Pavel Páral: Zajímavá zkouška na komunální volby

27. května 2014, 08:32 - Pavel Páral
27. května 2014, 08:32

Ačkoli některá média hodnotila české výsledky víkendových eurovoleb jako porážku euroskeptiků, ve skutečnosti jde o jejich jasné vítězství. Nevíra v pozitivní úlohu Evropského parlamentu nebyla tak silná, aby překonala deštivé počasí a dotlačila voliče k urnám. Na druhé straně více než Češi kašlou na Evropskou unii podle volební neúčasti už jenom Slováci.

Dělat z výsledků eurovoleb nějaké závěry pro domácí scénu a její další, ještě silnější posun v prointegrační evropské politice by tudíž bylo pro vládní strany chybou. Ta by je nakonec mohla stát hlasy v mnohem důležitějších volbách. Zvláště když díky výsledkům protievropských stran bude z Evropy znít hlasitě i něco jiného než dosavadní nadšenecká propaganda Bruselu.

Anketa

Co je podle vás příčinou slabé účasti Čechů v eurovolbách?

Nedůvěra v zastupitelskou demokracii   10% Nedůvěra v EU   36% Únava z přemíry voleb   3% Nezájem   46% Něco jiného   5%

V anketě hlasovalo 279 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

Nicméně i málo navštívené volby dávají docela jasný obrázek o rozložení sil v tvrdém voličském jádru. A ten obrázek se od nedávné minulosti neliší zdaleka tolik, jak by se mohlo na první pohled zdát. Tedy pokud se na situaci díváme tradičním pravolevým pohledem. Síly pravice, tedy TOP 09, ODS a čerstvě také Strany svobodných občanů, jsou zhruba vyrovnány s levicí, kam dnes vedle ČSSD patří nepochybně i lidovci. Tradiční komunisté jsou stále spíše mimo systém a Babišovo hnutí je založeno na tom, že neví, čí je, ba ani čí by být chtělo.

Zajímavá je tato skutečnost zejména v souvislosti s nadcházejícími komunálními volbami a mezi nimi zejména těmi pražskými. Pokud by hypoteticky dopadly jako volby evropské, jásala by TOP 09 nad jasným vítězství a zřejmě by byla schopna spolu s ODS a Svobodnými postavit městskou radu a určit primátora. A to bez účasti babišovců, což by pro mocí posedlého miliardáře mohla být první politická prohra v kariéře. Jasně, pražské volby budou rozhodovat jiná témata, také účast bude jiná jak na straně kandidujících uskupení, tak skladbou a počtem voličů, kteří dorazí k urnám.

Přesto je zastavení, nebo alespoň pozastavení nástupu nových nepoliticky politických uskupení typu ANO a Úsvit docela zajímavou a zatím opomíjenou informací z víkendových voleb. Dosud se zdálo, že Babišovy stromy porostou až do nebe, a to velmi rychle. Skutečnost, že tomu tak není, bude mít zřejmě pozitivní vliv na pevnost vládní koalice. Fenomén Babiš ztrácí jistotu, že by případné předčasné volby mohly jeho partaji přinést jen a pouze zisk dalších mandátů. Bude samozřejmě záležet na tom, jak svůj nevalný výsledek přijmou sociální demokraté. Ale Sobotkův politický život je podle všeho do komunálek mimo ohrožení.

Zajímavá pro další vývoj na politickém jevišti pak bude nastávající hra o eurokomisaře. Ne že by šlo o post, z něhož by mohla nějaká strana, neřkuli Česká republika, cokoli vytěžit. Ale podpora tomu nebo onomu partajnímu kandidátovi je a bude hodnotným platidlem v nejrůznějších koaličních kšeftech.


Čtěte také:

Česko zná svých 21 tváří pro Evropu

Na zemětřesení nedojde. V europarlamentu zůstává proevropská většina

Petr Just: Volební výsledky nesvědčí o přílišném euroskepticismu v Česku

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít