Peníze nejsou motivace

03. října 2005, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
03. října 2005, 00:00

IVO NOVÁK: Živil se jako kartograf a věnoval se orientačnímu běhu. Pro svého koníčka si chtěl s kamarády vyrábět speciální mapy. Nakonec to dopadlo jinak. Ivo Novák je vystudovaný kartograf a v soukromí také orientační běžec.

IVO NOVÁK: Živil se jako kartograf a věnoval se orientačnímu běhu. Pro svého koníčka si chtěl s kamarády vyrábět speciální mapy. Nakonec to dopadlo jinak.

Ivo Novák je vystudovaný kartograf a v soukromí také orientační běžec. Ještě předtím, než si pořídil vlastní kartografickou firmu, mapoval terény pro orientační běžce například ve Francii, Itálii, Švédsku či Německu. V roce 1991 si v Roztokách u Prahy založil firmu Žaket, jejíž hlavní náplní byla kartografická tvorba map pro orientační běh. Pojmenoval ji po časopisu pro orientační běžce, který léta vycházel jako samizdat.

VYPLATÍ SE HLAVNĚ PRAHA

Velmi brzy pochopil, že tu chybějí mapy jiného druhu. Hlavně mapy měst, protože kromě Prahy a pár větších měst nikdo mapu neměl. Žaket se tedy dal do městských plánů.

„Dnes už je boom map menších měst pryč. Jsou agentury, které jim sice udělají spíš omalovánku než mapu, ale levněji,“ podotýká Novák.

V současnosti podle něho živí firmu mapy Prahy a autoatlasy, ať už jde o prodejní edice nebo firemní tituly. Jeho firma dělá i omezenou řadu turistických map. „Nemáme ambice pokrýt celou republiku. Souvisí to s aktualizací. Pokud někdo tvrdí, že je schopen aktualizovat kontinuálně celou republiku, tak to není pravda. Fyzicky to sice reálné je, ale nikoli ekonomicky,“ uvádí Novák. Zajímavých území je totiž podle něho u nás tak dvacet procent.

Žaket vyrábí i řadu map informačních - hrady, zámky, zajímavosti, památky, vodáckou mapu, terény pro horolezce. Prodávají se jich desítky kusů ročně a většina z nich, s výjimkou hradů, zámků a turistických zajímavostí, je prodělečná. Zato pražských map se prodávají statisíce.

Žaket živí dvacet lidí a ti se zdaleka nezabývají jen kartografií. Novák má i tiskárnu a součástí firmy je grafické studio. I když většinu činnosti naplňují mapy, postupně se na ně nabalily i další zakázky, jako například vizitky nebo letáky. „Pro řadu společností děláme všechno od polygrafie včetně třeba jednou za dva roky mapu. Jsou to hotely, autopůjčovny, cestovky,“ říká Novák.

Obrat je podle Nováka roky stálý a dělá kolem dvaceti milionů korun ročně. Dnes už prý dávno není doba na zvedání cen výrobků, marže jsou seškrcené a šetřit se musí uvnitř firmy. „To, co děláme, uživí dvacet lidí a pokud neuděláme fatální chybu, bude to fungovat dál,“ říká majitel Žaketu.

DO RIZIKA NEJDU

Firma si vydělá na potřebné investice. Její majitel je totiž člověk, který si nerad půjčuje. „Mám věci dobře rozmyšlené a nepouštím se do toho, na co nemám. Nejsem na peníze, pro mne nejsou žádnou motivací. Pro mne je důležité, aby firma fungovala, lidé tu byli spokojení, a tím pádem jsem spokojený i já. Jestli mi tu někdo zatřepe deseti miliony před nosem a mně se ta zakázka nezdá, tak do ní nejdu,“ krčí rameny Novák.

Vychází z vlastních špatných zkušeností. A ty jsou takové, že smlouvy mezi obchodními partnery jsou v tuzemsku vlastně k ničemu. Poctivý klient zaplatí i bez smlouvy a nepoctivý zase nezaplatí, i když písemná smlouva existuje. „Mám třeba vyhraný soud a zaplaceno jsem nedostal ani po soudním rozhodnutí. Kauza se táhla sedm let. Dlužili nám asi 450 tisíc. Mezitím se změnily zákony a museli jsme stáhnout část žaloby. Nakonec jsme vysoudili něco přes tři sta tisíc. Právní zastoupení mne stálo 60 tisíc a celý výsledek je ten, že mám papír, že jsem vyhrál soud. Vymahatelnost rozsudku není žádná,“ uvádí Novák.

DNEŠNÍ ŽAKET STAČÍ

K dalšímu zvětšování firmy podle něho není důvod. „Jsou to jen starosti navíc. Teď už to běží v podstatě samo,“ říká. Jeho původní představa byla tři čtyři orientační běžci, kteří si dělají mapy na prázdniny, kam vyjedou po závodech do světa. Firma zaměstnávající dvacet lidí se původnímu záměru dost vzdálila.

„Je to určitá svoboda, že si můžu do práce přijít kdykoliv mezi čtvrtou a pátou ráno a odejít kdykoli mezi desátou a jedenáctou večer. Na dovolenou můžu odejet teoreticky, kam chci, prakticky nikam,“ vtipkuje na téma podnikání Novák. Sedm těžkých let budování firmy, kdy takto opravdu fungoval, má už za sebou. „Dnes už mám spoustu volného času. Mohl jsem si například dovolit odjet na měsíc do Himálaje,“ dodává.

Ing. IVO NOVÁK

Vystudoval kartografii, a ta ho vlastně dodnes živí. Vybudoval firmu, která si dlouhodobě drží dvacetimilionový obrat a zaměstnává dvě desítky lidí. Její základ byl v tvorbě map. Na trhu mu konkuruje další desítka firem, ve většině z nich prý figurují lidé, kteří mají stejného koníčka jako Novák -orientační běh.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít