Pavel Páral: Smrt plynovodu je Putinův bič

03. prosince 2014, 08:51 - Pavel Páral
03. prosince 2014, 08:51

Ukončení projektu South Stream, plynovodu, který měl spojit Rusko s Evropou jižní trasou míjející Ukrajinu, se zdá být prohrou Vladimira Putina, který si od této plynové cesty sliboval upevnění energetické závislosti Evropy na ruské surovině. Spíše než o konečnou prohru jde ale po pravdě spíše o jakousi geopolitickou a ekonomickou mezihru.

Ruský prezident se snaží přesvědčit Západ, že ruský plyn dokáže prodat i jinam než do Evropy. V tomto případě ho nabízí Turecku, jehož orientace na západní spojence je dnes představám Kemala Atatürka asi nejvzdálenější v historii. Nicméně země se dynamicky rozvíjí a vazby na Východ jsou pro ni vítanou alternativou. Ze strany Ruska jde o velmi obdobnou hru, jakou byly velkolepě uzavřené dohody o budoucích obřích dodávkách plynu do Číny.

Přes všechna možná prohlášení a pokusy rozleptat pracně slepenou evropskou protiruskou revoltu nelze tvrdit, že South Stream je jednou provždy mrtev. Skutečností je, že to jen Rusko nemá peníze na financování výstavby a svou ekonomickou slabost se snaží přeměnit na diplomatickou výhodu. Ruská ekonomika je na tom momentálně opravdu velmi zle a nezdá se, že by se mohla v dohledné době začít zvedat.

Jistě na tom mají svůj podíl i sankce kvůli Ukrajině, ale faktem je, že Rusko nasedlo na ekonomickou skluzavku už dlouho před anšlusem Krymu. Země je závislá na exportu surovin a už nějaký čas trvající a očekávatelný pokles jejich cen má na zemi opravdu zničující dopady. Strukturální reformy, které by daly ekonomice nějaký impulz k růstu produktivity a inovacím, se nekonaly, nekonají a hned tak konat nebudou.

Obrovské výdaje na stavbu při nevyhnutelně klesajících cenách se v tento okamžik ruské vládě prostě a jednoduše jeví jako hloupost. To ale platí jen a pouze pro tento okamžik. Za dva tři roky může být vše jinak. Rusové budou evropský trh potřebovat a budou potřebovat i plynovody. A musí je mít dobudované dříve, než bude evropské pobřeží obsypáno terminály na příjem zkapalněného zemního plynu z Blízkého východu a zejména z USA. Putinova silná slova jsou tak spíše nátlakem na změnu postoje Západu k Rusku a doplňují oním pověstným bičem cukr, který nosí do Evropské unie nižší diplomaté se suplikami navrhujícími oboustranné opuštění sankcí.

Rozhodování není v tomto okamžiku vůbec jednoduché. Na jedné straně nelze ustupovat v okamžiku, kdy ruská přítomnost na Ukrajině je zcela jasná a mnohokrát prokázaná a žádné ruské ústupky v tomto konfliktu evidentně nejsou na pořadu dne. Na straně druhé by bylo velmi nežádoucí poškodit ruskou ekonomiku sankcemi natolik, aby byl tamní sociální systém destabilizován do té míry, že by vláda tak, jak je v Rusku tradicí, řešila domácí problém zahraniční agresí.


Čtěte také:

South Stream pokračuje, tvrdí Brusel. Gazpromu by konec projektu ulevil

Plynovod South Stream nebude, Rusko dalo ruce pryč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto,…
Kam se poděl Natural 95 a běžná nafta? Nikam, teď se značí E5 a B7
Kolik může stát Škoda Karoq „v plné palbě“? Klidně přes milion
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou platformu z F-Typu
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Technologie
Tip: Jak odložit instalaci Windows 10 Fall Creators Update na pozdější dobu?
HP představilo pracovní konvertibilní tablet pro lidi pracující s nástroji firmy Adobe
Levněji to ještě nebylo. Office 365 na celý rok jen za 599 Kč
Až do soboty zdarma. Stáhněte si tahovou strategii Civilization III
Jdete zítra volit? Liftago, SmileCar a Rekola vás k urně svezou zadarmo
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít