Peníze na příděl

21. ledna 2009, 17:15 - Lukáš Novotný
21. ledna 2009, 17:15

Potíže peněžních ústavů vyvolávají obavy o platební schopnost Velké Británie

Zamrzlý úvěrový trh přiměl minulý týden britského premiéra Gordona Browna k radikálnímu řešení. Jeho kabinet oznámil další balík státní pomoci, která počítá s vykoupením špatných aktiv z bilance bank v objemu až 100 miliard liber. „Jakákoli intervence je pozitivní. Myslím, že trh odpoví kladně. Ještě ale není po všem,“ hýřil ještě minulé pondělí optimismem bankovní analytik Mark Durling ze společnosti Brewin Dolphin. Hluboce se však mýlil. Následovalo totiž varování Royal Bank of Scotland (RBS), že by kvůli zhoršení úvěrové krize mohla za loňský rok prodělat až 28 miliard liber, což by byla největší dosud vykázaná ztráta společnosti ve Velké Británii. Akcie bank se zhroutily o desítky procent a britská libra propadla vůči dolaru na sedmiapůlleté minimum.
Okamžitě zesílily hlasy volající po znárodnění některých problémových peněžních ústavů. Například vlivný labouristický poslanec John McFall vidí řešení v úplném zestátnění Lloyds Banking Group a RBS, pochopitelně „ve jménu finanční stability“. Nicméně ministr Paul Myners, který má vládě na starosti City, se postavil proti.
Objevily se ale i spekulace, že by ratingové agentury mohly snížit úvěrové hodnocení celé země. To by prudce zvýšilo náklady na vzrůstající vládní dluh této páté největší světové ekonomiky. Mezi 16. a 21. lednem stoupl výnos desetiletých vládních dluhopisů z 3,30 na 3,54 procenta. Stát si tedy bude muset připlatit, aby vůbec získal peníze na své záchranné operace. Pokud má v úmyslu půjčit si 118 miliard liber během letošního a příštího roku, jakože skutečně má, důvěra zahraničních investorů by se mohla otřást. „Je konec. Nerad to říkám, ale na Británii bych už si nevsadil ani dolar,“ řekl agentuře Bloomberg známý americký investor Jim Rogers, jenž zároveň vyzval k prodeji britské měny.
Ocitla se tedy Velká Británie, podobně jako před nedávnem Island, na pokraji bankrotu a je načase přivolat na pomoc Mezinárodní měnový fond? Pravděpodobně ne, alespoň zatím. Spojené království má totiž v ruce jeden měnový nástroj, kterým Island nedisponoval: takzvané kvantitativní uvolňování. Jde zjednodušeně o to, že centrální banka poskytne prostřednictvím nákupu rizikových aktiv peněžním ústavům potřebnou likviditu a bude doufat, že začnou ve větší míře půjčovat. Takovou cestu naznačil minulý týden i guvernér Bank of England Mervyn King, když uvedl, že tyto nákupy začnou spíše behěm týdnů než měsíců.
V tuto chvíli není jisté, jak to všechno dopadne, obzvlášť v situaci, kdy peníze na sanaci bankovního sektoru a povzbuzení ekonomik shánějí i další státy. Jak ale trefně podotkl James Hughes ze společnosti CMC Markets: „Britská vláda riskuje. Vypadá jako obří banka s nějakými legislativními funkcemi jako přílepkem.“

BOX
Špatné načasování RBS přišla v uplynulých dvanácti měsících o 90 procent tržní hodnoty. Na kolena ji srazilo zejména převzetí části nizozemské skupiny ABN Amro. Akvizice aktiv investičního bankovnictví ABN Amro se uskutečnila tři měsíce před vypuknutím úvěrové krize a britský ministr financí Alistair Darling ji označil jako „katastrofální“. Royal Bank of Scotland zaplatila za ABN Amro přibližně 100 miliard dolarů. Dnes by si za stejné peníze pořídila svého britského konkurenta HSBC (81,5 miliardy dolarů) i americkou Citigroup (15,3 miliardy dolarů), případně místo ní německou bankovní jedničku Deutsche Bank (9,2 miliardy dolarů). A ještě by pár drobných miliard zbylo, třeba na poskytování úvěrů…

BOX 2
Vlámská injekce pro KBC S problémy se potýká také belgický finanční ústav KBC, jehož součástí je ČSOB. Pomoc poskytne vlámská vláda, která minulý čtvrtek rozhodla firmu sanovat dvěma miliardami eur. Výměnou dostane účast na kapitálu, avšak bez hlasovacího práva. KBC oznámila, že odepsala úvěry za 1,9 miliardy eur, celkově se tak odpisy za loňský rok vyšplhaly na čtyři miliardy eur. Ztráta skupiny za rok 2008 činí 2,5 miliardy eur. KBC dostala podobně jako další belgické ústavy Fortis a Dexia už na podzim pomoc od belgického státu ve výši 3,5 miliardy eur. Nová finanční injekce by měla umožnit posílení kapitálu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kryptoměnová jízda prvních prosincových dní
Už jste natankovali zimní naftu? Pokud ne a teploty klesnou na ?7 °C, můžete mít potíže
Co když zemře kandidát na prezidenta, nebo rovnou prezident?
Převod dovolené z roku 2017 do nového roku
Banky mění hypoteční sazby jak na běžícím pásu
Auta
Renault Sport lákal na velké vánoční překvapení. Výsledek…
„Ostrá“ Škoda Fabia se nakonec jmenuje R5. Na chvíli to bude jediný čtyřválec v nabídce
Jak postupovat při přepisu a odhlášení vozidla
Je vám 760 koní v Chevroletu Corvette ZR1 málo? Hennessey nabízí přes 1200 koní
Ares Panther je reinkarnace De Tomaso Pantera s technikou Lamborghini
Technologie
Předvánoční dávka aktualizací od Microsoftu vyšla. Byly vyřešeny všechny známé problémy
Grim Fandango Remastered je teď zdarma. Stáhněte si legendární adventuru
Vánoční tip: Poslouchejte české koledy po celý den z internetového rádia
AMD vydává „adrenalinový“ ovladač pro Radeony: spousta novinek, OSD, mobilní aplikace
6 tipů na nejlepší přehrávače do obýváku [Vánoce 2017]
Hry pro příležitostné hráče