Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Protext Video: Konference CyberCon Brno 2019

Moderní technologie jako nástroj vládnutí, sociální inženýrství, novinky z oblasti…

Pronajaté auto vás může vyjít levněji než vlastní

Dvě třetiny Čechů si pořizují vozy maximálně za 200 000 korun. Volí tedy často starší…

Jak absolventi hodnotí náplň MBA studia? Zjistili jsme v unikátním průzkumu!

Jsou absolventi MBA studia spokojeni s jeho obsahovou náplní? Jak hodnotí odbornou a…

PENÍZE ROZDĚLILY STAROU PARTU

01. srpna 2001, 16:13 - Jiří Pšenička
01. srpna 2001, 16:13

Vodní hospodářství

Správy povodí českých vodních toků budou po pěti letech znovu přemalovávat firemní tabule, tentokrát z akciových společností na státní podniky. Nemusí to být naposledy.

Podle usnesení vlády z minulého týdne bude do konce srpna převedeno právo hospodaření k majetku státu, který byl od roku 1994 v držbě pěti státem ovládaných akciových společností Povodí (Vltavy, Ohře, Labe, Moravy a Odry), na státní po dniky. Akciové společnosti do půli prosince vstoupí do likvidace. Hádky o to, jak mají být vodní toky spravovány a zda někdejší rozhodnutí ministra Františka Bendy o odstátnění bylo právoplatné, by tak měly skončit.

Možná ne definitivně. Připravuje se totiž nový vodní zákon, který má šanci leccos zvrátit. Kdo prodává vodu, má v rukou moc i peníze. Podniky Povodí, které jsou živy převážně z prodeje vody, skýtají majetek v účetní hodnotě přes 18 miliard a tržní až 40 miliard. Spor o vliv na Povodí během let dokázal rozdělit české vodohospodáře, často bývalé spolužáky, přátele a kolegy, na dva nesmiřitelné tábory. Na ty, kteří od začátku podporovali vytvoření pseudosoukromých akciových společností a získali v nich dobře placené posty, a druhou skupinu, která nezískala nic a privatizaci považovala za nelegální a žádala opětovné zestátnění.

Neformálním vůdcem prvních - skupiny šéfů akciových společností Povodí - je ředitel Povodí Vltavy Petr Hudler. Jeho odbornou autoritu zesílila i pověst nejbohatšího vodohospodáře. (Založil společnost HBSW, která od roku 1992 vyrábí Dobrou vodu. V roce 1996 byla prodána nizozemské Ronaldsay.) „Systém akciových společností prokázal životaschopnost. Podezření z tunelování byla nesmyslná - akce čisté ruce nic nezjistila, brání Hudler stávající formu. Zároveň se ptá, zda české právo vůbec umožňuje „jen tak převádět majetek do státního podniku a akciové společnosti likvidovat.

Skupinu Hudlerových oponentů vedou lidé z Nadace vodních cest, svého času zaměstnanci Ekotransu Moravia (společnosti vzniklé v polovině roku 1989 s podporou Agrokombinátu Slušovice, která chtěla umělým kanálem propojit Dunaj, Odru a Labe a rozšířit v zemi vodní dopravu). Jedná se hlavně o Josefa Podzimka a Petra Formana. První byl generálním ředitelem Ekotransu, druhý pracoval v Ekotransu jako náměstek, později byl krátce i náměstkem ministra dopravy. Právě zájem o vodní cesty byl podle Podzimka prvotním důvodem zahájení boje. „Šokovalo nás, že by nějaká soukromá firma měla být vlastníkem vodních cest. Ve zkrachovalém Ekotra nsu učinili neblahou zkušenost, že vodní cesta se budovat a spravovat podnikatelským způsobem nedá. „Dovedu si představit akciové společnosti pouze jako čistě soukromé obslužné firmy, které se budou ucházet o veřejné zakázky - provozování vodní ch cest, opravy vodohospodářských děl. Ať si pan Hudler podniká, ale za své peníze!

