Peníze se přestěhovaly z peněženek na karty

16. června 2008, 00:00 - Libuše Frantová
16. června 2008, 00:00

BANKOMATY - I když první platební karta byla vydána v USA už v roce 1914, většina Čechů se s kartami osobně setkala až po pádu komunismu. Do té doby dostával každý výplatu v hotovosti na ruku a úspory si ukládal na vkladní knížku. Dnes připadá na každého Čecha jedna platební karta a život bez ní už si málokdo dokáže představit.

Po pádu poslední komunistické vlády bylo jasné, že pokud se chce Československo zapojit naplno do mezinárodního obchodu, musí se přizpůsobit jednotnému mezinárodnímu platebnímu systému. V roce 1990 došlo k liberalizaci československého bankovnictví. Státní bance československé byly odňaty úkoly, které nesouvisely s úlohou centrální emisní banky. Ty byly předány nově vzniklé Komerční bance a Všeobecné úvěrové bance.

Kromě těchto dvou bank, České a Slovenské spořitelny, Živnostenské banky a ČSOB začalo poskytovat peněžní služby občanům a firmám také několik desítek nově vzniklých peněžních ústavů. Tyto zásadní změny vedly k tomu, že banky začaly svým klientům nabízet moderní peněžní služby. Ale všem vzhledem k padesátileté existenci plánované ekonomiky chyběly zkušenosti i informace. Jako účelné se proto ukázalo spojit úsilí bank s cílem vybudovat moderní systém platebních karet a využít zahraničních zkušeností.

Bankomaty zemí českých, spojte se

Situaci v této oblasti před patnácti lety popisoval ve třináctém čísle Profitu z roku 1993 Milan Kříž. „Banky brzy pochopily, že i když si v jiných oblastech konkurují, bylo by pro ně a zejména pro klienty výhodné vytvořit jednotný systém peněžních automatů tak, aby bylo možné si například v bankomatu Komerční banky vybrat peníze na kartu Investiční banky. Na podporu vytvoření jednotného systému bylo v únoru 1992 založeno Agrobankou, Čs. obchodní bankou, Investiční bankou, Komerční bankou, Poštovní bankou, Tatra bankou a Všeobecnou úvěrovou bankou Sdružení pro bankovní karty (činnost však vyvíjelo již v roce 1991), orientující se na produkty Eurocard/MasterCard International.

Jak nám řekla Eva Kárníková, předsedkyně sdružení, cílem je vybudovat jednotnou univerzální síť peněžních automatů a platebních terminálů, které budou přístupné všem klientům členských bank sdružení a zahraničním držitelům karet označených ochrannými známkami Eurocard/MasterCard, Cirrus (síť se připravuje pro přijímání platebních karet Eurocheque a Maestro),“ uvádí v článku s názvem Spojené bankomaty české. Členem sdružení bylo čtrnáct českých a moravských bank. Nebyly mezi nimi dvě, které v Československu začaly vydávat platební karty ještě před rokem 1990 – Česká spořitelna a Živnostenská banka.

Průkopnictví přineslo spořitelně vedle výhody (nabídla v bývalém Československu první moderní bankovní službu) i nevýhody v podobě tehdy existujícího embarga na určité technologie. „Bankomaty spořitelny totiž převážně pracují v systému off-line, což je systém, který neumožňuje kontrolu, zda má klient pro tento výběr dostatečné množství prostředků na účtu. To je také důvod, proč je u bankomatů spořitelny poměrně nízký limit vybírané částky. Ve světě se postupně přechází k systému on-line, který tento nedostatek odstraňuje,“ vysvětloval v devadesátých letech Profit.

BANKOVNÍ KARTY

Platební karta – umožňuje vybírat hotovost na přepážce v bankách, z bankomatů, nebo platit v obchodech a v restauracích za zboží či služby. Podle typu zúčtování transakcí existují dva druhy platebních karet: debetní a kreditní.

Debetní karta – pro její použití musí mít klient na účtu v bance dostatek peněz. Veškeré transakce jsou promptně zúčtovány na vrub účtu.

Kreditní karta – její majitel platbami čerpá úvěr. Jeho splácení probíhá později. U této karty je stanovena minimální částka, kterou musí klient v pravidelných intervalech splácet.

Embosovaná platební karta – reliéfně je na ní vyznačeno jméno majitele a číslo karty.

Nejhustší síť bankomatů měla spořitelna

Čtrnáct bank tehdy nabízelo produkty Europay International a MasterCard International, což jsou platební karty Eurocard/MasterCard, Cirrus, Maestro a Eurocheque. Vydavatelem karty byla vždy domácí banka. „Europay poskytuje logo, informace a přístup do systému, za což samozřejmě domácí banky platí. Finanční, technická a organizační náročnost vydávání karet je důvod, proč z čtrnácti členů sdružení vydávají karty zatím jen Agrobanka, Československá obchodní, Investiční a Komerční banka. I u těchto čtyř bank se však liší podmínky pro vydávání karet, a to jak na korunový, tak na devizový účet,“ upřesnil tehdy Profit. Od dubna 1993 začal v Česku fungovat domácí clearing zřízený sdružením ve spolupráci s českou firmou I.S.C. MUZO, který propojil peněžní automaty členů sdružení (všechny v systému on-line) a umožnil tak vybírat bez ohledu na to, která banka kartu vydala (do systému nebyly zapojeny bankomaty spořitelny). Zároveň byla v centru uložena informace o maximální částce, kterou si mohl daný klient vybrat.

„Automaty budou propojeny buď přímo, nebo přes autorizační centra jednotlivých bank. Kontrola karet vydaných v zahraničí je zajištěna napojením centra na středisko v Bruselu (pro evropské karty), nebo v New Yorku. I když bankou s největším počtem bankomatů zůstane v budoucnu patrně stále Česká spořitelna, sdružení by mělo mít ke konci roku 1993 přibližně stejně hustou síť. K 31. prosinci 1992 vlastnila v Praze spořitelna 27 peněžních automatů a Sdružení pro bankovní karty jich mělo 21 (nalézt je lze například ve stanicích metra, obchodních domech a v pobočkách bank),“ přibližuje začátky nové formy bankovnictví autor článku.

Jedna kapsa prázdná, nákup uskutečněn

První bankomat byl u nás instalován v lednu 1989. Výběr peněz ale umožňoval pouze zaměstnancům České spořitelny. Postupně začalo bankomatů přibývat a mohl je využívat každý. V roce 2002 měli klienti bank možnost vybírat už z téměř dvou tisíc bankomatů. Užívali si výhody, že nemusí u sebe nosit peníze v hotovosti. Ale počet bankomatů v Česku byl stále ještě ve srovnání s vyspělými evropskými zeměmi nízký. Na jeden milion obyvatel připadalo v roce 2002 v Česku 200 bankomatů, v Dánsku to bylo přes 500, v Portugalsku 900 a ve Španělsku dokonce 1100 bankomatů.

Dnes už slouží Čechům přes tři a půl tisíce bankomatů, které již většinou nenabízejí pouze výběr peněz, ale i dobíjení mobilních telefonů, placení složenek nebo informace o úvěrovém limitu. Platební kartou je možné platit také u desítek tisíc obchodníků.

Odborníci bankomatům předvídají úspěšnou budoucnost navzdory další vymoženosti, že lidé budou čím dál více využívat možnosti výběru peněz i při platbě kartou u obchodníka (takzvaný cashback). Češi si na tuto novinku rychle zvykají, i když ve světě nepatří k nejužívanějším. Například ve Francii nebo Rakousku, kde je velmi hustá síť bankomatů, cashback lidé příliš nevyužívají.

V budoucnu se podle odborníků budou bankomaty stále více blížit bankovním terminálům, na nichž budou klienti smět provádět i další bankovní operace, podobně jako v internetovém bankovnictví. Už dnes zájemci mohou na řadě bankomatů nejen vybrat peníze, ale také je vkládat. Na přibližně padesáti zařízeních si v současné době bez problémů vyberou hotovost díky hlasovému výstupu, který navádí na klávesnici, i nevidomí.

S rozvojem bankomatů se také objevují případy jejich napadení nebo krádeží celých zařízení. Proto se banky snaží bankomaty lépe zabezpečit. Peněžní ústavy už standardně zajišťují proti zneužití i karty – čipem a magnetickou páskou.

Platební kartu už má skoro každý

Spolu s rozšiřováním sítě bankomatů se postupně zvyšoval i zájem o platební karty. Tuzemskému trhu zatím stále vládnou debetní karty, které jsou vydávány k bankovnímu účtu. V posledních letech ovšem zažívají boom i kreditní karty, které umožňují půjčování peněz. Kreditní karty dominují hlavně v západní Evropě a USA.

Podle údajů karetní asociace MasterCard vydaly finanční instituce (banky i splátkové společnosti) ke konci roku 2007 v Česku přes deset milionů platebních karet. Samotné banky poskytly svým klientům přes osm a půl milionu karet, z toho je sedm milionů debetních a jeden a čtvrt milionu kreditních. Platebními kartami proběhlo vloni 152 milionů bankovních transakcí s objemem téměř 555 miliard korun.

Lidé v Česku si na platební karty zvykají rychle a život bez nich si už většina lidí nedokáže ani představit.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít