Pavel Zima přemýšlí o další expanzi

15. září 2010, 05:54 - Dalibor Dostál
15. září 2010, 05:54

Za deset let bude internet v Česku hlavním médiem, předpovídá výkonný ředitel největšího tuzemského vyhledavače Seznam.cz Pavel Zima.

Autor: seznam.cz

Projevila se ekonomická krize na Seznam.cz také jinak, než že lidé vaším prostřednictvím více vyhledávali volná místa? Pocítili jste sami její dopady?

Máte pravdu v tom, že návštěvnost i doba strávená na našem serveru Sprace.cz skutečně vzrostla, naproti tomu ubylo množství nabídek zaměstnavatelů, a to až o dvacet procent. Krize se projevila i u našich klientů, kteří více než jindy zvažovali, do jakých mediatypů vloží své peníze na reklamu. Jsme rádi, že o Seznamu nepochybovali tolik, jako o jiných médiích.

Když se podíváte na nejvíce vyhledávaná slova posledních měsíců, dá se z nich usoudit, že nejhorší etapa krize již v Česku skončila?

Zda těžká etapa krize opravdu skončila, uvidíme spíš na konci roku, až budeme znát výkon internetové reklamy. Lidé se na internetu dlouhodobě zajímají spíš o zábavu – hry, hudbu, video, sms. V tom směru asi přesnější předpověď nepoznáme…

Loňský rok, kdy hospodářské potíže v Česku vrcholily, jste jako Seznam.cz vyhlásili za rok konsolidace. V čem spočívala?

Věnovali jsme se interním systémům, máme nový účetní systém, nový obchodní systém, které nám teď umožňují další růst.

Představili jste vizi, podle níž má být internet nejsilnějším českým médiem. Tradiční média však mají stále velmi silnou pozici, kdy je podle vás reálné, že je internet předstihne?

Je to z pohledu stáři internetu dlouhodobý výhled, řekněme zhruba deset let.

Česko patří k několika málo zemím světa, kde nekraluje mezi vyhledávači Google. Co bylo rozhodující pro to, že Češi nepřešli jako lidé ve většině jiných zemí od zavedeného vyhledávače k tomuto internetovému gigantu?

PAVEL ZIMA (35)
Pavel Zima se narodil 13. března 1975 v Náchodě. Je výkonným ředitelem Seznam.cz. Se společností byl spojen už v době svých studií na ČVUT, když v roce 1997 nastoupil do rodícího se technického oddělení Seznam.cz. Na pozici technického ředitele zde v letech 2004 až 2006 odpovídal za technický rozvoj i zázemí služeb portálu. V srpnu 2006 byl jmenován výkonným ředitelem Seznam.cz a členem představenstva. Mezi jeho koníčky patří fotbal, turistika a automobiloví veteráni. Je ženatý, má syna Matěje.

Klíčové jsou dva faktory. Za prvé, že Seznam na vyhledávání pracuje a průběžně ho zlepšuje, což právě ve většině ostatních zemích nebylo. Ve většině ostatních států došlo k prodeji lokálního vyhledavače této společnosti, která ho následně použila jako výstavní skříň pro nabídku tarifů a ADSL a na vývoj vlastního produktu už moc úsilí nevěnovala. Druhým důvodem je i konzervativnost Čechů. Pokud něco funguje, není důvod to měnit.

I když většina internetových serverů mívá o prázdninách menší návštěvnost něž v jiných částech roku, vaše stránky Stream.cz zaměřené na video zaznamenaly v srpnu rekordní návštěvnost. Mění se celkový poměr návštěvníků, kteří na internetu „čtou“ a kteří se „dívají“?

Ano, mění, video už je běžnou součástí zpravodajství a zábavy na internetu. Jeho rozvoj je úzce spojen s rozvojem broadbandu v Čechách.

Před dvěma lety jste avizovali, že se chystáte proniknout do printových médií. Pracujete na tom, nebo jste tuto myšlenku opustili? **

Aktuálně na ničem nepracujeme, ale myšlenka expanze do dalších mediatypů nás neopustila. Pokud půjdeme do jiného mediatypu, vždy to bude kvůli podpoře internetu, nechceme si jen dělat čárky, jaké mediatypy máme a jaké ještě ne.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít