podepsané, řekl v rozhovoru pro týdeník EURO ředitel Gutmann & Cie Praha Karel Goláň.
Informace z trhu hovoří o tom, že o Union pojišťovnu neprojevila zájem Winterthur proto, že oba ústavy mají příliš odlišné pojistné plány a jejich strategie by nebylo možné sloučit. Nicméně vážný zájemce o Union pojišťovnu existuje. Má jím být velká zahraniční pojišťovna, jež zřejmě v současné době provádí v Union pojišťovně takzvanou due diligence.