Penaltový rozstřel

07. září 2011, 13:34 - Ondřej Hergesell
07. září 2011, 13:34

Souboj o nového vládce české kopané vrcholí. Získá totiž zásadní vliv nad tři čtvrtě milionem sportovců a půlmiliardou fotbalových korun

Když na konci června roku 2009 zvítězil Ivan Hašek s obrovským náskokem ve volbě předsedy fotbalového svazu, zhmotnilo se očekávání takřka celého národa o tolik potřebné obrodě nejpopulárnějšího českého sportu. Bohužel spasitel fotbalu, jak byl Hašek v duchu obrovského očekávání označován, v čele hnutí nevydržel ani dva roky a letos v červnu rezignoval. Ať se pro tento krok rozhodl z jakéhokoli důvodu, negativně jím překvapil fanoušky i fotbalové funkcionáře a zanechal za sebou spoustu nedodělané práce včetně několika nepříjemných kauz. O to těžší roli bude mít jeho nástupce v předsednickém křesle, ať to bude dosavadní místopředseda svazu Jindřich Rajchl nebo majitel prvoligového Jablonce Miroslav Pelta. Obrody českého fotbalu je navzdory drtivému vítězství v přátelském utkání nad Ukrajinou z minulého týdne totiž stále potřeba.

Dva kandidáti, jedno křeslo

Právě mezi dvěma zkušenými fotbalovými bafuňáři budou delegáti mimořádné valné hromady Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS), který se nedávno přejmenoval na Fotbalovou asociaci ČR (FAČR), rozhodovat při volbě nového předsedy. Ambici na vedení tuzemské kopané měla i někdejší rozhodčí Dagmar Damková, ta však předminulý týden svou přihlášku stáhla, a za čtvrtým kandidátem, rozhodčím Martinem Šifaldou, stojí jen jeden okresní fotbalový svaz, ze severočeského Mostu.
Těžko týden před valnou hromadou předjímat, zda má k předsednickému křeslu blíže Pelta nebo Rajchl, boje o hlasy 202 delegátů (viz Kdo a jak volí) budou dozajista probíhat až do osudného dne, kterým je pátek 16. září. Jméno každého ze zmiňovaných kandidátů skýtá pro fotbalové hnutí určitá pozitiva, stejně jako negativa. Šestačtyřicetiletý Pelta se jako bafuňář ve fotbale pohybuje dvacet let, během kterých byl ředitelem Sparty, obchodním ředitelem marketingové agentury STES, zasedal ve výkonném výboru ČMFS a nyní stojí v čele libereckého krajského fotbalového svazu. Poslední čtyři roky se také hlásí k vlastnictví prvoligového Jablonce (fakticky ale klub ovládá od devadesátých let). Jeho nevýhodou pro případnou předsednickou roli, respektive setkávání šéfů národních svazů na evropské úrovni, je absence znalosti angličtiny, zásadním škraloupem jeho dosavadní funkcionářské kariéry je pak zapojení do rozsáhlé korupční aféry v roce 2005, byť se žádné podezření nakonec prokázat nepodařilo. Hláška o „Cinklém jaru“ a věta „Hele, volal mi Pelta“ se díky následnému divadelnímu ztvárnění odposlechů bafuňářů staly památnými.
Druhý z kandidátů, čtyřiatřicetiletý Jindřich Rajchl, byl považován za jakéhosi korunního prince fotbalového hnutí a pravou ruku Ivana Haška. Vystudovaný právník se k fotbalu dostal ředitelováním v někdejších prvoligových Blšanech, později se přesunul do pražské Dukly, kterou jako šéf dozorčí rady přivedl zpět do první ligy. Vedle právničiny pracuje jako šéf českého zastoupení internetové sázkové kanceláře bwin, letos v srpnu byl zvolen do představenstva společnosti Sazka. Nikdy se netajil blízkými vazbami na bývalého šéfa fotbalového svazu Františka Chvalovského, kterého již téměř deset let zastupuje jako obhájce.

Koho podpoří Berbr?

Ačkoli Pelta i Rajchl opakovaně proklamovali snahu vést předvolební bitvu korektně, minulý týden vnesl do fotbalového hnutí náznaky prvních zákulisních bojů. Výkonný výbor FAČR, jakási vláda české kopané, jejíž součástí je i předsednictvo svazu, nečekaně odvolala dosavadní komisi rozhodčích a do jejího čela usadila Dagmar Damkovou. Tedy bývalou sudí, která pár dní předtím odstoupila z volby nového předsedy a jež již několik let žije s Romanem Berbrem. Někdejší kontroverzní rozhodčí a současný předseda plzeňského krajského fotbalového svazu je považován za šedou eminenci českého fotbalu a ani on svou výjimečnou pozici nijak nezastírá. „Vyhraje ten z kandidátů, koho budu podporovat já,“ řekl Berbr deníku Sport na začátku července, krátce po Haškově rezignaci.
Funkcionářské bitvy a mediální spekulace se tak mohly po rázné změně v komisi rozhodčích rozjet naplno. Jedna z verzí hovoří o tom, že Berbrovi lidé budou na valné hromadě hlasovat pro Rajchla, výměnou za získání důležitých postů pro jeho družku Dagmar Damkovou. Kromě šéfky komise rozhodčích, kterou již získala, se spekuluje i o pozici místopředsedkyně svazu, jež by byla volná po přesunu Rajchla do nejvyššího křesla.
Dalším možným vysvětlením nečekaného kroku výkonného výboru FAČR je údajné varování Peltovi, neboť dosavadní předseda komise rozhodčích Luděk Macela má k jabloneckému bossovi blízko od dob jejich společného působení na Spartě. Sám Pelta v rozhovoru pro týdeník Euro připustil, že si je vědom současné horší pozice, ale víru ve volební úspěch neztrácí: „Myslím si, že v současné době tahám za kratší konec, ale jsem zvyklý dlouhodobě bojovat a věřím, že delegáty přesvědčím.“ Na jeho stranu se ve volbách přiklánějí také bafuňářsky silné kluby Sparta a Slavia, přičemž sparťanský místopředseda Dušan Svoboda, jenž je zároveň místopředsedou FAČR, krok výkonného výboru kritizoval a označil ho za znásilnění profesionálního fotbalu. O postupující nervozitě a politizaci předsednické volby svědčí i vyjádření majitele plzeňského fotbalového klubu Tomáše Paclíka, který prohlásil, že v případě Peltova úspěchu klub, který letos poprvé získal český titul, raději prodá.