Tak, jak jsou rozděleni soukromí vodohospodáři, jsou rozděleni i příslušní úředníci. Oba tábory, zastánců i odpůrců akciových společností, totiž mají „své lidi na ministerstvech zemědělství, dopravy, životního prostředí i financí. Významnou a velmi vlivnou oporou modelu akciových společností je po několik let Jan Plechatý, vrchní ředitel sekce vodního hospodářství na ministerstvu zemědělství. Plechatý však žádné dvě válčící skupiny nevidí: „Je jedna velká skupina vodohospodářů a proti nim stojí několik jedinců. Nepopírá však, že jeho ministerstvo se přes nesouhlas ostatních resortů do poslední chvíle snažilo o prosazení takzvané legislativní cesty řešení problému. Ta by, oproti vládou nakonec přijaté exekutivní cest ě, spočívala v přijetí zvláštního zákona, který by definitivně „zlegalizoval činnost akciových společností. Plechatý je stále „vnitřně přesvědčen , že by tato varianta byla lepší a levnější.

V tom je ve shodě s manažery Povodí. Mluvčí Povodí Odry Petr Kudela týdeníku EURO řekl, že s přechodem na státní podnik budou muset všichni pracovníci dostat výpověď, a pokud nepodepíší novou smlouvu se státním podnikem, i odstupné. Bude prý třeba také změnit smlouvy s dodavateli a odběrateli, provést ocenění majetku, účetní závěrku s auditem a jiné. Mimoděk dodal, že zaměstnanci se bojí i snižování platů. Z toho však mít strach asi nemusí - státní podnik není rozpočtová organizace a tabulky se na něj nevztahují (královské příjmy šéfů Českých drah jsou toho dokladem).

Změní se tedy něco? Možná to, že se nové podniky budou muset daleko více držet zákona o zadávání veřejných zakázek a budou (nezpochybnitelně) podléhat státním kontrolám. Nebude to asi na škodu. Ministr zemědělství Jan Fencl sice minulý týden u vedl, že kontrola hospodaření, která byla v Povodích uskutečněna, nezjistila žádná závažná provinění, ale není to tak docela pravda. Dílčí kontrola ministerstva financí (zprávu má týdeník EURO k dispozici) pochybení našla. Například nesprávnou kalkulaci cen povrchové vody (byly do ní zahrnuty náklady na reprezentaci, pohoštění, dary, pokuty, manka). Byl porušován i zákon o zadávání veřejných zakázek a chybně nakládáno s dotacemi. Zlehčovat prohřešky tohoto druhu by ministr neměl.


Čtěte také

Profesor Ivan Vaníček, majitel rodinných lesů na Lnářsku.

Profesor Vaníček: Musíme dřevo dostat z lesa

Nepotřebujeme dotace, potřebujeme hlavně odbyt, říká Ivan Vaníček, správce rodinných lesů…

před 4 hodinami

ilustrační foto

Co je horší: cholesterol, nebo léky na jeho snižování?

Ještě před pár lety byl cholesterol démonizován a proklínán. Potraviny, které jej…

před 5 hodinami

 Důchodce, ilustrační foto

Nepracovat do smrti? Na předčasný důchod je potřeba naspořit miliony

Na otázku, kolik je třeba mít našetřeno, aby člověk mohl s klidem nadobro zabouchnout…

před 6 hodinami

  Zbraslav sice není závodem v klasickém slova smyslu, adrenalin je ale na tvářích zúčastněných jasně patrný

Poctivé oktany. Legendární závod Zbraslav - Jíloviště přilákal davy milovníků veteránů

Vůně spáleného benzinu, ricinového oleje a hořícího brzdového obložení. K tomu zdánlivě…

před 7 hodinami

Události  Strom napadený kůrovcem - ilustrační foto

Zlý zákeřník ten kůrovec. Kalamita postihla Šumavu už před 150 lety

Podle spisovatele Serváce Hellera tenkrát „zmizel leckterý prales, jenž druhdy…

před 8 hodinami

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Jak vylepšit životopis, abyste zaujali
9 mýtů ohledně dluhu na zdravotním pojištění
Porušení zákazu předjíždění: Jaké jsou sankce, kolik bodů a hrozí zákaz řízení?
Abyste nebyli u pracovního pohovoru překvapeni…
Státní svátky 2019 - jak vycházejí podzimní svátky a Vánoce?
Auta
Galerie: 12 přestaveb Hondy CB1000R připomíná 50. výročí…
Připraven na zimní sezónu: Obytný Kamaz má saunu i nádrž na vodku
Přehledně: Kolik stála auta v Československu na konci 70. let?
Čistší budoucnost, ale se spalovacími motory? Lidstvo je o kousek blíž technologii, která to umožní
Až 790 palců a rozlišení 16K. Sony chystá „televizor“ snů
Hry pro příležitostné hráče