Nejširší základna

Co vlastně nový předseda fotbalové asociace získá? Přístup k největší členské základně v České republice, bez ohledu na sportovní, kulturní, obchodní, politické či jiné odvětví. FAČR totiž v současné době čítá téměř pět tisíc klubů, v kterých je registrováno bezmála půl milionu fotbalistů a vyrůstá v nich více než čtvrt milionu mladých talentů, třeba i budoucích Čechů, Rosických či Kollerů. Vedle toho FAČR zastřešuje zhruba 150 tisíc trenérů, fotbalových funkcionářů a rozhodčích.
S fotbalem je tak v České republice aktivně spjatý zhruba každý osmý muž a každý pátý chlapec. Podobně širokou základnu nedokáže v této zemi nabídnout nikdo jiný než předseda fotbalového svazu. Kopaná také v blízké době výrazně posílí svou pozici v Českém svazu tělesné výchovy (ČSTV), který pod tlakem případného rozpuštění připravuje významnou změnu stanov, a tedy i systému přerozdělování finančních prostředků, jež přes ČSTV protékají do jednotlivých sportovních svazů a klubů.
Neméně důležitý vliv má šéf FAČR i nad velkou částí peněz, které český fotbal generuje. Ze zjištění týdeníku Euro vyplývá, že přes svazovou pokladnu a dceřiné organizace asociace, tedy především marketingovou agenturu STES, proteče ročně zhruba půlmiliarda korun. Rozpočet samotného svazu se odvíjí zejména od úspěchů a neúspěchů národního týmu. V případě postupu na evropský či světový šampionát dosahuje až 320milionové hranice, v hubenějších letech asociace hospodaří zhruba s rozpočtem 200 až 220 milionů.
Ještě atraktivnější sumu do fotbalového hnutí přináší zmíněná agentura STES, jež pro svaz spravuje marketingová práva seniorské i juniorské reprezentace, Gambrinus ligy, tedy nejvyšší tuzemské soutěže, a národního poháru. Ačkoli podle subjektivních i objektivních měřítek kvalita prvoligového fotbalu, stejně jako úroveň národního týmu klesají, dokázal STES pod vedením nového šéfa Davida Duška zvýšit výtěžnost sponzorských smluv na přibližně 300 milionů korun ročně.
Portfolio partnerů reprezentace v čele s T-Mobilem, Plzeňským Prazdrojem, Českou spořitelnou, Pumou a automobilkou Hyundai je dlouhodobě neměnné, přičemž momentálně jsou „vyprodaná“ i místa v pozicích sponzorů třetí úrovně. Nicméně Dušek upozorňuje na blížící se termín prodlužování kontraktů. „Důležitější než jméno budoucího předsedy FAČR nebo výsledky národního týmu je pro naše partnery celkové vnímání fotbalu a zejména jeho mediální obraz. I proto doufám, že předvolební boj bude veden korektně a bez negativních výstřelků. Předpokládám, že ani jeden z kandidátů nechce vládnout spálené zemi,“ říká Dušek.
Fotbal podle něj především potřebuje charismatického vůdce, který během následujících 21 měsíců dovede asociaci k řádným volbám, z nichž vzejde nová a zejména stabilní vláda tuzemské kopané. „Někteří partneři po rezignaci Ivana Haška vznesli dotazy týkající se budoucnosti českého fotbalu, ale žádná firma nenaznačila úmysl odejít od kopané,“ dodává. Kdo a jak volí Delegáty na valnou hromadu Fotbalové asociace ČR (FAČR) vysílají kluby z první až čtvrté nejvyšší soutěže a krajské i okresní fotbalové svazy. Nejsilněji je například zastoupen Pražský fotbalový svaz, který disponuje jedenácti hlasy. Nového předsedu svazu bude celkem vybírat 202 delegátů valné hromady, z nichž 129 pochází z takzvané české komory a 73 z moravské. Klíčové pro volbu bude, jestli jeden z kandidátů získá nadpoloviční většinu hlasů v obou komorách, což je základní podmínkou volby nového předsedy. V roce 2005 se kvůli dvoukomorovému systému hlasování, respektive nesouladu mezi českými a moravskými delegáty, musela valná hromada opakovat, Pavel Mokrý tehdy zvítězil až na třetí pokus.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Nvidia dává opět ke grafikám zadarmo hru Destiny 2, podporuje takto GTX 1080 a 1080 Ti
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít